3

W sobotę w Bogucinie Dużym obchodzono uroczyście dwa jubileusze: 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich oraz 30-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Dla jubilatów zaśpiewały panie z zespołu „Tesamee…”, które przypomniały popularne utwory muzyki rozrywkowej, m.in. zespołu ABBA.

Na scenie miały okazję wystąpić też same jubilatki, czyli panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bogucinie Dużym. Obie grupy prowadzi Anna Dudek, instruktor sekcji wokalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach.

2

 

Na jubileusz straży i KGW przybyło grono gości i mieszkańców Bogucina. Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Klucze reprezentowali prezesi OSP i poczty sztandarowe oraz Komendant Gminny OSP Jan Mól i Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach Andrzej Janik. Przybyła także pani poseł Lidia Gądek. Samorząd gminny reprezentowali Sekretarz Gminy Klucze Daniel Hickiewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosław Macek i Ramona Czyżykowska-Liber – Zastępca Dyrektora GOK oraz Radni Gminy Klucze – Jerzy Półkoszek, Marcin Grojec i Tomasz Hagno i sołtys Bogucina Dużego Józef Pachuł. Mszę świętą z okazji jubileuszy odprawili księża: ks. Jan Wieczorek, proboszcz Parafii Jaroszowiec, Ks. Krzysztof Pasek oraz ks. Edward Sztama.

1

Z okazji jubileuszu Wójt Giny Klucze wręczył upominki strażakom z młodzieżowych drużyn pożarniczych i listy gratulacyjne dla obchodzących jubileusz: Ochotniczej Straży Pożarnej i Kołu Gospodyń Wiejskich. Listy z gratulacjami z okazji jubileuszu wręczyła także dyrekcja GOK.

Jak przypomniano podczas uroczystości, Koło Gospodyń Wiejskich w Bogucinie Dużym powstało w 1947 roku, a jego pierwszą przewodnicząca była Natalia Tomsia (przez wiele lat reprezentantka województwa katowickiego w Radzie Głównej Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie). Funkcję przewodniczącej sprawowały ponadto panie: Janina Banyś-Tomczak, Zenona Kajda, Wiesława Siwiecka, Maria Kulawik, Anna Osuszek i Lucyna Probierz (która przewodniczy kołu do dziś).

5

Bogucińskie Koło Gospodyń Wiejskich zdobyło dwukrotnie pierwszą nagrodę za wieniec dożynkowy (wieniec z Bogucina Dużego była nawet wystawiany podczas dożynek ogólnopolskich na Jasnej Górze).

Kolejny jubilat uroczystości, OSP w Bogucinie Dużym, liczy sobie 30 lat – w 1987 roku OSP została wpisana do rejestru terenowych i zakładowych ochotniczych straży pożarnych. Jej pierwszym prezesem był druh Marian Banyś. W składzie pierwszego zarządu bogucińskiej OSP byli także: Kazimierz Przybylski, Antoni Bromblik, Wiesław Kruszak, Henryk Tomsia i Andrzej Żak. Obecnie prezesem straży w Bogucinie Dużym jest Sylwiusz Kajda.

4

Wydarzenie zorganizowali: Wójt Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach, Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Bogucinie Dużym i Koło Gospodyń Wiejskich w Bogucinie Dużym.

PARTNEREM OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH BYŁ GAZ SYSTEM S.A. http://www.gaz-system.pl/

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jubileuszu tutaj

Rafał Jaworski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PO
PO
5 lat temu

Czy odbyła się gdzieś w okolicy jakaś uroczystość na której by nie było Pani Posłanki?