W zeszłym tygodniu opisywaliśmy list jednego z naszych Czytelników, który postanowił podzielić się z nami swoimi uwagami dotyczącymi ilości pociągów kursujących na trasie Olkusz – Katowice. Wyrażał on w nim swoje obawy, iż w najbliższym czasie nie mamy co liczyć na dogodniejsze połączenia z stolicą Śląska. Jak się okazuje, jego przypuszczenia były słuszne.

Niedawno na naszą skrzynkę mailową wpłynął list od jednego z naszych Czytelników dotyczący połączeń kolejowych na trasie Olkusz – Katowice. Żalił się on w nim, że pomimo rozbudowy infrastruktury kolejowej w naszej okolicy, liczba pociągów kursujących przez Olkusz nie ulega zwiększeniu. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

W pierwszej kolejności poprosiliśmy o komentarz organizatorów transportu publicznego. Przewozy na linii komunikacyjnej Katowice – Sędziszów uruchamiają województwa: śląskie, małopolskie i świętokrzyskie, a godziny wiodące kursowania pociągów ustalane są wspólnie przez te trzy jednostki.  Jak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w marcu 2019 r. organizatorzy transportu podpisali protokół uzgodnień dotyczący rozkładu jazdy na linii nr 62 w okresie od 15 grudnia 2019 r. do 12 grudnia 2020. W marcu bieżącego roku podpisano zaś kolejny protokół obowiązujący od 13 grudnia 2020 r. do 11 grudnia 2021 r. Zgodnie z nim rozkład jazdy pociągów na linii Katowice – Sędziszów pozostanie na niezmienionym poziomie. Dlaczego podjęto taką decyzję?

Jak tłumaczę urzędnicy, w Małopolsce analizuje się wyniki badań frekwencji podróżnych przeprowadzanych przez operatora obsługującego połączenia na tej trasie, czyli spółkę Polregio. Ma ona obowiązek przeprowadzić takie badania co najmniej dwa razy w roku. Dodatkowo w lutym bieżącego roku, w związku z wpływającą dużą liczbą skarg podróżnych, urząd zlecił operatorowi wykonanie dodatkowych badań, tylko na wskazanej trasie. Wynika z nich, że dobowa liczba przewożonych podróżnych w lutym 2020 r. była na tym samym poziomie, co w roku 2019.

– Głównym zadaniem pociągów na tej linii jest zaspokojenie potrzeb podróżnych pracujących w obrębie konurbacji górnośląskiej w najczęściej występujących godzinach pracy z zapewnieniem czasu na dojście z miejsca pracy na stację. Ponadto z połączeń kolejowych na wskazanej trasie licznie korzysta młodzież uczęszczająca do szkół średnich w Olkuszu – czytamy w piśmie nadesłanym do naszej redakcji przez przedstawicieli małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze