Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Większość tegorocznych absolwentów gimnazjów wie już, gdzie będzie kontynuować naukę od 1 września. Jakim zainteresowaniem ze strony uczniów cieszą się poszczególne szkoły średnie w naszym powiecie?
Do pierwszego dzwonka pozostały niespełna dwa tygodnie. W szkołach ponadgimnazjalnych zakończył się pierwszy etap rekrutacji. W niektórych z nich trwa jeszcze nabór uzupełniający. Według harmonogramu ustalonego przez Kuratora w Krakowie kończy się on 31 sierpnia.
Jak informuje Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej olkuskiego starostwa, w placówkach, dla których organem prowadzącym jest powiat olkuski, w przyszłym roku rozpocznie naukę ponad 1000 uczniów. Łącznie zostaną dla nich utworzone 32 klasy pierwsze.
Szkoły średnie po reformie edukacji
Reforma edukacji, która zaczyna obowiązywać od tego roku, wprowadza 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną. Zmiany następować będą jednak stopniowo.
od 1 września 2017 r. rozpoczyna się przekształcanie 6-letnich szkół podstawowych w szkoły 8-letnie. Zasadnicze szkoły zawodowe zmieniają się zaś w 3-letnie szkoły branżowe I stopnia. W gimnazjach nie będzie już klas pierwszych. Szkoły te znikną całkowicie z sytemu edukacji w 2019 r. Wtedy też rozpoczną swoje funkcjonowanie 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w 4-letnim liceum oraz ostatni rocznik, który uczył się w 4-letnim technikum.
Z punktu widzenia placówek, których organem prowadzącym jest powiat olkuski, najważniejszą zmianą jest utworzenie szkół branżowych. Dotychczasowa 3-letnie „zawodówki” zmieniają się bowiem w 3-letnie branżowe szkoły I stopnia. W przyszłości abiturienci szkoły branżowej II stopnia będą mogli zdawać maturę zawodową. Pozytywny wynik da im możliwość pójścia na wyższe studia zawodowe, które zapewnią im tytuł licencjata.
Jaką popularnością cieszą się szkoły?
Tegoroczna rekrutacja do olkuskich liceów przebiegła bez większych niespodzianek. Po raz kolejny największym zainteresowaniem cieszy się I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. W „Kaziku” planowane jest utworzenie 7 oddziałów, w których naukę pobierać będzie 232 uczniów. W II LO im. Ziemi Olkuskiej swoją edukację chce kontynuować 58 absolwentów gimnazjów. Oznacza to, że w szkole najprawdopodobniej utworzone zostaną 2 klasy. Chętnych do nauki w IV LO im. K.K. Baczyńskiego w Olkuszu jest 163 osób. Zatem od 1 września w „Czwórce” powstanie 5 klas pierwszych.
Do Zespołu Szkół nr 1 ogółem zgłosiło się 229 chętnych. Do technikum uczęszczać chce 200 osób, a do Branżowej Szkoły I Stopnia 29 osób. W placówce zostanie więc uruchomionych 6 klas technikum i 1 klasa szkoły branżowej. Na olkuski „Ekonomik”, czyli Zespół Szkół nr 3 postawiło 138 uczniów. Od nowego roku szkolnego uczęszczać będą do 4 klas pierwszych. W olkuskiej „Budowlance”, czyli Zespół Szkół Nr 4 naukę kontynuować chce łącznie 127 absolwentów gimnazjów. Na chwilę obecną w 2 klasach technikum uczyć się będzie 77 osób, a w 2 klasach Branżowej Szkoły I Stopnia – 50 osób.
Jedyną szkołą ponadgimnazjalną spoza miasta Olkusza, która pozostała w strukturze podległej starostwu jest Zespół Szkół w Wolbromiu. Chęć nauki w tej szkole zadeklarowało 77 uczniów (w tym LO – 35, technikum – 23, Branżowa Szkoła I Stopnia – 19). W placówce powstanie po jednej klasie na każdy typ szkoły.
Uwaga! Dane o aktualnych wynikach naborów otrzymaliśmy w dniu 17 sierpnia 2017 r. Przedstawiciele starostwa podkreślają, że ilość uczniów i oddziałów utworzonych w poszczególnych szkołach może ulec jeszcze zmianie.
A gdzie można uzyskać więcej informacji na temat szkoły branżowej I stopnia?