Budowa sali gimnastycznej przy wolbromskim Zespole Szkół będzie kontynuowana. Zarząd Województwa Małopolskiego zgodził się, by hala sportowa w Wolbromiu została zlokalizowana kilkadziesiąt metrów dalej niż pierwotnie planowano. Dzięki temu budynek nie naruszy muru przedwojennego cmentarza żydowskiego, na którym, jak się okazało, zaczęto budować halę.
Przypomnijmy, że późną jesienią podczas robót ziemnych znaleziono tu ludzkie szczątki. Prace natychmiast wstrzymano. Analiza starych map Wolbromia nie pozostawiała wątpliwości, że przed II wojną światową w miejscu planowanej sali sportowej był żydowski cmentarz.

Znalezisko wywołało poruszenie. Na miejsce budowy zjechali przedstawiciele Gminy Żydowskiej. Media czekały na skandal. „Sala sportowa na cmentarzu” – głosiły tytuły w gazetach. Inwestor hali, Powiat Olkuski, nie dał się wciągnąć w awanturę. Natychmiast wstrzymano wszelkie roboty ziemne, mimo iż niektórzy doradzali, by nie bacząc na tradycję żydowską, kontynuować wznoszenie wielce potrzebnego szkole obiektu. Teren znaleziska zabezpieczono i podjęto dyskusję z przedstawicielami środowisk żydowskich w Polsce na temat jak najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji.
Postawa zrozumienia, zaprezentowana w starostwie olkuskim, wzbudziła uznanie i respekt. Przyjęta opcja rozsądku została zaaprobowana zarówno przez kancelarię Prezydenta RP, jak i przez Naczelnego Rabina Polski. Zarząd Województwa Małopolskiego przystał na propozycję starosty Leszka Konarskiego, aby salę sportową przesunąć o kilkadziesiąt metrów, poza obręb dawnego cmentarza. Władze powiatu dostały pół roku na modyfikację projektu, która dopasuje go do nowej działki: należy rozrysować na nowo przyłącza oraz tunel-korytarz łączący budynki szkoły i sali.
Prace budowlane ruszą wiosną. Inwestycja planowana jest na dwa lata. Budowa hali (o wymiarach 30 x 18 metrów plus widownia na blisko 100 miejsc oraz szatnie) będzie kosztować około 6 mln zł.
Źródło: „Ziemia Olkuska”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze