Lokalne wybory zbliżają się wielkimi krokami. Jesienią mieszkańcy naszego powiatu po raz kolejny wybiorą swoich reprezentantów w samorządzie. Tym razem odbędzie się to jednak na zmienionych zasadach. Wszystko za sprawą nowej ordynacji wyborczej, nad którą pracuje parlament.
W połowie grudnia Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach: o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa. Senatorowie zgłosili jednak do części z tych przepisów swoje poprawki. Muszą one zostać teraz zatwierdzone przez izbę niższą Parlamentu. Dopełnienie ścieżki legislacyjnej stanowić będzie podpis Prezydenta.
Reforma najprawdopodobniej wejdzie w życie na przestrzeni najbliższych tygodni. Postanowiliśmy przeanalizować jej główne założenia. Jak mogą one wpłynąć na wyborcze rozdanie w naszym powiecie?
Olkusz i Wolbrom bez JOW-ów
Jedną ze zmian, którą uchwalił Sejm była likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców. Pierwotnie projekt zakładał całkowitą likwidację JOW-ów, ostatecznie postanowiono jednak utrzymać tą formułę elekcji w mniejszych miejscowościach. Nowi radni w Olkuszu i Wolbromiu wybierani będą – tak jak to było kiedyś – w systemie proporcjonalnym. W miejscowościach tych na nowo trzeba będzie wytyczyć okręgi wyborcze. Tworzenie, zmiana granic i liczby mandatów w okręgach wyborczych w wyborach samorządowych nadal należeć będzie do kompetencji władz samorządowych.
Dwie kadencje po 5 lat
Jedną z najgłośniejszych zmian, która ma wejść w życie jest wprowadzenie zasady dwukadencyjności w odniesieniu do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, zasada ta nie będzie działała wstecz. Oznacza to, że każdy nowo wybrany włodarz będzie miał przed sobą możliwość reelekcji w przyszłości.
Nie będzie można już kandydować do rożnych szczebli samorządu jednocześnie. Osoby ubiegające się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta danej miejscowości będą mogły startować jedynie do rady tej gminy. Rozwiązanie to w znaczącym stopniu wpłynie na kształt list wyborczych i przyszły skład rady powiatu. Część jej obecnego składu to osoby, które ubiegały się o bycie włodarzem swojej miejscowości bądź też wskoczyły na miejsce burmistrza lub wójta, który zrzekł się swojego mandatu w radzie. Teraz taka praktyka będzie już niemożliwa.
Istotną zmianą jest także fakt, że nowi samorządowcy sprawować będą swoje funkcje o rok dłużej. Kadencja trwać będzie teraz 5 lat. Był to jeden z niewielu postulatów, który poparty został przez wszystkie opcje polityczne zasiadające w Sejmie. Za wydłużeniem trwania kadencji samorządów głosowało aż 413 posłów.
Liczenie głosów na wizji
Zgodnie z nowymi przepisami wybory będą obsługiwane przez dwie komisje wyborcze. Jedna będzie czuwać nad ich prawidłowym przebiegiem w trakcie głosowania, druga zaś zajmie się liczeniem głosów po jego zakończeniu. Wymagana liczba członków obwodowej komisji wyborczej obecnych w lokalu zwiększy się z 1/2 do co najmniej 2/3 jej składu. Cały proces wyborczy transmitowany będzie w Internecie. W tym celu w każdym obiekcie wyborczym zainstalowana zostanie kamera. Nagrania te podlegać będą archiwizacji.
Wybory koordynować będzie 100 komisarzy powoływanych na okres pięciu lat przez PKW na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Zmiany czekają także Państwową Komisję Wyborczą. W przyszłości o wyborze jej członków decydować będzie Sejm, a nie jak do tej pory Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.
Pozostałe zmiany
Nowelizacja reguluje także szereg innych kwestii. Wprowadzona zostanie m.in. obowiązkowa inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców oraz obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu o wysokości co najmniej pół procent wydatków gminy. Uregulowana zostanie także kwestia powoływania skarbnika gminy. Kompetencja ta przeniesiona zostanie z rady gminy na wójta, burmistrza lub prezydenta danego miasta.
Kolejną zmianą jest wprowadzenie raportów o stanie samorządu. Organ wykonawczy danej jednostki będzie miał obowiązek przedstawienia organowi stanowiącemu corocznego sprawozdania z działań podjętych w roku ubiegłym. Zwiększą się także uprawnienia rajców, którzy otrzymają indywidualne uprawnienia kontrolne. Jak informuje Polska Agencja Prasowa radny będzie miał teraz prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których one się znajdują oraz do wglądu w działalność organów administracji samorządu, do którego został wybrany. Uprawnienia te obejmować będą też samorządowe przedsiębiorstwa.
W urzędach pojawią się także komisje skarg, wniosków i petycji. Będą się one zajmować rozpatrywaniem: skarg na działania samorządów oraz wniosków i petycji obywateli. W ich skład wchodzić będą radni, z wyjątkiem przewodniczących i wiceprzewodniczących organów stanowiących oraz członków zarządu powiatu i województwa.
Tak oto w telegraficznym skrócie przedstawiają się zmiany przygotowane przez parlamentarzystów. A co na ten temat sądzą nasi Czytelnicy? – Tradycyjnie zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl
No nie przesadzaj przepadek do trzeciego pokolenia. Może w niektórych przypadkach to by było dobre. Załóżmy że dziadek był uczciwy, dzieci jego też a jeden wnuczek tak a drugi to kombinator,
To ten dobry ma też cierpieć ?
A jeśli chodzi o szukanie kasy to walić mandaty chociaż 20-50 zł. Za rzucanie papierka, peta, plucie na ulicy, picie na rynku,
zaśmiecanie lasu(chociaż za to to walnąłbym z 5000 zł). Czy palenie plastikiem lub gumą w piecu.
Na pewno w wielu przypadkach można by z takiego lumpa ściągnąć. Coś może posiada. Kasa może niewielka, ale zawsze na coś by było.
[quote name=”Robert 1″][quote name=”Marian Cz.”]BRAWO!!SZACUN!!-TAK ma być i tak trzymać nic nie popuszczać dwa razy sprawdzać wszystkie faktury i wydatki kombinatorzy,cwaniaki,oprychy mają cały czas czuć oddech na plecach nawet jak śpią!!!!!!!!!!!!Śp. Józef Piłsudski mówił do dowódców i żołnierzy jak jechali na bitwę pod Krzywopłotami”BIĆ KUR.Y I ZŁODZIEI”[/quote]
Po nitce do kłębka i nie będzie długów w Ginach,Powiatach.Błyskawicznie znajdą się pieniążki ,tak coś w stylu jak się kasa znalazła z VAT-u.Sprawdzać kontrolować na każdym kroku,bo apetyt rośnie tym specjalistom korytniczym innej drogi nie ma.[/quote]
PRZECIEŻ MOŻNA ZASTOSOWAĆ-narzędzia operacyjne dogłębna uczciwa weryfikacja opryszków,przepadek mienia do 3 pokolenia.Przykład odgórny pan Waltz wpłacił alegancko ponad 1.800.000 złotych do kasy Warszawki.Kasa w Gminach i POWIATACH będzie rosła jak na drożdżach.
[quote name=”Marian Cz.”]BRAWO!!SZACUN!!-TAK ma być i tak trzymać nic nie popuszczać dwa razy sprawdzać wszystkie faktury i wydatki kombinatorzy,cwaniaki,oprychy mają cały czas czuć oddech na plecach nawet jak śpią!!!!!!!!!!!!Śp. Józef Piłsudski mówił do dowódców i żołnierzy jak jechali na bitwę pod Krzywopłotami”BIĆ KUR.Y I ZŁODZIEI”[/quote]
Po nitce do kłębka i nie będzie długów w Ginach,Powiatach.Błyskawicznie znajdą się pieniążki ,tak coś w stylu jak się kasa znalazła z VAT-u.Sprawdzać kontrolować na każdym kroku,bo apetyt rośnie tym specjalistom korytniczym innej drogi nie ma.
Wybory to fikcja: pół-ślepa babuszka dostaje w lokalu 5 kartek z nazwiskami na każdej kartce po 20 nazwisk i myślicie że ona to będzie wszystko czytać? Nieeee…..poszuka PiS-u lub PO lub PSL i stawia krzyżyk na pierwsze nazwisko – dostają się w 90% tylko jedynki na liście 😆 a kto wybiera te jedynki? no przecież sami sie nie wybierają…nie ma losowania…partia wystawia swoich …. młody ambitny wykształcony ale spoza układu to se może kandydować ale tylko na sołtysa wsi hehe 😆 😀
[quote name=”kk”]”W urzędach pojawią się także komisje skarg, wniosków i petycji. „
Ludzie ! Komuna wraca! Pamiętacie za komuny w sklepach książki skarg i zażaleń? :lol:[/quote]
Pamiętamy bardzo dobrze ”książki zażaleń w sklepach,ale z tych książek nic nie wynikało,bo rączka rączkę myła.Nadeszła wiekopomna chwila aby dobrać się cwaniakom i różny gadom postkomunistycznym do plecków,osądzić uczciwie i ukarać.BÓG ZAPŁAĆ za sprawiedliwość.
BRAWO!!SZACUN!!-TAK ma być i tak trzymać nic nie popuszczać dwa razy sprawdzać wszystkie faktury i wydatki kombinatorzy,cwaniaki,oprychy mają cały czas czuć oddech na plecach nawet jak śpią!!!!!!!!!!!!Śp. Józef Piłsudski mówił do dowódców i żołnierzy jak jechali na bitwę pod Krzywopłotami”BIĆ KUR.Y I ZŁODZIEI”
„W urzędach pojawią się także komisje skarg, wniosków i petycji. „
Ludzie ! Komuna wraca! Pamiętacie za komuny w sklepach książki skarg i zażaleń? 😆
[quote name=”Młody”][quote name=”Robert2″]Rok wyborczy. Zróbmy sonde.
Kto powinien zostać wójtem lub burmistrzem.
Podajcie swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów gmin.
Czy poprzednicy byli lepsi czy gorsi od obecnych.[/quote]
W stylu rządzących – zróbmy napisałeś i na „zróbcie” czekasz …[/quote]
Więc zrobię
Olkusz-Pan Rzepka
Bolesław, Wolbrom, Bukowno-Ci sami
Klucze- ktoś inny
Trzyciąż- Tu nie mam zdania
[quote name=”Robert2″]Rok wyborczy. Zróbmy sonde.
Kto powinien zostać wójtem lub burmistrzem.
Podajcie swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów gmin.
Czy poprzednicy byli lepsi czy gorsi od obecnych.[/quote]
W stylu rządzących – zróbmy napisałeś i na „zróbcie” czekasz …
Rok wyborczy. Zróbmy sonde.
Kto powinien zostać wójtem lub burmistrzem.
Podajcie swoich kandydatów na wójtów i burmistrzów gmin.
Czy poprzednicy byli lepsi czy gorsi od obecnych.
[quote name=”Zadłużenia”]A gdzie znikł wątek o zadłużeniu gmin?!?[/quote]
https://www.przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/polityka/17618-ktora-gmina-ma-najwieksze-dlugi
A gdzie znikł wątek o zadłużeniu gmin?!?
Po co dwie kadencje? Trafi sie jakis nieudacznik i co wtedy? rozpierdoli to co jest i. jeszcze zadłuzy: jestem na nie
Głupota.
W JOW-ie było sprawiedliwie wchodzi ten kto ma najwięcej głosów.
A teraz partia ma 10% a kandydaci z niej odpowiednio 100, 80, 70, 10 głosów.
A partia wygrywajaca 40% a kandydaci z niej odpowiednio 70,65, 60,50,45,42 itp.
I kto wejdzie?
To taki przykład.
Może się zdarzyć ze partia nie przekroczy 5% ale najlepszy kandydat z niej będzie miał więcej głosów od niejednego co był najlepszy na liscie innej partii co miała np. 20%
Pan Jan Orkisz przedstawia fakty.
a niech będzie i pięćset okręgów z tysiącem mandatów, byle się wreszcie pozbyć odwiecznych ,, działaczy ” nierobów !
W gminie Olkusz może być utworzony jeden okręg 6-cio mandatowy wiejski i trzy okręgi 5-cio mandatowe miejskie.
Podział powiatu na okręgi wyborcze nie ulegnie zmiane gdyż okręgi mogą liczyć od 3 do 10 mandatów. W gminie Olkusz i Wolbrom należy utworzyć okręgi od 4 do 8 mandatów.