„Istnieją dwa rodzaje pisarzy: ci, którzy sprawiają, że zaczynasz myśleć i  ci, którzy sprawiają, że zaczynasz marzyć” – jak trafnie zauważył Brian Aldiss. Jakich było więcej w bolesławskim dworze, podczas finału konkursu literackiego Zima Prozy? To pozostanie słodką tajemnicą organizatora – Centrum Kultury w Bolesławiu!
Tegoroczna zima bogata nie tylko śniegiem, ale i dobrymi tekstami. Takimi, które powodują zadziwienie lub oczarowanie. O tym, że pisarz musi być przede wszystkim dobrym czytelnikiem, wiadomo nie od dziś. Nic więc dziwnego, że tegoroczne Jury składało się z osób, które na czytelnikach znają się wyśmienicie i w czystej praktyce!
Jury pod przewodnictwem dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu, Czesławy Machury, miało sporo pracy. 38 prozaików walczyło w czterech kategoriach wiekowych!
W kategorii szkół podstawowych najbardziej obiecującymi prozaikami okazali się: pierwszoplanowo – Maria Rozmus, potem Bartłomiej Ziętek i Agata Chojowska.

Gimnazjaliści z największym literackim talentem to: Milena Ochenduszko, Aleksandra Nurska, Mateusz Szlęzak.
W kategorii młodzieży licealnej najbardziej przejmujące teksty stworzyli: Patrycja Strzelec, Martyna Pałka, Ewelina Krztoń. Sporym talentem literackim wykazali się dojrzali autorzy: pierwsze miejsce „wypisał” Jacek Majcherkiewicz, drugie – Zdzisława Karoń, trzecie – Czesława Dębowiec.
Tegoroczna, czternasta już edycja Zimy Prozy, objawiła się tak wysokim poziomem, iż przyznano dodatkowe nagrody…
Nagrodę Wójta Gminy Bolesław otrzymała Jolanta Piwowar. Nagrodą Przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia Rady Gminy Bolesław została uhonorowana Klara Marzec. Nagroda Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolesławiu powędrowała do rąk Marii Rozmus. Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury w Bolesławiu otrzymała Urszula Kalecińska-Kucik.
„Kiedy słowa pochodzą z duszy i pisane są z uczuciem, nie zapominają, że ich przeznaczeniem jest ocean tekstu i  że wcześniej lub później muszą tam dotrzeć” – twierdzi Paulo Coelho.
Powyższe motto przyświecało finalistom i zaproszonym gościom zarówno przy odbiorze kwiatów, nagród rzeczowych, jak i przy spektakularnym występie „Podlipianek”, które znane są także ze świetnego operowania słowem! Występ podsumował realizację projektu „Na ludową nutę”, jaki od września ubiegłego roku Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu realizuje wespół z Kołem Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Strażą Pożarną w Podlipiu w ramach programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Lokalną Organizację Grantową w Kluczach.

Źródło: www.centrumkultury.gminaboleslaw.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze