Olkusz Wiola Woźniczko

 

„Śladami powstańców na Starym Cmentarzu” – pod tym hasłem 20 stycznia odbędzie się pierwszy w tym roku spacer historyczny. To inauguracja akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wraz z partnerami. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Temat Powstania Styczniowego nie jest przypadkowy, ponieważ w tym roku przypada 160. rocznica tego wydarzenia. Zainteresowani udziałem powinni przyjść w piątek 20 stycznia o godzinie 16:00 przed wejście na stary cmentarz od strony parkingu.

-Podczas spaceru odwiedzimy m.in. grób, w którym pochowany jest pułkownik Francesco Nullo, a także, o czym nie wszyscy wiedzą, dwóch innych powstańców, czyli Władysław Romer oraz Ignacy Żelechowski ps. Julian. Spacer będzie także okazją do odwiedzenia grobu Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, uczestnika powstania listopadowego, a także miejsca, gdzie znajdował się grób Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868), także oficera w powstaniu listopadowym. Po spacerze zapraszamy uczestników do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, gdzie będzie można zobaczyć wystawę planszową „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”, przygotowaną przez Bibliotekę. O godzinie 17:00 w Bibliotece rozpocznie się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza, w trakcie którego zostanie zaprezentowany wykład „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej” – zaprasza historyk, regionalista i pracownik Punktu Informacji Turystycznej w Olkuszu Jacek Sypień. Organizatorem pierwszego w tym roku spaceru są Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przypominamy, że tego typu spotkania z historią rozpoczęły się w 2016 roku, kiedy to Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami zorganizował jednodniową akcję „Poznaj Olkusz”. W jej ramach, chętni mogli wziąć udział w pięciu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem. Rok później były to już trzy spacery historyczne, wycieczki i warsztaty dla dzieci podczas ferii zimowych oraz wakacyjna akcja „Podziemne piątki”, w ramach której prawie tysiąc osób zwiedziło wraz z przewodnikiem podziemia olkuskiego ratusza. Tak tematyka zwiedzania miasta przerodziła się w coroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne”. Co roku opracowywane są nowe trasy, ale niektóre z wędrówek, z uwagi na duże zainteresowanie, są cyklicznie powtarzane.

O kolejnych spacerach z historią w tle będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze