wojtek 1

U 5-letniego Wojtka Kalińskiego, w czerwcu 2013 r. lekarze zdiagnozowali złośliwego guza mózgu. Chłopiec wraz ze swoimi rodzicami mieszka w Olkuszu, jest bardzo dzielnym przedszkolakiem, jednak w walce z chorobą potrzebuje wsparcia. W ostatnią niedzielę, 12 kwietnia, w hali MOSiR-u na rzecz Wojtka zagrali najmłodsi piłkarze.

Gdy na parkiecie Skrzaty walczyły o turniejowe medale, na trybunach trwała zbiórka pieniędzy. Na fundacyjne konto chłopca trafi ponad 4 tysiące złotych.

Od czasu lekarskiej diagnozy Wojtek pozostaje pod stałą opieką specjalistów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie na oddziale neurochirurgii przeszedł bardzo skomplikowaną operację. 5-latek, będący podopiecznym Fundacji Iskierka, ma też za sobą prawie dwumiesięczną radioterapię w Instytucie Onkologii w Gliwicach i jeszcze dłuższą chemioterapię. Leczenie bardzo obciąża jego organizm. Dziecko poddawane jest także częstym transfuzjom krwi, co nie pozostaje obojętne dla młodego organizmu. W wyniku prowadzonych radio- i chemioterapii, u Wojtka zdiagnozowano obustronny niedosłuch w stopniu umiarkowanym oraz niedoczynność tarczycy. Obecnie priorytetem dla rodziców jest zakup aparatów słuchowych wartych około 13 tysięcy złotych. To zbyt duży wydatek jak na możliwości najbliższych 5-latka, ale od czego ma się przyjaciół.

Ci nie pozostając obojętnymi na dziecięcą krzywdę postanowili pomóc Wojtkowi i jego rodzinie. Olkuski Klub Sportowy „Słowik”, Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu oraz Fundacja Iskierka zorganizowali w minioną niedzielę turniej charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc dla chłopca. Dzięki hojności mieszkańców i opiekunów małych piłkarzy do fundacyjnych puszek trafiło 4001,98 zł. Część ze środków udało się pozyskać z licytacji sportowych fantów, wśród których znalazły się piłki i koszulki z autografami zawodników choćby krakowskiej Wisły czy GKS-u Katowice. Na parkiecie pojawiły się też cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej nr 9, a na dzieciaki z malowaniem twarzy i balonami czekali właściciele „Miśkolandu”, Państwo Węglarzowie. Akcję wsparł również olkuski MOSiR.

wojtek 2

Do sportowej rywalizacji przystąpiło osiem zespołów. Oprócz dwóch drużyn Słowika w Olkuszu pojawiły się również ekipy AP 21 Kraków, GKS-u Katowice, AP Mam Talent Krzeszowice, AP 2012 Jaworzno, WAP-u Wolbrom oraz Ciufci Chrzanów. Grano systemem „każdy z każdym”, a awans do grupy żółtej, w której decydowały się losy turniejowego podium, awans uzyskały po dwa najlepsze zespoły z rundy eliminacyjnej. Najlepiej z konkurencją poradzili sobie podopieczni Grzegorza Jurczyka i Macieja Mroza, a więc gospodarze z OKS-u. „Słowicy” przez zmagania przeszli bez porażki, wyprzedzając rówieśników z Chrzanowa, Krzeszowic i Wolbromia. Na dalszych pozycjach turniej zakończyły reprezentacje roczników 2008 i 2009 z Jaworzna, Krakowa i Katowic. Puchary i medale dla najlepszych ekip wręczał Andrzej Maksymowicz – właściciel firmy MAX-TRANS, fundator nagród i jeden ze sponsorów młodych olkuskich piłkarzy Słowika.

Oprócz gratulacji dla zawodników pojawiło się również wiele słów wsparcia i otuchy dla Wojtka i jego najbliższych. Chłopiec pojawił się na trybunach udowadniając wszystkim, że mimo młodego wieku jest bardzo silnym chłopcem. Jak zapowiadają przedstawiciele klubu oraz pracownicy OPS-u, kolejnych akcji na rzecz Wojtka z pewnością nie zabraknie. 

wojtek 3

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze