Olkusz

– „Nic o nas bez nas!” i „Chcemy wyboru a nie terroru” – m.in. takie transparenty nieśli uczestnicy niedzielnej manifestacji w centrum Olkusza. Mieszkańcy Srebrnego Grodu postanowili wyrazić swoją dezaprobatę wobec niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze bardziej zaostrzającego prawo aborcyjne w naszym kraju.

W minioną niedzielę, w wielu miastach Polski, odbyły się protesty i marsze zorganizowane w ramach ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Ich uczestnicy manifestowali przeciwko zeszłotygodniowemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem większości opozycji oraz dużej część opinii publicznej była to decyzja czysto polityczna, inspirowana przez kierownictwo partii rządzącej.

Podobne myśli też część mieszkańców naszego miasta. W niedzielne popołudnie – mimo trwającej pandemii –  zgromadzili się oni w centrum Olkusza. Frekwencja była zaskakująca. Na płycie rynku pojawiło się około tysiąc osób, co – jak na realia Srebrnego Grodu – stanowi nie lada wydarzenie. Do tej pory bowiem takie tłumy zbierały się tutaj głównie w trakcie imprez i uroczystości. Tym razem jednak nie było to radosne spotkanie. Olkuszanie postanowili zamanifestować swoją złość.

„Nic o nas bez nas”, „Moje ciało, mój wybór”, „Wybór nie zakaz”, „Zachowaj dystans od mojej macicy”, „Z kobietami nie wygrasz” – to tylko część z haseł, jakie pojawiły się na transparentach tego dnia. Nie zabrakło też mocniejszych sformułowań, takich jak: „Moja Pusia nie Jarusia” czy wielu innych,  oszczędnych w formie ale bardziej dosadnych w przekazie. Pomimo jesiennej aury, atmosfera była nad wyraz gorąca.

– Każda kobieta ma prawo decydować o sobie a tym bardziej o swoim ciele. Nikt nie powinien mówić jej, co ma robić a czego nie. Gdy kobieta dowiaduje się, że będzie matką, jest najszczęśliwszą osobą na świecie. Gdy jednak słyszy, że może nie zobaczyć swojego dziecka, jest to dla niej wielka tragedia. Czy naprawdę Rząd myśli, że tak łatwo jest decydować o aborcji? Dla matki jest to ogromna trudność, ale powinna mieć do tego prawo. Choćby ze względu na brak możliwości wychowywania niepełnosprawnego dziecka – podkreślała w trakcie spotkania Julia Pactwa, organizatorka protestu.

W trakcie manifestacji, oprócz mieszkańców i społeczników, głos zabierali również działacze Komitetu Obrony Demokracji i Platformy Obywatelskiej. – Kiedy przyszli po sędziów, opluwając ich przy pomocy mediów publicznych, wielu z nas nie reagowało. Kiedy przyszli po protestujących w Sejmie niepełnosprawnych, wiele osób mówiło, że ich to nie interesuje. Kiedy przyszli po nauczycieli, wielu twierdziło, że ich to nie dotyczy. Teraz przyszli po kobiety. Naszym obowiązkiem jest upominać się o ich prawa. Bo prawa kobiet to prawa wszystkich Polaków – mówił Grzegorz Wiśniowski, lider olkuskiego KOD-u.

Po przemówieniach przyszedł czas na przemarsz ulicami Srebrnego Grodu. „Konstytucja jest kobietą”, „Kto nie skacze, ten za PiS-em” – z takimi okrzykami ruszyli „w miasto” uczestniczy zgromadzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze