parking

Za 2,5 miesiąca w centrum Olkusza zacznie obowiązywać Strefa Płatnego Parkowania. SPP ma swoich zwolenników i przeciwników. Do tego drugiego grona z pewnością zalicza się olkuski starosta, który niejednokrotnie podkreślał, że opłaty parkingowe to kolejny podatek nałożony na zmotoryzowanych mieszkańców. Stąd jego pomysły na nowe, bezpłatne miejsca postojowe. Niektóre z nich wydają się być mocno kontrowersyjne…

Starosta Paweł Piasny przyzwyczaił już mieszkańców, że chętnie komentuje nie tylko powiatowe sprawy. Tym razem połączył ostrą krytykę pod adresem burmistrza i miejskich radnych z alternatywą do podjętej niedawno decyzji o płatnym parkowaniu w centrum miasta.

– Olkusz nie jest miastem rangi Katowic, czy Krakowa, tylko niestety prowincjonalnym miasteczkiem w okolicy dużych aglomeracji. Jeżeli chcemy myśleć o rozwoju tego miejsca, to tylko poprzez tworzenie przyjaznej aury. Czy taką jest kolejna danina publiczna? Jako zwolennik zrównoważonego rozwoju uważam, że nie wolno dyskredytować żadnej grupy społecznej, a jako taką w tej sytuacji postrzegam zmotoryzowanych oraz właścicieli lokalnych sklepów – pisał niedawno Paweł Piasny na swoim profilu na Facebooku. Swoje zdanie podtrzymuje nadal. – Skoro burmistrz i radni twierdzą, że nie jest to kolejny podatek na rzecz gminy i nie taka jest intencja, to dlaczego nie wprowadzili kart parkingowych, które przyjęły się na całym cywilizowanym świecie? Kartą parkingową też można wymusić rotację pojazdów, ale za darmo. Więc jeżeli nie chodzi o pieniądze, to o co chodzi? – dodaje Paweł Piasny.

Co zatem szef powiatu proponuje w odpowiedzi na SPP? Planowany od kilku miesięcy parking na boisku kolo „ekonomika”. Inwestycja niebawem ma być dokończona. Za kilka dni teren zostanie ogrodzony siatką. Kolejnym pomysłem jest usunięcie wszystkich słupków na odcinku ul. Króla Kazimierza Wielkiego od ul. Bylicy w kierunku centrum. To jednak nie wszystko. Niewątpliwie najbardziej kontrowersyjna jest koncepcja wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na tej samej części ul. Króla Kazimierza Wielkiego. O tych wszystkich rozwiązaniach starosta informował na facebookowym profilu. Czy naprawdę zamierza wprowadzić przedstawione rozwiązania i czy nie boi się, że w ten sposób „zakorkuje” główną ulice w mieście?

Okazuje się, że starosta ma więcej pomysłów na zmianę organizacji ruchu pod kątem zwiększenia miejsc postojowych. Niektóre koncepcje dotyczą dróg gminnych. Zdaniem szefa powiatu w centrum Olkusza panuje komunikacyjny chaos. – Pomimo tego, że są osoby, które nie dostrzegają wagi problemu, to nie zatrzymamy rozwoju i postępu, których osobiście jestem zwolennikiem. Znamionami rozwoju są m. in. powstające nowe budynki (niestety w wielu przypadkach bez wymaganej ilości miejsc parkingowych) oraz wzrost ilości pojazdów na naszych drogach. Jakiś czas temu uczestniczyłem w spotkaniu dotyczącym rozwiązania problemów komunikacyjnych w centrum Olkusza. Wówczas zaproponowałem odważne zmiany ruchu w ścisłym centrum, np. aby cała ulica Mickiewicza była jednokierunkowa od DK 94 do ul. Szpitalnej. Także ul. Kościuszki od ul. Szpitalnej do DK 94 byłaby jednokierunkowa, z wyłączeniem buspasa od Supersamu do ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Ponadto należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem ulic jednokierunkowych: Nullo od ul. Bylicy do ul. Kościuszki oraz ul. Króla Kazimierza Wielkiego od ul. Kościuszki do ul.Bylicy. Oczywiście są to propozycje do dyskusji, ale od czegoś trzeba tę dyskusję zacząć. Dzięki takiej reorganizacji ruchu znacznie poprawi się bezpieczeństwo na drogach, pojawi się możliwość wydzielenia ścieżek rowerowych oraz możliwość usytuowania dużej ilości miejsc parkingowych. Tu nie odkrywamy Ameryki, a czerpiemy sprawdzone wzorce funkcjonujące od lat na Zachodzie. Zdaję sobie sprawę, że są to propozycje zmieniające diametralnie dotychczasowy porządek komunikacyjny, ale jak mamy się rozwijać, to musimy być elastyczni i musimy posiadać umiejętność dostosowania się do następujących zmian. To na nas, samorządowcach, powinien spoczywać obowiązek umiejętnego diagnozowania tych zmian i dostosowania przestrzeni publicznej do nadchodzących trendów – uważa Paweł Piasny.

Jak myślicie, czy drogowe pomysły starosty usprawnią ruch w centrum miasta czy spowodują większy chaos? Piszcie na www.przeglad.olkuski.pl!

30
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
30 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
IxikAndrjuzŻuradyLosalamosKondziouieruireu Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ixik
Ixik

Panie starosto Olkusz jest zaściankowy przez zaściankowe myślenie. Wprowadzane opłat to także metoda porządkowania w mieście. Można zrobić pierwsza godzinę gratis. Z rynku znikną auta pracownikow magistratu i pracownikow pobliskich sklepików. Wtedy może nawet ktoś tam przyjedzie na zakupy. Parking zwany szumnie rynkiem może przyciągnie kogoś kto będzie chciał pospacerować, napić się kawy lub coś zjeść. No ale cóż to nie Kraków tu trzeba się czuć jak na parkingu przy Carrefourze. Panie kochany nasz starosto jedź pan np do Niemiec lub innego kraju przywiezie pan gotowe rozwiązania. Nie musi pan odkrywać Ameryki, bo to juz się dawno wydarzyło.

AndrjuzŻurady
AndrjuzŻurady

[quote name=”Kondzio”][quote name=”Młody”][quote name=”uieruireu”]Co tu mówić, słaby jest i tyle. Musi się jeszcze dużo uczyć aby posiąść trochę dyplomacji. Ale on już chyba nie jest w stanie.[/quote]

To może zmiana pokoleniowa jak wszędzie ? Młodośc niech się teraz wyszumi a starość niech się wyszura …[/quote]
Młodość niech szumi ale nie w polityce. Widać to po gminie jak szumi a nie myśli, bez doświadczenia została zmarginalizowana.[/quote]
Bieniowa i Gamrat to nie młodość , a zwłaszcza Gamrat , bez pomysłu , bez jakiegokolwiek rozeznania są ich działania, żadnej spójnej polityki infrastrukturalnej dla Olkusza , taka sama pomyłka jak Piasnik , trio antyolkuskie !

tom
tom

Nauczyciele mają wakacje i im się nudzi. Tak jest Losalamos? Jestem uczniem Ekonomika i przez 3 lata nie graliśmy na tym boisku. W mojej już byłej szkole, są 2 sale gimnastyczne, a po drugie, za nową salą jest teren idealny pod boisko. Panie Jacku najpierw zajmijmy się nauczycielami. Zróbmy tak samo jak jest w czechach, że na okres wakacyjny, rejestrują się w urzędzie pracy i pobierają tylko zasiłek dla bezrobotnych.

Losalamos
Losalamos

Panie pośle Osuch ratuj pan boisko w ekonomiku. Zrób coś dla Olkusza, uruchom kontakty w MEN, pisz gdzie się tylko da byleby temu gosciowi Zimnego Dołu zabronili parkować na boisku, które powinno słuzyć uczniom. Czkamy na wynik twojego zaangażowania w tę sprawę.

Kondzio
Kondzio

[quote name=”Młody”][quote name=”uieruireu”]Co tu mówić, słaby jest i tyle. Musi się jeszcze dużo uczyć aby posiąść trochę dyplomacji. Ale on już chyba nie jest w stanie.[/quote]

To może zmiana pokoleniowa jak wszędzie ? Młodośc niech się teraz wyszumi a starość niech się wyszura …[/quote]
Młodość niech szumi ale nie w polityce. Widać to po gminie jak szumi a nie myśli, bez doświadczenia została zmarginalizowana.

