pielgrzymka1

Dopiero skończyły się Światowe Dni Młodzieży, a przed nami kolejne radosne święto pielgrzymów. Wzorem poprzednich lat, 9 sierpnia z Olkusza po raz 25 wyjdzie Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 

Mimo iż większość pielgrzymów wyruszy na szlak we wtorek 9 sierpnia, to już dzień wcześniej w drogę wyjdą pątnicy z Jaworzna. Dotrą do Olkusza wieczorem i po nocy spędzonej w domach tutejszych parafian, rano dołączą do swoich braci z Wolbromia, Przegini, Pilicy, Sławkowa i wielu innych miejscowości. Pielgrzymkę na Jasną Górę jak zwykle rozpocznie uroczysta msza św. sprawowana w bazylice św. Andrzeja Apostoła przez biskupa Piotra Skuchę. Po niej, około godz. 9.30 nastąpi wymarsz w kierunku Klucz, a potem Rodak. Wieczorem kolorowy orszak po przejściu ponad 20 kilometrów dotrze do Ogrodzieńca, gdzie zaplanowano pierwszy nocleg. Tam odbędzie się koncert ku pamięci wieloletniego dyrektora Pielgrzymki, a zmarłego w ubiegłym roku ks. Henryka Januchty.

Drugiego dnia pątnicy przez Kiełkowice, Skarżyce i Włodowice dotrą do Łutowca. To istotna zmiana, bowiem dotychczas drugi nocleg miał miejsce na polu namiotowym pod zamkiem w Mirowie. Tym razem organizatorzy mają dla pielgrzymów nieco inną propozycję. Zakończeniem dnia będzie wieczorny apel.

Dzień trzeci również rozpocznie się skoro świt. Z Łutowca pielgrzymi przejdą przez Trzebniów i Gorzków Nowy, by namioty rozbić w Złotym Potoku. Następny nocleg tradycyjnie zaplanowano w Joachimowie i piątego dnia wspólnej drogi (tj. w sobotę 13 sierpnia) pątnicy pojawią się na wałach i przejdą przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Ostatnim punktem jubileuszowego marszu będzie wieczorna Eucharystia na Jasnej Górze.

Łącznie przez pięć dni pielgrzymi pokonają pieszo ponad 105 km. Nieco więcej w nogach będą mieli pątnicy z Jaworzna i Będzina. Całość utworzy dziesięć różnokolorowych grup. Jak zwykle najliczniejsza będzie ta biało-czerwona, choć dużym zainteresowaniem cieszy się też grupa żółto-niebieska, skupiająca często całe rodziny z dziećmi.

– Każdego roku do Częstochowy razem z nami szło mocno ponad tysiąc osób. I tym razem spodziewamy się podobnej frekwencji. Idziemy pod hasłem „Błogosławieni Miłosierni”, kontynuując wszystko, co wydarzyło się w ostatnich dniach w Krakowie i w Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży – mówi dyrektor pielgrzymki ks. Marek Bigaj.

Zapisy trwać będą do dnia wymarszu, a więc do wtorku rana. Swoją chęć udziału w pielgrzymce można zgłaszać w każdej parafii dekanatu olkuskiego po mszach św.

– Jubileusz zobowiązuje. Mamy nadzieję, że te kilka dni mocno zapadną wszystkim w pamięci. Pielgrzymka to czas nie tylko cichej modlitwy. Oczywiście sama wędrówka wymaga sporo wyrzeczeń, ale na trasie i w obozowiskach jest też czas na dobrą zabawę, śpiewy oraz tańce – przekonuje ks. Bigaj.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
S.S.
S.S.
7 lat temu

Połamania nóg!

wrażliwy
wrażliwy
7 lat temu

Skąd tradycja pielgrzymek?