Powiat

Pod koniec ubiegłego tygodnia na drogach powiatu olkuskiego zatrzymano kilku kierowców, którzy wsiedli za kierownicę swoich pojazdów po spożyciu alkoholu.

Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu nie myślą o tym, jak poważne zagrożenie powodują. Aby temu zapobiec mundurowi podejmują działania mające na celu niedopuszczenie do ruchu kierowców, którzy jeżdżą na „podwójnym gazie”.

W dniu 31 grudnia w miejscowości Krążek policjanci zatrzymali do kontroli  drogowej 42-latka, który kierował  skodą. Mężczyzna miał 3,4 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania. Następnego dnia (1 stycznia) w Bukownie na ulicy 1 Maja zatrzymano kierowcę renault. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca ma około 2,7 promila. 2 grudnia na ulicy Mostowej kierowca Renault Laguny stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci szybko jednak ustalili kierującego i udali się do jego miejsca zamieszkania. Jak się okazało 38-letni kierowca renault był nietrzeźwy. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało u niego 2 promile alkoholu. Z kolei 3 stycznia w Wierzchowisku policjanci zatrzymali kierowcę audi. Mężczyzna prowadził swój pojazd mając ponad 1,6 promila.  Wczoraj tj. 4 stycznia na ulicy Długiej w Bukownie zatrzymano 40-letniego kierowcę toyoty. Mężczyzna kierował samochodem mając około 1, 70 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwy kierowca nie jest bezkarny,  grożą mu poważne konsekwencje prawne i finansowe. Może być on również przyczyną tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Kierowca, który w stanie nietrzeźwości prowadzi samochód, podlega karze pozbawienia wolności, a sąd orzeka wobec niego środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo taki kierowca musi uiścić świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o