Młody
Młody

[quote name=”uieruireu”]Co tu mówić, słaby jest i tyle. Musi się jeszcze dużo uczyć aby posiąść trochę dyplomacji. Ale on już chyba nie jest w stanie.[/quote]

To może zmiana pokoleniowa jak wszędzie ? Młodośc niech się teraz wyszumi a starość niech się wyszura …

uieruireu
uieruireu

Co tu mówić, słaby jest i tyle. Musi się jeszcze dużo uczyć aby posiąść trochę dyplomacji. Ale on już chyba nie jest w stanie.

Nhjkiudrew
Nhjkiudrew

[quote name=”…aaaa”]Że, Krzeszowice mają posła to tam wszyscy o tym wiedzą bo spotyka się z ludźmi, załatwia sprawy i umie się dogadać ze wszystkim dla dobra jego miejscowości. A u nas co ?.[/quote]
😀 😀 😀 popytaj ludzi z Krzeszowic kto zacz ten ich poseł? A tu widac ze same pisiory strzelają sobie w kolano 😆 😀 😆 Romuś daj spoks

...aaaa
...aaaa

Że, Krzeszowice mają posła to tam wszyscy o tym wiedzą bo spotyka się z ludźmi, załatwia sprawy i umie się dogadać ze wszystkim dla dobra jego miejscowości. A u nas co ?.

lisek chytrusek
lisek chytrusek

[quote name=”Młody”]”Krzeszowice to nie Olkusz bo Krzeszowice mają posła Andrzeja Adamczyka a kogo ma Olkusz nie wiadomo.” Jak to nie wiadomo – już osiem lat Olkusz ma Posła Jacka Osucha i na dalsze osiem się zapowiada a wcześniej Andrzeja Ryszkę miał no i przecież Jana Orkisza także przypomnieć trzeba …[/quote] W pierwszy przypadku to się na 8 lat nie zapowiada. Juz dawno o nim nie słyszano. Bidulek gdzieś się zaszył. W Pulsie go widziałem ostatnio w tekście wielką czcionką, może i dobrze ale może tak jakieś zebrania otwarte z mieszkańcami a nie tylko gazeta. Beata Szydło jeździ wychodzi do ludzi… Czytaj więcej »

Młody
Młody

„Krzeszowice to nie Olkusz bo Krzeszowice mają posła Andrzeja Adamczyka a kogo ma Olkusz nie wiadomo.”

Jak to nie wiadomo – już osiem lat Olkusz ma Posła Jacka Osucha i na dalsze osiem się zapowiada a wcześniej Andrzeja Ryszkę miał no i przecież Jana Orkisza także przypomnieć trzeba …

773798090wsLKK
773798090wsLKK

[quote name=”Platinum II”]No pewnie że Olkusz to nie Kraków – to wie każdy ale można porównać np Olkusz do Krzeszowic? A tam działa i to jak sprawnie działa spp. Jak po raz pierwszy od paru lat zajechałem do centrum i to służbowo byłem zniesmaczony ale po chwili jak bez trudu znalazłem i to w dniu targowym wolne miejsce parkingowe za którego zajęcie godzinne zapłaciłem całego 1 zeta doszedłem do wniosku że to działa. Ja nie zbiedniałem i mogłem szybko i sprawnie załatwić sprawę a dureń który od lat stał w tym miejscu za friko już tam nie stoi. Nie wierzycie?… Czytaj więcej »

tylkodlaorłów
tylkodlaorłów

p Burmistrz jedną a p Starosta drugą stroną KKW,od Kościuszki do Dworca,na wózkach inwalidzkich,powrót przeciwnymi stronami.50 m awansem dla p Burmistrza, bo wiek.Najlepiej w piątek ok 9 ej ,nim KKW poprawiać zaczną.

PIS
PIS

Panie starosto z wyjazdem z Armii Krajowej, burmistrz”działa” a efektu nie widać

marzyciel
marzyciel

wyjscia są trzy: – Droga z oś.młodych do cmentarza omijajaca wiadukt i centrum -Droga przy torach równoległa do KKW, – Udrożnienie ul partyzantów do os pakuski.

Olkuszanin.
Olkuszanin.

