przystanek

Radni powiatowi ustalili nowe stawki dla przewoźników za korzystanie z przystanków położonych przy drogach powiatowych. Do tej pory opłata wynosiła 5 groszy za każde zatrzymanie się. Teraz stawki zostały zróżnicowane.

Zgodnie z przyjętą ostatnio uchwałą, 5 groszy dotyczyć będzie pojazdów o pojemności powyżej 20 miejsc. W przypadku mniejszych środków transportu stawka zmniejszy się do 3 groszy.

Opłaty pobierane będą od operatorów publicznego transportu zbiorowego (czyli samorządowych zakładów budżetowych lub przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, którzy zawarli stosowną umowę z organizatorem publicznego transportu zbiorowego), przewoźników – przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie potwierdzenia zgłoszenia przewozu oraz przewoźników drogowych uprawnionych do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Zgodnie z Ustawą o publicznym transporcie drogowym, za korzystanie z przystanków mogą być pobierane opłaty. Pieniądze te są przeznaczane na sprzątanie przystanków. W 2013 roku Rada Powiatu uchwaliła taką stawkę na poziomie 0 złotych. Rok później zmieniła ją na 5 groszy. Kolejna, ostatnia zmiana podyktowana jest wyrokiem Sądu Administracyjnego w Krakowie. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nie daje podstaw do automatycznego przyjęcia, aby taką samą opłatę uiszczał przewoźnik realizujący przewóz dużymi pojazdami i przewożący kilkadziesiąt lub więcej osób oraz przewoźnik wykonujący taki sam przewóz samochodami zabierającymi kilku lub kilkunastu pasażerów. – Oznaczałoby to bowiem, że obaj przewoźnicy w równym stopniu partycypowaliby w ponoszeniu kosztów utrzymania przystanków mimo, że przewoźnik wykonujący przewozy „dużymi” pojazdami powoduje znacznie większe koszty utrzymania przystanku od przewoźnika realizującego przewozy małymi busami. Byłoby to dyskryminujące dla tych ostatnich przewoźników – podkreślono w uzasadnieniu wyroku oraz powiatowej uchwały.

Radni nie byli jednomyślni w sprawie przyjęcia stosownej uchwały. Wątpliwości, czy aby nie przyniesie to odwrotnego skutku, zgłosił radny Łukasz Kmita, który jeszcze kilka tygodni temu był szefem Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. – Ten projekt uchwały może doprowadzić do tego, że gminy będą ponosiły jeszcze większe koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej. Do dnia dzisiejszego operatorzy świadczący usług dla ZKG nie płacili za korzystanie z przystanków, zgodnie z opinią prawną, którą dysponowaliśmy. Za korzystanie z przystanków płacili prywatni przewoźnicy. Gminy obecnie ponoszą dosyć wysokie koszty dotyczące zakupu czy remontów wiat przystankowych. Jeśli spowodujemy, że operatorzy świadczący usługi dla ZKG będą płacić za korzystanie z przystanków, a z tego co pamiętam, to kwota 200 tys. złotych rocznie, przełoży się to na większą stawkę za wozokilometr i jednocześnie większe wpłaty gmin do budżetu Związku. Może być więc tak, że gminy wówczas mogą starać się oszczędzać i nie inwestować tyle w infrastrukturę na przystankach – uważa Łukasz Kmita.

Spośród 21 radnych biorących udział w głosowaniu 16 było za przyjęciem uchwały: Piotr Gamrot, Agnieszka Gołembiowska-Karoń, Robert Herzyk, Ryszard Januszek, Robert Kozłowski, Jan Łaksa Jan Orkisz, Jacek Osuch, Paweł Piasny, Andrzej Ryszka, Barbara Rzońca, Tadeusz Posełek, Sławomir Sztaba, Kazimierz Ściążko, Marek Świerczek, Małgorzata Węgrzyn. Łukasz Kmita i Mateusz Liszka byli przeciw, a Robert Nielaba, Dariusz Rzepka i Józef Stach wstrzymali się od głosu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
4 miesięcy temu

Czy jakaś miejscówka w okolicy zapewnia takie atrakcje jak ta w Karpaczu – https://www.lesnydwor.karpacz.pl/lesny-dwor/wydarzenia/atrakcje-dla-dzieci-w-karpaczu ? Gdzie warto uderzać?

??????????????
??????????????
8 lat temu

Po tym co zrobił pan O. to inne kluby już dawno by go wyrzuciły a on sam powinien też już dawno złożyć rezygnację. Trzymają zdrajczyka tylko dlatego żeby utrzymać klub. Do tego potrzebny im jest piąty. Jeżeli podpierają się zdrajczykami i sprzedawczykami to dlatego nikt z nimi nie chce rozmawiać.

leugim
leugim
8 lat temu

[quote name=”kabel”]czy mi się zdaje czy usuwane są komentarze dotyczące radnego O.?[/quote]
Dobrze Ci się zdaje”kabel” bo wszystkie prawdziwe komentarze pajace durnie,Judasze usuwają kasują.Trzeba pisać łotrom w komentarzach głupoty np.najlepszy bimber jest u Wioletty w Chechle dzielnica Bucno Głóra.

mefisto
mefisto
8 lat temu

[quote name=”kabel”]czy mi się zdaje czy usuwane są komentarze dotyczące radnego O.?[/quote]
chyba Oo 😛

kabel
kabel
8 lat temu

czy mi się zdaje czy usuwane są komentarze dotyczące radnego O.?

wwwwpl
wwwwpl
8 lat temu

Judaszowe i zdradzieckie zachowania pisuarów włącznie z przodownikami partyjnymi.

hutnik
hutnik
8 lat temu

[quote name=”Ulka”]Co z zaginionym radny z pakuski, czy od piątego lutego już się odnalazł czy dalej jest poszukiwany.[/quote]

Widzieli go na ZGH ale ludziom prosto w oczy nie patrzy bo go wstyd, że uczestniczył i został zmuszony do zachowań uwłaczających związkowi zawodowemu. Te „dżentelmeńskie umowy” wcześniej czy później i tak dotrą do społeczeństwa. Film z sesji z 12 lutego tego roku na Przeglądzie Olkuski. Polemika pana Dudkiewicza z panem Pankiem.

Ulka
Ulka
8 lat temu

Co z zaginionym radny z pakuski, czy od piątego lutego już się odnalazł czy dalej jest poszukiwany.

homo sapiens
homo sapiens
8 lat temu

[quote name=”miguel”]Wstrzymujący się głos D. Rzepki może oznaczać, że były burmistrz szykuje się na stołek po Kmicie do ZKG KM.[/quote]
To nie jest prywatny stołek p.Kmity. Kmita dostał od burmistrza to i p. Rzepka może dostać. Ten rozdaje kto ma władzę. W kraju PiS a w mieście burmistrz. I taka jest kolej rzeczy. A w mieście pisiorki nie podskoczą bo szefostwo cienkie.

medet. eyuyu
medet. eyuyu
8 lat temu

Jednemu z nich to nawet zabrano komisję bo się podobno kompletnie do tego nie nadawał. Tylko lata praktyki może zaowocować fachowością.

halo
halo
8 lat temu

Najlepiej jakby bez wysiłku jeden został ministrem transportu w wieku 26 lat a drugi prezesem Narodowego Banku Polskiego w wieku 30 lat. Taka kasa i te stanowiska by im odpowiadały. Dajcie im je jak najszybciej bo oni czekać nie będą. Z komisjami sobie nie radzą a co dopiero na innych stanowiskach.

OlkuszNieMaSzczescia
OlkuszNieMaSzczescia
8 lat temu

jasnie oswiecony włodarz przyczepił sie do platformy jak rzep do psiego ogona (Ł. w poprzedniej kadencji był platfusem), bo przestraszył się, że niedawni koledzy spod szyldu pzpr za bardzo go straszyli w urzedzie. Na nieszczęście dla miasta, rządzi nim pokolenie które powinno bujać się w fotelu na werandzie w wełnianych kapciach. To nie jest miasto dla młodych ludzi…

raszid
raszid
8 lat temu

To dopuszczajmy starych komuchów, umoczonych w układy. To miasto nigdy się nie podniesie, jak nie zmieni myślenia.

