ufg

Compensa, Benefia i Warta znalazły się na czele w rankingu jakości danych, w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2014 rok (w rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG – OI UFG).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Ceska Pojistovna (Proama) i Liberty, które zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w klasyfikacji – dokonał Interrisk, wspinając się o czternaście pozycji – na ósme miejsce.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, w zakresiejakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG (OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określonyjest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), przygotowany został już po raz czwarty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o sześć wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność ijednoznaczność przesyłanych danych, czy odsetek unieważnianych rekordów. – Wyniki na 2014 rok pokazują, że więcej firm przesyła do naszej bazy ubezpieczeń komunikacyjnych coraz lepsze dane – podkreśla Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. A dobra jakość danych w bazie, to korzyść zarówno dla klientów firm ubezpieczeniowych jak i dla samych towarzystw. Rzetelne i wiarygodne dane ułatwiają bowiem zakup polisy komunikacyjnej i nie wymagają już, jak w przypadku rozbieżności, dodatkowych wyjaśnień i działań – dodaje. Ranking pokazuje też, że możliwe są inne kryteria oceny ubezpieczycieli niż tylko wysokość składki.

Od ponad dwóch lat Fundusz podejmuje wiele inicjatyw dla poprawyjakości tych danych. Jedną z ważniejszych było wynegocjowanie nowego porozumienia między UFG, a ubezpieczycielami – w którym wszystkie towarzystwa, będące członkami Funduszu – zobowiązały się do dostarczania do bazy Ośrodka Informacji danych o najwyższej jakości. Pozwoliło to na wypracowanie, w ubiegłym roku, nowych mierników oceny jakości danych w bazie, a także zaangażowania ubezpieczycieli we współpracę z UFG, w tym zakresie. – Utrzymanie wysokiej jakości danych w naszej bazie leży w interesie całego rynku ubezpieczeniowego, a ranking ma na celu zmobilizowanie firm do pilnowania jakości oraz terminowości przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – podsumowuje Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.

ufg wykres ranking

Na koniec 2014 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC – dIa 20,864 mIn pojazdów (przed rokiem 20,172 mIn) oraz AC – dla 4, 512 mln pojazdów (odpowiednio 4,358 mln), a ponadto informacje o ponad 2,1 mln wypłat odszkodowań z tych polis (OC i AC). W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG ponad 143 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olek
olek
9 lat temu

Ps. żeby nie płacić OC trzeba wyrejestrować pojazd…a wyrejestrować pojazd można tylko w 3 przypadkach:
1. złomowanie
2. sprzedaż
3. kradzież

Nie ma tu mowy o wyrejestrowaniu z powodu nie używania, awarii

olek
olek
9 lat temu

System jest tak stworzony żeby karać i doić z ludzi kasę. Przykład: jeśli mam stary zarejestrowany motorek lub traktorek to nawet jeśli on stoi w garażu bo jest zepsuty i nie używam go to muszę płacić składkę OC, a jeśli nie mam OC bo tak naprawdę nie jest mi ono do niczego potrzebne to przyjdzie do zapłaty kara kilka tysięcy zł choć stary motorek jest wart 400 zł. To chore 😆 Powinna być możliwość czasowego wyrejestrowania nieużywanego pojazdu i nie płacenia wtedy OC jak jest w Niemczech.

mfind
mfind
9 lat temu

Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o karach za brak ważnej polisy OC
http://www.mfind.pl/akademia/polisa-oc-2/3500-zl-za-brak-oc/