A ja chcę usłyszeć głos tego liberała na temat pieszych i ich bezpieczeństwa na chodnikach.Ponadto także niech się ten liberał wypowie na temat rowerzystów bezprawnie jeżdżących po chodnikach,przystankach,alejkach osiedlowych itp.A teraz o ulicach jedno kierunkowych. Liberał pewnie nie wie ,że jak się wprowadza ruch jedno kierunkowy na jednej ulicy w mieście to wzrasta ruch o 100% na ulicy równoległej. Czy to jest jasne dla liberała ? No i jeszcze jedna „drobna” sprawa poruszania się po olkuskich ulicach komunikacji zbiorowej po wprowadzeniu jednego kierunku jazdy np. w ulicy Kr.Kaz.Wielkiego czy Kościuszki i Mickiewicza. Odnośnie słupków na chodnikach. Słupki są po to… Czytaj więcej »

Eduard
Eduard

Usprawnienie ruchu w centrum miasta to ważna sprawa.Są też w Olkuszu inne miejsca bardzo utrudniające codzienne życie mieszkańców.Należy do nich skrzyżowanie ulic Osieckiej i Armii Krajowej.Zamknięcie wyjazdu i wjazdu z ul. Armii Krajowej na ul. Osiecką jest dla mieszkańców Pakuski bardzo uciążliwe i niezrozumiałe, a tłumaczenie że wynika to z bliskiego sąsiedztwa obwodnicy zostało już podważone. Jest w Olkuszu Al.1000-lecia, która w bezpośrednim sąsiedztwie ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 94 i ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną, posiada na zakręcie sześć zjazdów i wyjazdów zarówno w prawo jak i w lewo, czyli bez ograniczeń, a także przystanek autobusowy. Ruch samochodów osobowych,… Czytaj więcej »

Platinum II
Platinum II

Jakoś w GB działa to zupełnie na innych zasadach. Tam na ciasnych i wąskich uliczkach dwukierunkowych pełno miejsc do parkowania i nikomu to nie przeszkadza. U nas? Pełno ale znaków zakazujących postój bądź zatrzymywanie się. I zaraz Straż i kara. Po co to jest tak urządzone! Tam nikomu nie przyjdzie do głowy aby zakazywać postoju. Jeśli wąsko to niech sami kierowcy rozwiążą problem który przejedzie pierwszy. Nie ma głupich gestów i epitetów. Da się? U nas musimy zawsze wymyślać proch który przecież już wymyślono. I nie widziałem tam wielu jednokierunkowych ulic chociaż są wąskie i ciasne jak cholera. Nasze „tęgie”… Czytaj więcej »

Platinum II
Platinum II

No pewnie że Olkusz to nie Kraków – to wie każdy ale można porównać np Olkusz do Krzeszowic? A tam działa i to jak sprawnie działa spp. Jak po raz pierwszy od paru lat zajechałem do centrum i to służbowo byłem zniesmaczony ale po chwili jak bez trudu znalazłem i to w dniu targowym wolne miejsce parkingowe za którego zajęcie godzinne zapłaciłem całego 1 zeta doszedłem do wniosku że to działa. Ja nie zbiedniałem i mogłem szybko i sprawnie załatwić sprawę a dureń który od lat stał w tym miejscu za friko już tam nie stoi. Nie wierzycie? Poprostu przejedźcie… Czytaj więcej »

iszan
iszan

[quote name=”baca”]Tak, pan starosta cały zanurzony w „przyjaznej aurze” jako „zrównoważony zwolennik” „nie chce dyskredytować żadnej grupy” (nie wiem ale chyba chodzi o sex-grupy). No może oprócz grupy uczni którym zabiera boisko i plac na terenie szkoły ekonomicznej.Z drugiej strony, uczniowie to żadna grupa.To „nachlani i naćpani seks-maniacy” którym żadne boiska nie potrzebne.Poleżą na trawie
Pan starosta na facebooku komunikuje to mieszkańcom.Tej nauczycielce z Zimnodołu co go nauczyła pisać należy się tęgi kij.Jak by poszedł na nauki do kowala nie popisywałby się.
Jest tyle miasteczek gdzie rynki nie są zapełnione samochodami miejskich urzędasów i jakoś funkcjonują.[/quote]
oczywiście, że dyskredytuje uczniów, nauczycieli, szkoły

tom
tom

W Olkuszu nie byłoby problemu gdyby nie Urząd miasta w rynku. Zróbcie tak jak w Dąbrowie Górniczej, że Urząd jest na uboczu, a nie w centrum. Jest przy nim duży parking, dla pracowników jak i dla mieszkańców, chcących coś załatwić. Zamiast remontować stare starostwo przez gminę, to wybudujcie nowy budynek Urzędu na uboczu z parkingiem. Na rynku nie będzie problemu z samochodami, bo wtedy mało kto tam pojedzie. Panowie radni oraz Panie burmistrzu, trzeba myśleć głową.

stinek
stinek

„Olkusz nie jest miastem rangi Katowic, czy Krakowa, tylko niestety prowincjonalnym miasteczkiem w okolicy dużych aglomeracji.” – podobnie jak Chrzanów! A tam w centrum są płatne miejsca postojowe i rotacja samochodów pozwala na zaparkowanie o każdej porze.

theon
theon

zakaz parkowania na rynku to oczywistość, płatne parkowanie to kolejny podatek, a szkoda każdego grosza dla urzędników.

sasas
sasas

Miesza się do gminy bo nie ma pomysłu na powiat. Pogubił się chłopina już całkowicie. Powinien pilnować witeradówki bo mu jeszcze asfalt zwiną jak 2013 na Podgrabiu.

baca
baca

Tak, pan starosta cały zanurzony w „przyjaznej aurze” jako „zrównoważony zwolennik” „nie chce dyskredytować żadnej grupy” (nie wiem ale chyba chodzi o sex-grupy). No może oprócz grupy uczni którym zabiera boisko i plac na terenie szkoły ekonomicznej.Z drugiej strony, uczniowie to żadna grupa.To „nachlani i naćpani seks-maniacy” którym żadne boiska nie potrzebne.Poleżą na trawie
Pan starosta na facebooku komunikuje to mieszkańcom.Tej nauczycielce z Zimnodołu co go nauczyła pisać należy się tęgi kij.Jak by poszedł na nauki do kowala nie popisywałby się.
Jest tyle miasteczek gdzie rynki nie są zapełnione samochodami miejskich urzędasów i jakoś funkcjonują.

władca lemingów
władca lemingów

hmm ja bym prosił jakaś wstepna mapke i pomysł na rozładowanie korku z wiaduktu, np szpitalna od kosciuszki do chyba świetokrzyszkiej, w druga strone albo 2 kierunkowa.
i uwazałbym z dziwnymi ruchami bo olkusz podzielony przez tory ma tylko 3 drogi na przedostanie sie z jednej strony na druga, dwa wiadukty i jeden przejazd(zuradzka) która ładnie omija się korek na wiadukcie zwłaszcza Ci ktorzy jada na oś piaski. moze udałoby sie Pana Cadra aby uruchomic 2 przejazd tylko na rozsądnych zasadach i z rozsadnymi zasadami ruchu 🙂

Ja
Ja

Starosta by czasami mógł wyjść z auta.
ta dodatkowa danina, dotyczy tych którzy jeżdżą autami.i teroryzują większość. Spróbowałby sobie czasem przejść piesze przez miasto, najlepiej z wózkiem. Może wtedy by zrozumiał, że ruch aut w centrum trzeba ograniczać a nie jeszcze udogadniać

miki
miki

Mówcie co chcecie, ale w końcu ktoś zaczyna racjonalnie myśleć. Starosta wydaje się nie być typowym urzędnikiem przyspawanym do stołka i niczego poza tym stołkiem niewidzącym. Jeżeli nie będziemy dyskutować o propozycjach zmian w mieście, to tak na prawdę w dalszym ciągu będziemy cofać się w rozwoju.W tym wypadku w pełni popieram podejście Starosty do tematu.

Młody
Młody

Powinni się zamienić miejscami, Piasny na burmistrza a Piaśnik na starostę, zresztą i tak większość mieszkańców tych nazwisk nie rozróżnia …

wicek
wicek

wsiowe gamonie z dala od miasta przestańcie mieszać tzn .burmistrz i starosta to nie kosmolów czy zimnodół 😆 😆 😆 😆 😆 😆