Wolbrom
Po trwającym 8 miesięcy postępowaniu przetargowym Gmina Wolbrom wyłoniła ostatecznie firmę, która kosztem 1.218.394,46 zł brutto wykona adaptację na cele mieszkaniowe budynku po byłym internacie przy Zespole Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej 18. „Plac budowy” został już przekazany FHU „Hydro-Wit” Andrzej Witos z Wolbromia. Zgodnie z umową, prace mają być zakończone do końca marca 2021 r.
Przypomnijmy: budynek po byłym internacie ZS w Wolbromiu stanowi współwłasność trzech podmiotów publicznych – Powiatu Olkuskiego w udziale wynoszącym 587/1000 części, Gminy Wolbrom w udziale 364/1000 części oraz Skarbu Państwa w udziale 49/1000. Na podstawie umowy z 9 kwietnia 2015 r. znaczna część przypadająca Powiatowi Olkuskiemu, czyli 539/1000 (za wyjątkiem pomieszczeń zajmowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną), została oddana w użyczenie na 20 lat na rzecz Gminy Wolbrom. Przez 5 lat w budynku działo się niewiele – na parterze funkcjonuje tylko biuro LGD Nad Białą Przemszą, a w części wcześniej przeznaczonej na mieszkania służbowe mieszkają lokatorzy.
Na początku pierwszej kadencji burmistrza Adama Zielnika powstał pomysł przebudowy obiektu na potrzeby mieszkaniowe, ale w pierwotnej umowie użyczenia nie było zgody na takie rozwiązanie. Zmieniło się to za sprawą zgody Powiatu Olkuskiego, zapisanej w aneksie do umowy użyczenia z 27 stycznia 2016 r.
Przez najbliższe 15 lat, do 30 kwietnia 2035 roku budynek pozostanie w zarządzie Gminy Wolbrom, ale – jak informuje burmistrz Adam Zielnik – zostały już rozpoczęte rozmowy i negocjacje ze Starostą Olkuskim w sprawie przekazania obiektu na własność Gminie Wolbrom w formie darowizny udziałów Powiatu Olkuskiego w tej nieruchomości. Konieczne będzie także uregulowanie stanu prawnego pozostałej części obiektu, będącej własnością Skarbu Państwa, co dotąd nie zostało zrobione.
W efekcie realizacji adaptacji byłego internatu Zespołu Szkół w Wolbromiu na mieszkania socjalne i komunalne” na I piętrze budynku ma zostać wydzielonych 13 lokali mieszkalnych, w tym 4 jednopokojowe i 9 dwupokojowych, a na II piętrze powstanie 12 mieszkań, w tym dwa jednopokojowe oraz 10 dwupokojowych. Mieszkania jednopokojowe mają składać się z przedpokoju z wnęką kuchenną, łazienki i pokoju. W mieszkaniach dwupokojowych ma być przedsionek, łazienka, pokój dzienny z aneksem kuchennym (w jednym przypadku z wydzieloną kuchnią) oraz sypialnią. Były internat to obiekt trzykondygnacyjny, w całości podpiwniczony. Układ komunikacji wspólnej ma pozostać bez zmian – są to dwie klatki schodowe i wspólne korytarze. Część piwnic będzie zaadaptowana pod komórki lokatorskie – po jednej na każde mieszkanie.
Burmistrz zapowiada, że pierwszeństwo w przyznawaniu nowych lokali będą miały samotne matki, młode małżeństwa chcące się usamodzielnić oraz rodziny pozostające w złej sytuacji materialnej lub mające prawo do lokalu socjalnego przyznane prawomocnym wyrokiem sądowym.