Olkusz

Znany społecznik, opiekun Starego Cmentarza w Olkuszu, legenda Armii Krajowej – druh Ryszard Kowal został Honorowym Obywatelem Olkusza. Uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której oficjalnie nadano wspomniany tytuł, odbyła się w środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. 

– Trudno szukać w Olkuszu drugiej osoby tak oddanej lokalnej społeczności. Od wielu lat bezinteresownie, poświęcając wolny czas i zdrowie, angażuje się Pan w inicjatywy harcerzy oraz uczy lokalnego patriotyzmu młode pokolenia. Do licznych odznaczeń, otrzymanych przez Pana w uznaniu dotychczasowych zasług, dopisujemy kolejne – Honorowego Obywatela Miasta Olkusza. Mam nadzieję, że ten tytuł będzie szczególnie bliski Pańskiemu sercu. W imieniu wszystkich Mieszkańców Srebrnego Miasta wyrażam głęboką wdzięczność za to, że Miasto oraz kolejne pokolenia Olkuszan zawsze mogły na Pana liczyć – tak do druha Ryszarda Kowala zwrócił się burmistrz Roman Piaśnik.

Przypomnijmy – druh Ryszard Kowal przyszedł na świat 14 września 1930 roku we Lwowie, jego rodzina na początku lat 30. XX wieku wróciła do Olkusza. W trakcie wojny podjął działalność konspiracyjną, zaś po wojnie zajmował się odbudową harcerstwa, pracował w olkuskiej emalierni. Należy do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, jest honorowym prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Kilka lat temu utworzył Izbę Pamięci Armii Krajowej. – Od 1952 roku społecznie opiekuje się – wspólnie z kolejnymi pokoleniami harcerzy – tzw. Starym Cmentarzem przy ul. F. Nullo, dbając o jego czystość, a także o upamiętnienie ważnych dla Olkusza wydarzeń i osób. W 2013 roku był jednym z inicjatorów budowy pomnika poświęconemu Powstaniu Warszawskiemu, pod którym regularnie organizował społeczne obchody kolejnych rocznic, które w ostatnich latach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, przybrały samorządowy charakter z udziałem asysty wojskowej. Za całokształt swoich aktywności w 2017 roku otrzymał Nagrodę dla Osób Działających Na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis” w kategorii Osoba. Pan Ryszard Kowal jest osobą niezwykle zasłużoną dla społeczności Srebrnego Miasta. Współpracując z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami, nieustająco dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i przeżyciami, starając się kształtować kolejne pokolenia olkuszan – tak brzmi fragment uzasadnienia stosownej uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu.

Dyplom i pamiątkowy upominek dla honorowego obywatela wręczyli: burmistrz Roman Piaśnik i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk. Życzeniom i gratulacjom od przybyłych gości nie było końca.

– W holu MOK prezentowana jest wystawa, która obrazuje życiorys naszego honorowego obywatela. Tytuł tej wystawy to cytat z wypowiedzi harcmistrza Kowala: „Gdybym żył drugi raz, robiłbym to samo”. Życzę każdemu z tu obecnych, aby kiedyś mógł powiedzieć podobnie. Życzę tej pewności dokonywanych życiowych wyborów, życzę spokoju sumienia wynikającego z tego, iż w sytuacjach kryzysowych człowiek zachował się jak trzeba. Życzę satysfakcji z umiejętności poświecenia siebie dla innych. Dziękuję honorowemu obywatelowi Olkusza Ryszardowi Kowalowi za to, że pięć pokoleń olkuszan nauczył, że tak żyć nie tylko należy, ale i można – mówił Konrad Kulig, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. To właśnie ta organizacja złożyła wniosek o nadanie druhowi Kowalowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza.

– Chciałem z całego serca podziękować wszystkim tym, którzy złożyli wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela, a państwu radnym i panu burmistrzowi za przegłosowanie tego wniosku. Myślę, że to wielka chwila dla naszego miasta, że taka osoba jak pan druh Ryszard Kowal jest uhonorowana najwyższym odznaczeniem przez Radę Miejską. Jako przedstawiciel polskiego rządu mam honor i zaszczyt złożyć gratulacje i podziękowania, a także zapewnienie o tym, że z poziomu wojewody warto zawsze doceniać perły, które żyją w naszej lokalnej społeczność. Kilka miesięcy temu wydaliśmy album „Wielcy bohaterowie naszych Małych Ojczyzn”, gdzie prezentowaliśmy bohaterów, którzy walczyli o Polskę niepodległą. Myślę, że na kolejnych kartach przyszłego albumu będzie mógł być przedstawiony pan Ryszard Kowal. Dziękuję wszystkim, którzy docenili i uhonorowali naszego wielkiego olkuszanina – to słowa wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Ostoja patriotyzmu, skromny człowiek o wielkiej charyzmie – tego popołudnia padło wiele ciepłych słów pod adresem Honorowego Obywatela Olkusza Ryszarda Kowala, który nie krył wzruszenia, dziękując za życzenia.

O muzyczną oprawę zadbał Big Band z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Olkuszu. Zwieńczeniem uroczystości był okazały tort. Okazja podwójna, gdyż dokładnie w dniu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza druh Ryszard Kowal obchodził 92 urodziny. Do życzeń przyłącza się również redakcja „Przeglądu Olkuskiego”!

Znany społecznik, opiekun Starego Cmentarza w Olkuszu, legenda Armii Krajowej - druh Ryszard Kowal został Honorowym Obywatelem Olkusza. Uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której oficjalnie nadano wspomniany tytuł, odbyła się w środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze