Powiat
Starosta Olkuski oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin z powiatu olkuskiego zwrócili się do Premiera RP Donalda Tuska z apelem o pomoc w walce ze skutkami wieloletniej działalności górniczej w naszym regionie: włodarze wspólnie ostrzegli szefa rządu przed konsekwencjami powstawania kolejnych zapadlisk, zagrażających zarówno infrastrukturze publicznej, jak i bezpieczeństwu samych mieszkańców.
W wystosowanym apelu zaznaczono, że ziemia olkuska jest związana z górnictwem jeszcze od czasów wczesnego średniowiecza: w XV powstały natomiast pierwsze sztolnie, w 1814 roku funkcjonować zaczęła pierwsza duża kopalnia rudy cynku, a w latach 60′ ubiegłego wieku rozpoczęto wielkopowierzchniowe górnictwo na szeroką skalę. Tym samym, rudy srebra, cynku, ołowiu oraz żelaza były wydobywane na naszym terenie łącznie przez kilkanaście wieków, aż do 2020 roku.
Zdaniem naszych samorządowców, głównym czynnikiem potęgującym obecne problemy było zamknięcie kopalni „Olkusz-Pomorzany” oraz wyłączenie pomp odwadniających: w wyniku tych działań doszło bowiem do gwałtownych zmian w stosunkach wodnych na obszarze naszego powiatu, co spowodowało z kolei rozległe zalewiska, liczne podtopienia oraz niebezpieczne zapadliska, niszczące tereny leśne, użytkowe, a nawet mieszkalne. Starosta Olkuski oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin z powiatu olkuskiego podkreślili ponadto, że nie posiadają wystarczających narzędzi, aby samodzielnie stawić czoła tak dużej skali zagrożeń, tym bardziej, że sytuacja pogarsza się szybciej, niż przewidywali eksperci.
Włodarze wspólnie zwrócili również uwagę na fakt, że problemy te wymagają systemowego wsparcia ze strony administracji rządowej. Dlatego też, poprosili m.in. o stworzenie odpowiednich regulacji prawnych, które jasno określałyby, kto ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z historycznego górnictwa, a także zawnioskowali o uruchomienie programów pomocowych dla mieszkańców i samorządów, które umożliwią skuteczne zabezpieczenie zagrożonych terenów. Podsumowując, samorządowcy zaapelowali o zaangażowanie właściwych służb ze strony administracji rządowej w proces podejmowania pilnych działań mających na celu ochronę terenów bezpośrednio zagrożonych szkodami górniczymi.
„Zwracamy się do Pana Premiera z prośbą o osobiste zaangażowanie i wsparcie samorządów gminnych z terenu powiatu w działania mające na celu przeciwdziałanie i ochronę terenów bezpośrednio zagrożonych szkodami górniczymi. Realne przeciwdziałanie takim zagrożeniom wymaga bardzo dobrej współpracy właściwych służb administracji rządowej ze stroną samorządową. Dostrzegając powagę sytuacji oraz istniejące w tym zakresie zagrożenia, jako samorządowcy z terenu powiatu olkuskiego deklarujemy gotowość i otwartość na konstruktywny, merytoryczny dialog oraz wzajemne współdziałanie, które pozwoli odpowiednio zabezpieczyć i ochronić nasze tereny oraz naszych mieszkańców.” – wspólnie zaznaczają włodarze.
Starosta Olkuski oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin z powiatu olkuskiego zwrócili się na dodatek do rządu o wdrożenie nowoczesnych technologii w postaci np. monitoringu terenów przy użyciu dronów oraz satelitów, które pomogą w identyfikacji obszarów szczególnie narażonych na deformacje gruntu. Ponadto zwrócono uwagę na konieczność dokładnego przeanalizowania wpływu zmian hydrologicznych na lokalny krajobraz oraz rekultywację terenów leśnych. Nasi samorządowcy wspólnie podkreślili konieczność wprowadzenia rozwiązań prawnych, które ułatwią finansowanie działań ochronnych, w tym stworzenia „specustawy” dedykowanej problemom szkód górniczych.
Warto przyjrzeć się faktom historycznym w kontekście opisanych szkód (być może pomoże rozświetlić przyczyny…) które sięgają dalego ponad zamknięcia kopalni Olkusz-Pomorzany.
Na razie tyle. Myślę, że zawsze można jeszcze wziąć geodetę i może się okazać, że część terenów przejdzie do innego województwa (choć nie wiem czy i oni nie muszą ich robić co trochę) – wtedy tu wzrośnie tam zmaleje i po problemie.
Jak zwykle mają pomóc inni, a na razie szykuje się życie w Big Brother… z tym co tu zostało.
Dołączam rycinę Olkusza z 1601r – wiele podobnych miast to dzisiaś perły turystyczne jak Sandomierz czy Toruń.