stojaki

Czy Olkusz jest miastem przyjaznym rowerzystom? Cykliści uważają, że brakuje tu niezbędnej infrastruktury, pozwalającej na bezpieczne pozostawianie roweru przed urzędami czy sklepami. Chodzi o stojaki utrudniające kradzież jednośladów. Wkrótce miłośnicy „dwóch kółek” będą mogli sami wskazać, gdzie takie urządzenia powinny się znaleźć.

W niektórych miejscach w Olkuszu są stojaki, jednak zdaniem cyklistów nie dają one możliwości stabilnego i bezpiecznego zapięcia roweru. – Na ogół tzw. „wyrwikółka” pozwalają zapiąć tylko przednie koło. Warto pamiętać, że większość rowerów jest dziś tak produkowana, by je bezproblemowo odpiąć. To właśnie może zrobić złodziej, kradnąc ramę z tylnym kołem. Dlatego tak ważne jest, by stojaki w jak największym stopniu zapewniały bezpieczne zamocowanie pojazdu – twierdzi Andrzej Wiekiera, inicjator akcji „Rowerowy Olkusz”, propagującej rower, jako środek codziennej komunikacji.

Cykliści zwrócili się z pytaniami do naszych samorządów, gminy i powiatu, o plany dotyczące zakupu w najbliższych latach bezpiecznych stojaków . – Niestety, otrzymałem odpowiedź, że w najbliższym czasie nie są planowane tego typu inwestycje. Do pana burmistrza złożyłem pismo z propozycją zarezerwowania w budżecie środków na kupno i montaż 70 funkcjonalnych stojaków. To wydatek rzędu około 20 tys. złotych – opowiada Andrzej Wiekiera. Na razie nie wiadomo, czy gminny samorząd zainwestuje w rowerową infrastrukturę.

Stojaki pojawią się za to przy olkuskiej Bazylice. Jej proboszcz chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom parafian, którzy przyjeżdżają do kościoła na rowerach. -Zauważamy, że jest taka potrzeba. Chcemy, aby wierni mogli spokojnie się modlić, nie martwiąc się o swoje pojazdy. Szukamy odpowiednich stojaków, które byłyby zamontowane na stałe. Na razie chcemy umieścić ich kilka, oczywiście tak, by nie kolidowały z dojazdem do bazyliki czy kancelarii. W miarę potrzeb z czasem może pojawić się ich więcej – zapewnia ks. proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu Mieczysław Miarka.

Gdzie najbardziej brakuje odpowiednich stojaków? Wkrótce rowerzyści sami będą wypowiedzieć się w tej kwestii. Andrzej Wiekiera zapowiada, że aktualnie powstaje strona internetowa, na której znajdzie się interaktywna mapa. Na niej właśnie zainteresowani tematem cykliści zaznaczą m. in. miejsca, w których powinny pojawić się stojaki. 

Fot. Andrzej Wiekiera

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Janek_pokazkasawbłoto Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kasawbłoto
kasawbłoto

Zwłaszcza ten od strony ul Floriańskiej jest martwy,ale „fachowcy” ślepi na absurdy.

pokaz
pokaz

Jak cykliści będą sobie ustawiać stojaki na rowery to wyjdzie jak zawsze. Wolnoamerykanka bez zasad i projektu. Byle jak.

Janek_
Janek_

[quote name=”pokaz”]Jak cykliści będą sobie ustawiać stojaki na rowery to wyjdzie jak zawsze. Wolnoamerykanka bez zasad i projektu. Byle jak.[/quote]
a Gdzie jest taka wolnaamerykanka?
Zrozumiałem, że tutaj mają proponować te miejsca…

Póki co to władza samodzielnie stawia i dopiero wychodzi bez sensu 😉