dawny ug klucze

W dawnej siedzibie Urzędu Gminy w Kluczach powstanie ośrodek dla seniorów i żłobek. To kolejny etap inwestycji dotyczący tej części Klucz. 

Gmina Klucze ubiega się o unijne fundusze w ramach działania „Odnowa Obszarów Wiejskich”. Wartość projektu „Dostosowanie budynku „Starej Gminy” do potrzeb społecznych wraz z modernizacją parku w Kluczach” to 3 334 517,56 złotych, a kwota dotacji 2 523 446,39 złotych. 

Zakres prac obejmuje m. in.: dobudowę klatki schodowej (w zastępie drewnianych schodów przeznaczonych do rozbiórki), montaż windy dla osób niepełnosprawnych, termoizolację dachu, modernizację stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie tarasu nawiązującego stylem do sąsiedniego Dworku Dietla. Elewacja budynku ma być ozdobiona elementami drewnianymi.

Pomieszczenia w piwnicach będą zaadaptowane na sale coworkingu (z czterema stanowiskami do pracy, gdzie znajdzie się podstawowy sprzęt biurowy z dostępem do internetu), salę konferencyjną oraz sanitariaty.

Parter zostanie dostosowany do potrzeb organizacji żłobka dla około 30 dzieci. Do placówki będzie prowadziło osobne wejście z podjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poza pomieszczeniami opiekuńczymi i bawialniami znajdą się tu wózkownia, pomieszczenia biurowe oraz wszelkie pomieszczenia zaplecza, w tym zaplecze sanitarne. O środki na uruchomienie placówki gmina aplikuje do rządowego programu „Maluch+”. 

Na piętrze powstanie dzienny ośrodek dla niesamodzielnych osób starszych. To projekt Spółdzielni Socjalnej „Opoka”. Seniorzy będą mieć do dyspozycji pokój dzienny z miejscami do wypoczynku, salę do zajęć terapeutycznych i terapii ruchowej, pokój wsparcia indywidualnego, kuchnię z jadalnią, biblioteczkę i kącik komputerowy funkcjonalnie połączone ze świetlicą, dwie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek to nie wszystko. W projekcie jest również ujęte dokończenie modernizacji parku.  Przypomnijmy, że według koncepcji przygotowanej przez mgr. inż. arch. Sławomira Bąchora plac pomiędzy byłym urzędem gminy a zabytkowym Dworkiem Dietla zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Dojazd do ul. Partyzantów będzie zlokalizowany zaraz za byłym urzędem gminy. Od strony ul. Rabsztyńskiej ma powstać stylowy murek (który nie zasłoni parku) z bramą wjazdową, otwieraną tylko w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Wymianie ulegnie pobliska wiata przystankowa. Na środku placu stanie fontanna w kształcie amonitu, nawiązująca do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W parku znajdzie się altana stylem nawiązująca do dworku. W planach jest także odtworzenie amfiteatru, którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve. Całości dopełnią ławki oraz oświetlenie. Część z wymienionych zadań wykonana zostanie przy udziale funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostałe znalazły się we wniosku dotyczącym działania „Odnowa Obszarów Wiejskich”.

-Zagospodarowanie tego budynku na potrzeby najmłodszych mieszkańców naszej gminy i seniorów, to świetny pomysł. Budynek „Starej Gminy” idealnie nadaje się na ten cel. Siedziba dawnego urzędu należała do rodzin Dietlów i Mauve, dlatego planując modernizację nie mogliśmy zapomnieć o architektonicznych nawiązaniach do naszej historii. W ten sposób upamiętnimy historię twórców rozwoju Klucz, a jednocześnie wyjdziemy naprzeciw obecnym potrzebom naszych mieszkańców. Takie same cele stawiamy przy rewitalizacji parku. Chcemy aby była to tętniąca życiem przestrzeń, prezentująca naszą lokalną tożsamość, a jednocześnie wizytówka naszej gminy – mówi wójt Gminy Klucze Norbert Bień.

Górna część parku została zmodernizowana w ubiegłym roku. W ramach inwestycji za dawnym urzędem gminy wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe. Znalazła się tam także drewniana altana, plac zabaw i inne obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery, a także stoliki do gier planszowych. Koszt inwestycji to 617 575,39 złotych, z czego 228 000,00 złotych stanowi dotacja pozyskana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Nad Białą Przemszą”.

Od kilku miesięcy trwają prace rewitalizacyjne w sąsiednim Dworku Dietla. Projekt dotyczący gruntownego remontu został wykonany zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Przypomnijmy, że zewnętrzna architektura obiektu zostanie zachowana. Konieczna będzie modernizacja stropów i więźby dachowej, a także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie instalacji: c. o. wraz z kotłownią, elektrycznej, gazowej, wodno – kanalizacyjnej. Przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne, pojawi się również winda dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym budynku znajdzie się sala konferencyjna, pomieszczenia gościnne, sala wystawiennicza, mini centrum rehabilitacji. Będzie tam można organizować wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty kameralne, wernisaże czy spotkania literackie. Niewykluczone, że swoją siedzibę znajdzie tam Pustynne Centrum Informacji. W zabytkowym obiekcie powstanie stała wystawa dokumentująca dzieje jego dawnych właścicieli – rodzin Dietlów i Mauve.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze