sm stop18 2015 2

89 olkuskich placówek, w których sprzedawany jest alkohol i papierosy, odwiedzili w listopadzie miejscy strażnicy. To kolejna edycja akcji „STOP 18”. Dla kilku właścicieli sklepów wizyty funkcjonariuszy zakończyły się mandatami.

Głównym celem corocznej akcji jest zwrócenie uwagi sprzedawcom na problem dostępu dzieci i młodzieży do wyrobów tytoniowych. – Chcemy uświadomić skalę tego zjawiska oraz skutki palenia tytoniu dla zdrowia najmłodszych. Nasze działania miały na celu przypomnienie sprzedawcom przepisów dotyczących zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Jednocześnie przypominaliśmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy klient ma 18 lat, mają prawo do żądania dokumentu potwierdzającego pełnoletniość nabywcy – opowiadają koordynatorzy akcji st. insp. Bartłomiej Mędrek oraz insp. Przemysław Kocjan.

 sm stop18 2015

Jak wypadły kontrole? Właściciele czterech sklepów otrzymali 150 – zlotowe mandaty za brak w widocznym miejscu ustawowych informacji o zakazie sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. W kolejnych czternastu miejscach informacje te nie były kompletne, co zakończyło się pouczeniami.

Elementem akcji była również Mobilna Szkoła Odpowiedzialnej Sprzedaży, czyli wizyty funkcjonariuszy Straży Miejskiej w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych wraz z pedagogiem szkolnym i dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Podczas wizyt rozdawano sprzedawcom materiały edukacyjne zawierające stosowne akty prawne, naklejki i zawieszki, które powinny znajdować się w widocznym miejscu każdego punktu handlowego.

Koniec akcji nie oznacza zakończenia działań Straży Miejskiej w zakresie sprzedaży tytoniu nieletnim. Prewencyjne kontrole prowadzone będą na bieżąco.

Fot. SM Olkusz

sm stop18 2015 1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze