Nie cichnie temat śmieci na olkuskich osiedlach. Na podrzucanie odpadów i nieprawidłową segregację śmieci zdecydowanie zareagowały olkuskie spółdzielnie. Z kolei do burmistrza trafiła interpelacja jednego z miejskich radnych na temat czystości wokół śmietników na osiedlu Młodych. Radni dwóch klubów: Prawa i Sprawiedliwości oraz Odnowy wystąpili też z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej w sprawie gospodarki odpadami na terenie miasta. Głos w sprawie zabierają też mieszkańcy osiedli.

Ostatnio pisaliśmy o walających się różnego rodzaju odpadach pod kontenerami na osiedlach w Olkuszu. Na ten problem ostro zareagował olkuski burmistrz Roman Piaśnik, uznając, że tereny przy śmietnikach na osiedlach administrowanych przez OSM nie są systematycznie sprzątane. I wezwał spółdzielnię do natychmiastowego usunięcia bałaganu.

Kamery i fotopułapki

Głos w sprawie szybko zabrały dwie olkuskie spółdzielnie: OSM i „Nowa”. W komunikacie skierowanym do mieszkańców w ubiegłym tygodniu na naszych łamach przypominają, że ustawodawca przewiduje odpowiedzialność zbiorową za niesegregowanie śmieci. W praktyce oznacza to możliwość podniesienia opłat za śmieci z segregowanych na niesegregowane, czyli o 100 procent. Obecnie w Olkuszu stawki te kształtują się na poziomie odpowiednio 22 złote i 44 złote miesięcznie za osobę. Spółdzielnie przypominają, że podrzucane pod śmietniki odpady poremontowe, sprzęt AGD, opony, itp. nie są odbierane przez firmę wywożącą śmieci. Zarządcy budynków usuwają je na swój koszt.

-Wybrane punkty na osiedlach: Młodych, Pakuska, Słowiki, Centrum zostały zaopatrzone w kamery i fotopułapki, dzięki którym działając wspólnie z Policją i Strażą Miejską rozpoczęliśmy prewencyjne działania majace na celu ukrócenie procederu podrzucania śmieci. W stosunku do osób, które nie stosują się do zaleceń zostaną wyciągnięte konsekwencje – mandat karny lud droga sadowa – które będziemy bezwzględnie egzekwować – apelują OSM i „Nowa”, przypominając jednocześnie o możliwości oddawania za darmo odpadów wielkogabarytowych w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów w Olkuszu i prosząc mieszkańców o zawiadamianie służb mundurowych lub spółdzielni o przypadkach podrzucania śmieci pod osiedlowe kontenery.

Zabudujcie nam śmietnik!

Mieszkańcy wielu bloków w mieście skarżą się na przepełnione kontenery i kłopot z podrzucaniem odpadów na osiedla. Do OSM trafiło pismo lokatorów bloku nr 5 z ul. Sławkowskiej z prośbą o zabudowanie lub przeniesienie na inne miejsce kontenerów na śmieci.

– Borykamy się z bałaganem wokół kontenerów, nieprzyjemnym zapachem, który szczególnie odczuwalny jest wiosną i latem. Do otwartych kontenerów wrzucane są również śmieci z bloków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz bloków przy ul. J. Kantego. Na terenie Olkusza na osiedlach kontenery są zabudowane i panuje porządek. Obiecane nam było przeniesienie kontenerów na inne miejsca, które nie będzie pod balkonami i oknami. Obietnica ta nigdy nie została zrealizowana -piszą mieszkańcy, przypominając, że w tej sprawie interweniowali już w 2008 roku.

Kto odpowie za ten bałagan?

W imieniu mieszkańców osiedli: Młodych i Pakuska zwrócił się do burmistrza radny miejski Wojciech Panek. – Śmietniki na osiedlu Młodych są w większości niezabudowane, co daje swobodny do nich dostęp, ponadto obszar, na którym się znajdują, nie jest objęty monitoringiem miejskim. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że do śmietników mają dostęp wszyscy. Mieszkańcy podkreślają, że notorycznie widzą ludzi podjeżdżających pod kontenery i wyrzucających śmieci budowlane, gruz, opakowania lub gabaryty. Osoby podrzucające śmieci nie są mieszkańcami osiedla Młodych. Wiem, że i Pan zwracał wielokrotnie na to uwagę, wyrażając swoje oburzenie m. in. na łamach prasy. Mieszkańcy podkreślają, że po ostatniej podwyżce cen wywozu  śmieci byli zapewniani, że jakość czystości na terenie miasta nie pogorszy się, a wręcz standard, który był osiągany będzie podnoszony. Do początku tego roku tak było. Tak wiec pierwszym problemem, jaki się uwidacznia, jest kwestia estetyki otoczenia mieszkań. Kolejny problem, który może zaistnieć i, na który zwłaszcza zwracają uwagę mieszkańcy, to kwestia odpowiedzialności, którą mogą być obarczeni za taki stan rzeczy – pisze do burmistrza Piaśnika Wojciech Panek. Zwraca także uwagę na skargi niektórych mieszkańców na kolejki do PSZOK-u. Częścią interpelacji są zdjęcia, które publikujemy w artykule.

Radny pyta poza tym włodarza miasta m. in. o prawną możliwość zmiany zadeklarowanego sposobu rozliczenia za wywóz śmieci z segregowanego na niesegregowane dla Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, TBS – u i PGK (jeśli np. burmistrz uzna, że nie wywiązują się z zadeklarowanego sposobu gromadzenia śmieci); liczbę osób, które w poszczególnych miesiącach skorzystały z usług Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Olkuszu; opracowanie wstępnego kosztorysu objęcia monitoringiem punktowym śmietników wzdłuż obwodnicy Olkusza na terenie osiedla Młodych oraz niezabudowanych śmietników na terenie osiedla Pakuska i przygotowanie mechanizmu ochrony dla naszych mieszkańców, którzy uczciwie segregują śmieci np. poprzez odpowiednie zmiany w regulaminie.

Wspólnie rozwiążmy problem

Radni dwóch klubów: Prawa i Sprawiedliwości oraz Odnowy wystąpili też z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej w sprawie gospodarki odpadami na terenie miasta. Rozmowa o śmieciowym problemie powinna odbyć się w szerszym gronie, czyli wraz z przedstawicielami spółdzielni, TBS – u, PGK oraz firmy zajmującej się prowadzeniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Komisja odbędzie się dzisiaj o godz. 15.30 w Miejskim Ośrodku Kultury.

Temat zasypanych odpadami osiedlowych śmietników śledzimy na bieżąco i regularnie będziemy go kontynuować na naszych łamach. Tradycyjnie czekamy też na Wasze opinie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze