Władze Bukowna poszukują chętnych do udziału w programie STOP SMOG. Jest to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany pieców. Inicjatywa skierowana jest do osób prywatnych, wykazujących się ubóstwem energetycznym. Dofinansowanie może sięgać nawet 100% wartości inwestycji.

Jak informują władze Bukowna, STOP SMOG to program przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w ramach którego możliwe jest dofinansowanie przedsięwzięć ograniczających emisję szkodliwych substancji do otoczenia oraz ograniczenie zużycia ciepła w budynkach jednorodzinnych. Zanim jednak samorząd będzie mógł przystąpić do realizacji tej inicjatywy na swoim terenie, najpierw musi znaleźć grupę mieszkańców chętnych do uczestnictwa w projekcie.

– Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, aby gmina mogła wziąć udział w programie STOP SMOG musi objąć realizacją przedsięwzięć niskoemisyjnych co najmniej 2% łącznej liczby budynków mieszkalnych w Gminie. W Bukownie ta liczba, to około 40 domów – tłumaczy Marcin Cockiewicz, sekretarz miasta Bukowno. – Jest to podstawowe kryterium uczestnictwa gmin w programie. Dlatego rozpoczęliśmy już akcję informacyjną i kolportujemy ankiety  dotyczące wstępnej deklaracji udziału w projekcie. Czekamy na nie do 31 stycznia 2020 roku. Trzeba to jednak wyraźnie podkreślić – w przypadku niewystarczającego zainteresowania mieszkańców Bukowna programem STOP SMOG, nie będzie możliwa jego realizacja na terenie miasta – mówi sekretarz.

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku mieszkalnym jednorodzinnym bez udziału własnego beneficjenta, nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł. – Dofinansowanie będzie można otrzymać między innymi na: wymianę lub modernizację urządzeń grzewczych lub urządzeń podgrzewających wodę użytkową, przyłączenie budynku jednorodzinnego do sieci ciepłowniczej, gazowej lub energetycznej, docieplenie ścian, stropów, podłóg na gruncie, fundamentów, stropodachów lub dachów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację systemu wentylacji – wylicza Marcin Cockiewicz.

Osoby chcące skorzystać z dofinansowania muszą spełniać warunki, określone przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. O udział w projekcie ubiegać mogą się  właściciele lub współwłaściciele całości lub części budynku mieszkalnego, faktycznie w nim zamieszkujący. Zasoby majątkowe kandydata nie mogą przekraczać kwoty 424 tys. zł wraz z uwzględnieniem wartości budynku objętego programem. Średni miesięczny dochód w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc zawarcia umowy, na jednego członka gospodarstwa domowego nie może zaś przekraczać kwoty 1925 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1375 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Więcej informacji na temat Rządowego Programu STOP SMOG oraz pełną listę warunków udziału można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ankiety przegotowane przez magistrat w Bukownie można zaś pobrać ze strony internetowej: http://umbukowno.pl/pliki/deklaracjaSTOPSMOG.pdf

fot: pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze