dawne starostwo

Klasycystyczny budynek na olkuskim rynku, w którym przed laty mieściło się starostwo, odzyska dawną świetność, a w podziemiach ratusza powstanie trasa multimedialna. Wszystko to przy udziale unijnych funduszy. Na razie kwota dotacji wynosi 3 mln 655 tys. zł.

Budynek od lat straszy swoim wyglądem. Dykta w oknach, tynk odpadający płatami od ścian – zabytek niestety nie stanowi wizytówki Olkusza, choć powinien być taką od dawna. Teraz sytuacja ulega zmianie. Olkusz otrzymał bowiem o unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 – „Ochrona i opieka nad zabytkami – projekty większej skali”. Złożony wniosek został pozytywnie oceniony, ale znalazł się na drugim miejscu listy rezerwowej. Gdy tylko pojawiły się wolne środki, zarząd województwa zdecydował o częściowym dofinansowaniu projektu z Olkusza. Docelowo może to być nawet 8 mln zł.

Władze miasta mają nadzieję, że po nadaniu zabytkowi nowej funkcji użytkowej kwartał królewski, na którym stoi dawne starostwo, będzie obiektem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów, którzy będą chcieli ciekawie spędzić wolny czas. – Jestem przekonany, że mieszkańcom miasta bardzo leżał na sercu los tego zabytku. Doczekaliśmy chwili, w której mogę zapewnić o realizacji ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest rewitalizacja kwartału królewskiego i organizacja muzeum multimedialnego w podziemiach ratusza. To dla nas duże wyzwanie, ale jednocześnie wielka szansa na ożywienie przestrzeni w ścisłym centrum miasta. Istotne jest nie tylko to, że uratujemy wspaniały zabytek, ale także zorganizujemy miejsce pozwalające poznać historię miasta, odpocząć, zaznać rozrywki i spędzić czas w towarzystwie innych ludzi. Rewitalizacja kwartału królewskiego oraz podziemna trasa to szansa na promocję miasta na tle regionu i Polski. Nad projektem, a teraz jego realizacją pracuje grupa kompetentnych i zaangażowanych osób. To pozwala mi sądzić, że staniemy na wysokości zadania i stworzymy obiekt na miarę XXI wieku – komentuje burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Przypomnijmy, że wstępna koncepcja autorstwa dra Grzegorza Nawrota powstała na bazie programu funkcjonalno – użytkowego z 2009 roku całego tzw. kwartału królewskiego, na terenie którego stoi dawne starostwo. – Głównym założeniem autorów projektu było wydobycie historycznych wartości obiektu oraz nadanie mu funkcji, które z jednej strony pozwolą współfinansować koszty związane z bieżącym utrzymaniem budynku, a z drugiej umożliwią udostępnienie go mieszkańcom – tłumaczy Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków.
Zgodnie z planem na parterze ma powstać restauracja z pomieszczeniem bankietowym. W pozostałych pomieszczeniach zaplanowano lokale o charakterze komercyjnym oraz związane z obsługą ruchu turystycznego (szatnie, sklepik z pamiątkami, toalety). Na poddaszu przewidziano pokoje gościnne z łazienkami o podwyższonym standardzie. W części obiektu prowadzona będzie działalność kulturalna (np. pracownie warsztatowe prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury); swoją siedzibę znajdą tam również Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej. Przewidziano również salę konferencyjną.
Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie kondygnacje, od piwnic po poddasze, łączyć będzie przeszklona winda.

ratusz projekt

W części piwnic zaplanowano pomieszczenia muzealne, w których z wykorzystaniem technik multimedialnych prezentowana będzie historia olkuskiego górnictwa oraz mennicy (mieszczącej się kiedyś w tym budynku). Podziemne muzeum wraz z planowaną multimedialną trasą turystyczną w podziemiach ratusza ma tworzyć spójną całość. Na drugą z tych inwestycji gmina otrzymała niedawno unijne dofinansowanie w wysokości prawie 2 mln zł. Teraz zrezygnuje z przyznanych środków, ponieważ utworzenie trasy multimedialnej mieści się w projekcie rewitalizacji kwartału królewskiego, a nie jest możliwe finansowanie tej samej inwestycji z dwóch dotacji.

Szacowany czas realizacji całego projektu dotyczącego dawnego starostwa to 3 lata. Na razie gmina otrzyma 3 mln 655 tys. zł. W złożonym wniosku dotacje określono na poziomie 7 998 386,52 zł. Z oficjalnego pisma Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego wynika, że kolejne pieniądze zostaną przekazane Gminie Olkusz w momencie pojawienia się wolnych środków. Wartość całej inwestycji to 19 170 581,69 zł.

Zapisz

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
IzaarekEsko manianatheon Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
theon
theon

dwa pytania :
1, Co to są : Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej.
2. Po co są : Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej. 😉

Esko maniana
Esko maniana

[quote name=”theon”]dwa pytania :
1, Co to są : Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej.
2. Po co są : Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej. ;-)[/quote]

W odpowiedzi na pytania: będzie to leżało w rękach RSM. W tym mieście nie na przypadków. To tak samo jak nagroda za wolontariat: żeby ją otrzymać to musisz być zrzeszony. Nie ma szans aby człowiek z ulicy otrzymał nagrodę za wieloletnią, bezinteresowną pomoc – wystarczy przeczytać regulamin.

arek
arek

No to mamy sukces? Problem w tym że za 3 mln to nawet nie zrobimy elewacji. Bez dysponowania budżetem na poziomie 15 mln nawet nie warto zaczynać bo z mniejszym będą to środki wyrzucone w błoto. Niestety ale specyfika i stan techniczny budynku nie pozwala na prowadzenie remontu etapowego bo od czego zacząć?

Iza
Iza

Pani redaktor : skąd brakujące ok 11 ml ??.