wfos logo

Ochrona powietrza stanowi jedno z priorytetowych zadań WFOŚiGW w Krakowie i jest realizowana poprzez dofinansowanie licznych zadań związanych z likwidacją niskiej emisji na terenie województwa małopolskiego. Tylko w latach 2011-2017 w ramach zrealizowanych programów Wojewódzki Fundusz wypłacił sumarycznie 406 mln zł dotacji oraz pożyczek na inwestycje w tym zakresie. 

Na powyższą wartość składają się działania związane z:
– wymianą kotłów i palenisk węglowych na inne źródła ekologiczne – 227 mln zł
– termomodernizacją – 104 mln zł
– odnawialnymi źródłami energii – 75 mln zł.

Realizujemy programy
Obecnie mieszkańcy Małopolski w ramach termomodernizacji budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z programu „Jawor” Poprawa efektywności energetycznej Jest to program pożyczkowy dla osób fizycznych z możliwością umorzenia, a jego cel to zmniejszenie oddziaływania pyłów PM10, PM2,5 oraz innych zanieczyszczeń powstających w wyniku niskiej emisji poprzez zredukowanie zapotrzebowania na ciepło grzewcze w wyniku docieplenia przegród budowlanych.

Do dofinansowania, w ramach programu „Jawor” mogą być zgłaszane zadania dotyczące termomodernizacji budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie województwa małopolskiego o powierzchni docieplonej poniżej 600 m2. Zakres możliwych do realizacji zadań obejmuje: ocieplenia ścian zewnętrznych budynków, ocieplenia dachów, stropodachów, stropów nad ostatnią kondygnacją, ocieplenia stropów piwnic, wymiany okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych.

Dofinansowanie udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki w wysokości do 90% kosztu kwalifikowanego, a wkład własny pożyczkobiorcy musi stanowić minimum 10%. Oprocentowanie wynosi 2% w skali roku. Fundusz nie pobiera prowizji ani dodatkowych opłat. Minimalna kwota pożyczki to 20 000 zł, a maksymalna 100 000 zł. Pożyczka podlega umorzeniu do 20% (przy okresie spłaty powyżej 36 miesięcy).
Program z powodzeniem działa już prawie 2 lata, a Fundusz w latach 2016 -2017 w ramach tego programu przekazał osobom fizycznym pożyczkę w wysokości 7 mln zł.

Innym programem w ramach dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Krakowie realizowanych przez Gminę jest „Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego” (PONE), który działa od 2012 r. Jego głównym celem jest dofinansowanie zadań realizowanych przez Gminę w ramach programu PONE, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w wyniku procesów spalania paliw stałych w budynkach mieszkalnych.
W ramach Programu PONE WFOŚiGW w Krakowie wypłacił Beneficjentom, czyli jednostkom samorządu terytorialnego środki finansowe w postaci dotacji w wysokości 37 mln zł oraz pożyczki w wysokości 61 mln zł.

Od 2014 r. na terenie Małopolski zaczął działać program KAWKA. W ten sposób stworzono mechanizm dofinansowania dla gospodarstw domowych w celu wymiany uciążliwych dla środowiska systemów grzewczych. Środki pieniężne na ten cel zabezpieczył właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
W ramach Programu w latach 2014-2017 Wojewódzki Fundusz wypłacił w postaci dotacji 52,5 mln zł oraz 66,5 mln zł w postaci dotacji ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna kwota dotacji wyniosła około 120 mln zł.

Podsumowując, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie szacuje, że realizacja działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji pozwoliła na usunięcie w latach 2011-2017 około 13,5 tys. starych nieekologicznych pieców/kotłów węglowych.
Obecnie trwa nabór wniosków do programów dla jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów.
Szukając pomocy finansowej w obszarze ochrony środowiska zainteresowani znajdą ją na stronie Funduszu: www.wfos.krakow.pl/oferta .

 WFOŚiGW w Krakowie

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
CEB.COM.PLnaiwny palaczMłodysmrodek z dymu Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
CEB.COM.PL
CEB.COM.PL

Program JAWOR jest obecnie w Małopolsce jednym z najlepszych programów termomodernizacyjnych dla domów jednorodzinnych. Zapraszam do kontaktu http://www.ceb.com.pl/kontakt/

naiwny palacz
naiwny palacz

Tyle się mówi o wymianie pieców….więc i ja chciałem dobrodusznie załapać się na dofinansowanie dla osób fizycznych i wszedłem na stronę https://www.wfos.krakow.pl/oferty/wymiana-kotlowni-bez-zmiany-paliwa-4/ żeby zobaczyć czy mogę dostać pieniądze na wymianę pieca węglowegoo na gazowy żeby nie truć powietrza i być ekologiczny…wchodzę i co ? Forma dofinansowania: PożyczkaPożyczka – do 100% kosztów kwalifikowanych netto:– oprocentowanie preferencyjne do 3,6% w skali roku,Maksymalna wielkość dofinansowania wyliczona będzie na podstawie maksymalnych jednostkowych kosztów osiągnięcia efektu ekologicznego.Moc nowej kotłowni musi być niższa od mocy kotłowni likwidowanej co najmniej o 20%.Moc pieca musi być niższa o co najmniej 20%… Czyli to nie jest dotacja bezzwrotna lecz… Czytaj więcej »

Młody
Młody

Proszę o powtórzenie artykułu z podaniem przy każdej kwocie ile przypadło dla Olkusza – może być artykuł sponsorowany w znanym stylu „moje dokonania” …

smrodek z dymu
smrodek z dymu

Powtórzę tutaj:
Szanowni Państwo,
zamontowałem piec na gaz.
Sam za niego zapłaciłem.
Ale nie „załapałem” się refundacje kosztów
ponieważ audyt wykazał większy wspólczynnik niż powinien być.
Chodzi o drugie miejsce po przecinku
Wymagany był np 1,63
a u mnie był 1,68!!!
czyli 3% więcej.
Ale zadymienie zmniejszyłem o 1oo%,czyli 33 razy więcej
Do kogo
mam się zwrócić o dopłatę na koszt zamiany pieca,pomniejszony o te 3%??

Uwaga: wpis zawiera lokowanie sarkazmu.