[quote name=”Nikoś”][quote name=”Water”]Tylko Łydka Stas , jest bardzo merytoryczny , opanowany i nie jest z układu , Romek nie odpuszczaj im , żaden Rzepka , dogadaj się z Kluczami , przecież jest tam Kaczmarczyk , i Stasiu jest pewny , tego mu życzymy , Rzepkę trzeba daleko trzymać od wszystkiego , niech zobaczy z oddali do czego doprowadził miasto , niech mu Ryszko załatwi coś na ZGH ,[/quote]
Jeszcze dwóch takich młodych nieudaczników żebrało o to stanowisko ale włodarz spuścił ich na drzewo. Za grosz nie mają honoru i wstydu. Byli to M i O.[/quote]

Nikoś
Nikoś
8 lat temu

[quote name=”Water”]Tylko Łydka Stas , jest bardzo merytoryczny , opanowany i nie jest z układu , Romek nie odpuszczaj im , żaden Rzepka , dogadaj się z Kluczami , przecież jest tam Kaczmarczyk , i Stasiu jest pewny , tego mu życzymy , Rzepkę trzeba daleko trzymać od wszystkiego , niech zobaczy z oddali do czego doprowadził miasto , niech mu Ryszko załatwi coś na ZGH ,[/quote]
Jeszcze dwóch takich młodych nieudaczników żebrało o to stanowisko ale włodarz spuścił ich na drzewo. Za grosz nie mają honoru i wstydu. Byli to M i O.

ola
ola
8 lat temu

Kto teraz będzie winny podwyżce cen biletów?

Starosta czy przewoźnicy?

Gospodarka to naczynia połączone i niema darmowej zupy.

malcolm
malcolm
8 lat temu

tak to już pewne Dariusz Rzepka trafi o ZKGKM. Zgromadzenie już w kwietniu

WPORZO
WPORZO
8 lat temu

Z kandydatów, którzy się pojawiają w rozmowach to najlepszym byłby pan Darek Rzepka. Burmistrz i tak nie będzie miał wyjścia i musi go powołać, ponieważ nie ma większości w zgromadzeniu udziałowców.

Srebrny
Srebrny
8 lat temu

[quote name=”miguel”]Wstrzymujący się głos D. Rzepki może oznaczać, że były burmistrz szykuje się na stołek po Kmicie do ZKG KM.[/quote]
ale czy to prawda, że pozostałe gminy składające się i na PWiK i na ZKG mają w głębokim poważaniu olkuskiego czerwonego wodza? Przecież miał swojego kandydata, którego wyrwał pisiorkom. Ojj nie dobrze się dzieje przy Rynku w Olkuszu, aż boje się pomysleć co będzie jesienią gdy okaże się że nie dostaniemy kasy na sztandarową inwestycje magistratu i kluczewskiej.
ps. jeśli ze starego rynku ukradziono płyty chodnikowe to co można ukraść ze starego starostwa?

yyuuchchuu
yyuuchchuu
8 lat temu

Kmita jak zwykle najmądrzejszy i wszytko wiedzący. A czemuż to tylko prywatni mają uiszczać opłaty a nie operatorzy świadczące usługi dla ZKG. Minibusy jeszcze większą robią robotę niż te świadczące. Podatki płacą takie same. Jak się nie przekonamy jak to działa to nigdy nie będziemy wiedzieć. A poza tym to większość w radzie ma rację. A pan Rzepka jakby został przewodniczącym ZKG to i tak byłby lepszy od poprzednika, ponieważ ma bardzo dobre kontakty z innymi gminami.

Theon
Theon
8 lat temu

a czemu zabierają głos radni wolbromscy ? Tam nie ma żadnej komunikacji 😆

Major
Major
8 lat temu

Za chwilę – przez tę decyzję starosty – zostaną ograniczone kursy autobusów. I okaże się, że do Lgoty czy Zawady pojedzie w weekend zaledwie 4 autobusy.

miguel
miguel
8 lat temu

Wstrzymujący się głos D. Rzepki może oznaczać, że były burmistrz szykuje się na stołek po Kmicie do ZKG KM.