Powiat

Jedni czekali na ten moment z niecierpliwością, drudzy zaś traktują tę kwestię z podejrzliwością i niechęcią. Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Na razie jest to tzw. „etap zerowy”, obejmujący pracowników służby zdrowia. Następni mają być seniorzy i pracownicy służb mundurowych.

Od 4 stycznia 2021 r. w Nowym Szpitalu w Olkuszu prowadzone są szczepienia przeciwko COVID-19. Jest to tzw. „etap zerowy” Narodowego Programu Szczepień. Obejmuje on osoby z sektora medycznego. – Szpital w Olkuszu jest tzw. szpitalem węzłowym więc są tutaj szczepieni pracownicy naszej placówki oraz osoby z innych podmiotów medycznych, które zgłosiły swoich pracowników. Do szczepień mogli zgłosić się wszyscy zatrudnieni w placówkach służby zdrowia – zarówno pracownicy medyczni, jak i pracownicy administracji – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy GNS Holding S.A.

Oprócz osób zatrudnionych w szpitalach i przychodniach, na „pierwszy ogień” idą także pracownicy: Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz SANEPID-ów. Od połowy stycznia szczepieni mają być m.in. pensjonariusze DPS-ów, służby mundurowe i seniorzy powyżej 60-tego roku życia. Młode osoby bez chorób przewlekłych będą musiały poczekać do ostatniego etapu.

Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Do nabycia odporności konieczne jest przyjęcie dwóch dawek preparatu w odstępie co najmniej 21 dni. Proces szczepień ma się opierać na elektronicznym e-skierowaniu ważnym 60 dni od dnia wystawienia. Będzie ono generowane automatycznie w systemie informatycznym o nazwie P1, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. – W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień – czytamy w dokumencie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

System e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania. – Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em – tłumaczy Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Kluczowym elementem całego procesu są więc placówki, w których odbywać się będą szczepienia. Mają one być przeprowadzane w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej. Rządowy program przewiduje również organizowanie nowych mobilnych i stacjonarnych punktów szczepień. Wstępną listę takich miejsc, zlokalizowanych na terenie naszego powiatu, możemy znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/malopolskie

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do tzw. „e-Kart Szczepień”, czyli elektronicznego systemu ewidencyjnego. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu zwalniające z części ograniczeń wynikających z obowiązujących obostrzeń, takich jak np. konieczności odbywania kwarantanny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Dziękuję! NIE SKORZYSTAM!