Olkusz

Ślubowanie pierwszych klas w olkuskim Zespole Szkół Nr 1 w patriotycznym wydaniu to już tradycja. Miejsce uroczystości nie jest przypadkowe – Kopiec Kościuszki, którego historia nierozerwalnie wiąże się z „Mechanikiem”.

Tuż przed Świętem Niepodległości, 9 listopada, Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu delegacje przedstawicieli szkoły, lokalnych władz oraz Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech złożyły kwiaty. Tak rozpoczęła się uroczystość, na stałe wpisana już w kalendarz szkolnych wydarzeń. 

Już po zmierzchu spod szkoły pod Kopiec Kościuszki wyruszyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Szli z pochodniami, z biało – czerwoną flagą, gdyż uroczyste przyjęcie „pierwszaków” w szeregi szkolnej społeczności od lat jest połączone ze świętowaniem odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku dodatkowym, istotnym akcentem szkolnej uroczystości był finał projektu „Zwyczajni – Niezwyczajni”.

– Każdy z nas wielokrotnie w swoim życiu zadaje sobie pytanie, co jest w nim ważne? Jaką mamy hierarchię wartości? Czy stanowi ona stabilną drabinę opartą o właściwy budynek w naszej podróży, wędrówce do sukcesu i szczęścia. Zespół Szkół Nr 1 ma taką opokę. To historia, tradycja i ludzie. Ludzie, którzy budowali, pracowali – i pracują w tej szkole od 122 lat. To ich czyny i dzieła świadczą o ich postawie. To oni miedzy innymi walczyli, aby nasza ukochana Ojczyzna odzyskała niepodległość. To dzięki nim odbudowano ten kopiec, przy którym dzisiaj stoimy. Można wymieniać wiele dzieł i każde będzie warte wspomnienia. Ale w tej szkole równolegle zawsze stawiano na drugiego człowieka. Na to, aby budować relacje międzyludzkie oparte na szacunku, zrozumieniu i przyjaźni – mówiła dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Aldona Nowicka.

Kopiec, pod którym odbyła się główna część uroczystości, został usypany przez mieszkańców Olkusza w 1861 roku dla uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Przypomnijmy, że na jego szczycie stanął dębowy krzyż, na którym w dniu jego poświęcenia zawieszono cierniowy wieniec. W trakcie Powstania Styczniowego kopiec został zrównany z ziemią. Z inicjatywy inż. Stanisława Baca, dyrektora Szkoły Rzemieślniczej w Olkuszu (czyli dzisiejszego „Mechanika”), kopiec odbudowano w 1917 roku. W 1972 roku wymieniono zmurszały krzyż. W latach 1993 – 1994 podczas gruntownego remontu wmurowano tam pamiątkową tablicę z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki i opisem historii kopca.

Obecność gości z Węgier na szkolnej uroczystości wiązała się z finałem projektu „Zwyczajni Niezwyczajni”. „Mechanik” realizował ten projekt wraz ze szkołą polonijną w Budapeszcie. Głównym celem było oddanie hołdu Polakom i Węgrom niosącym sobie nawzajem pomoc podczas różnych dziejowych wydarzeń. – Projekt jest wyjątkowy, gdyż oddaje hołd zwyczajnym obywatelom, którzy potrafili pochylić się nad bliźnim i udzielić pomocy w czasach, gdy była ona bardzo potrzebna. Ta pomocna dłoń dla drugiego człowieka przejawiała się najczęściej – wydawać by się mogło – w bardzo prozaicznych gestach, a miała niezwykłą siłę – pisał w liście odczytanym przez konsul Martę Ritecz-Sekulic dr Tibor Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

– Pisząc projekt „Zwyczajni niezwyczajni” chcieliśmy uhonorować i zachować pamięć o zwykłym Polaku i Węgrze, który pomagał drugiemu człowiekowi – dodała dyrektor Aldona Nowicka. Finałem projektu było wspólnie zasadzenie drzewek, które stworzą mini – park pamięci „Zwyczajnych Niezwyczajnych”.

Po uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych uczestnicy szkolnego wydarzenia obejrzeli niecodzienne widowisko multimedialne: projekcję filmu, historyczną animację oraz pokaz laserów.

Więcej zdjęć: https://www.zs1olkusz.edu.pl/index.php/galeria/category/120-uroczyste-swietowanie

https://www.zs1olkusz.edu.pl/index.php/galeria/category/121-pokaz-laserow

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze