parking

Więcej mandatów  i pamiątkowe zdjęcie samochodu – to czeka kierowców, którzy nie potrafią prawidłowo parkować. Olkuska Straż Miejska postanowiła rozprawić się z plagą zmotoryzowanych, zostawiających swoje samochody dosłownie wszędzie.

Na naszych łamach wielokrotnie poruszaliśmy kwestię parkowania niezgodnie z przepisami. Czytelnicy „Przeglądu Olkuskiego” często interweniują w tego typu sprawach pytając, gdzie jest Straż Miejska. Jak ta formacja ma zamiar poradzić sobie ze zjawiskiem widocznym w wielu miejscach miasta? Komendant Straży Miejskiej przyznaje, że problem jest spory. Dostrzegają go również sami mieszkańcy, którzy na Facebooku założyli profil „Olkuscy kierowcy”, gdzie zamieszczają zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. – Zostawiamy auta wszędzie, gdzie tylko znajdzie się kawałek miejsca, mogący pomieścić samochód. Pół biedy, jeśli nikomu to nie zagraża. Ale niestety lekkomyślność może doprowadzi do tragedii. Efektem nagminnego parkowania w obrębie skrzyżowań jest ograniczona widoczność dla usiłującego włączyć się do ruchu i w rezultacie wjazd na skrzyżowanie prawie „w ciemno”. Kolejny przykład to parkowanie w pobliżu pasów. W sieci jest filmik ze skrzyżowania ul. Króla Kazimierza Wielkiego z ul. Polną, gdzie samochód pozostawiono na przedłużeniu pasów. Lekkomyślna dziewczyna wbiega na pasy zza tego auta i tylko refleks kierowcy skręcającego w ul. Polną pozwolił uniknąć tragedii. Niestety, takie parkowanie wynika głównie z tego, że jesteśmy wygodni. Przejście 100 czy 200 metrów stanowi dla wielu zbyt duże wyzwanie. Czasem wystarczy przecież podjechać pół metra, by zrobić miejsce dla drugiego samochodu. Ostatnio mieliśmy przypadek, gdy pani zaparkowała na całej szerokości chodnika zaraz przy wjeździe na nowo otwarty parking, uniemożliwiając przejście pieszym. Może zaoszczędziła minutę, ale straciła pieniądze, bowiem w tak rażących przypadkach strażnicy są i będą bezlitośni – zapowiada Marek Lasek.

W Olkuszu nie trzeba się zbytnio rozglądać, by zauważyć auta stojące nie tam, gdzie powinny. Według strażników najbardziej newralgiczne miejsca to: ul. Świętokrzyska, ul. Króla Kazimierza Wielkiego (przy dawnym Skarbku), ul. Nullo (od skrzyżowania z ul. Bylicy w stronę ul. Kościuszki) czy ul. Słowackiego (za dawną komendą policji). Pewne miejsca, szczególnie nadużywane przez kierowców, zostaną wyłączone z możliwości parkowania, choćby przez wstawienie słupków czy innych tego typu przeszkód. 

Szef SM twierdzi, że mieszkańcy różnie reagują na działania strażników podejmowane wobec nieprawidłowo parkujących kierowców. – Są tacy, którzy sami nas powiadamiając o takich przypadkach, ale niektórzy wcielają się w role adwokatów i pozwalają sobie na złośliwe komentarze typu” przestali gonić babcie z pietruszką i zabrali się za kierowców”. O tym, że nie jesteśmy służbą represyjną, świadczą statystyki. W pierwszym półroczu zostało ujawnionych około 500 wykroczeń. W 400 przypadkach kierowcom udzielono pouczeń, poza tym wystawiono 100 mandatów. Jednak w związku z otwarciem nowego placu postojowego na dawnym boisku przy „Ekonomiku” strażnicy będą odstępować od pouczeń. Tłumaczenie, że w centrum brakuje miejsc parkingowych odeszło od lamusa. Teraz pozostaje tylko trochę chęci albo należy trzymać się za portfel – dodaje komendant Lasek. Łączna kwota z mandatów we wspomnianym okresie to 11 tys. złotych.

Mandat to niejedyna forma kary, jaką strażnicy przewidują dla źle parkujących swoje „cztery kółka”. W planach jest stworzenie galerii zdjęć samochodów, które stoją na nieprzeznaczonych do tego miejscach. Taka osobliwa wystawa byłaby prezentowana w miejscach publicznych, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć efekty przeróżnych pomysłów kierowców.

Jak oceniacie działania mające pomóc opanować zjawisko parkowania w niedozwolonych miejscach? Czekamy na Wasze opinie na www.przeglad.olkuski.pl!

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolomansky
kolomansky
6 lat temu

[quote name=”Wert”] notorycznie łamią przepisy wjeżdżając pod „zakaz ruchu”- tylko dla mieszkańców??? [/quote]
Uhmmm, taki znak możesz sobie wsadzić w cztery litery.. Każdy jest mieszkańcem.. Jedyna mozliwość, to napis na tabliczce „mieszkańców posesji nr..” ale wtedy żaden znajomy cię nie odwiedzi..

Wert
Wert
6 lat temu

A czy straż miejska może zająć się także kierowcami, którzy notorycznie łamią przepisy wjeżdżając pod „zakaz ruchu”- tylko dla mieszkańców??? Jest takich miejsc parę w Olkuszu. Jedni kierowcy szanują spokój mieszkańców i respektują znaki drogowe, inni mają wszystko w poważaniu…

kolomansky
kolomansky
6 lat temu

Prawdopodobnie to tylko medialna zagrywka.. jakos nie chce sie wierzyc aby w krótkim czasie miasto sie oczyscilo z fatalnie parkujących aut. ale skoro inicjatywa wyszła od samej SM to popieram, policja niestety nie zajmuje się „pierdołami”, nie widza źle zaparkowanych aut, nawet gdy im się pokaże palcem (wiem z autopsji)..
Ktos wcześniej pytał czy na osiedlach tez będa sprawdzać – osobiście bym na to nie liczył.

gdn
gdn
6 lat temu

W dobrą wolę uporządkowania wolnej amerykanki parkingowej uwierzę dopiero wtedy, gdy zobaczę mandat za wycieraczką wypasionej bryki wypasionego radnego, który z miną „ważny bardzo jezdem”; permanentnie zostawia samochód na miejscu dla inwalidów. przed głównym wejściem umig-u. Jakoś wtedy na strażników pomroczność pada, mgła zasnuwa im oczy oraz monitory, a w bloczkach mandatowych nagle kończą się fiszki.

misiek
misiek
6 lat temu

Ciekawe kiedy nowe władze zajmą się chaosem komunikacyjno handlowym na K.K..Wielkiego i Świętokrzyską, związanymi z tzw.targowiskiem czyli wrzodem w centrum naszego pięknego miasta.

Pawlo
Pawlo
6 lat temu

witam
sam jestem kierowca i wiem jak trudno jest zaparkować auto na niektórych ulicach Olkusza. Jetem za poparciem strefy płatnego parkowania!!!
Ponieważ:
1) ul. K.K. wielkiego i ul. Świętokrzyska w dni targowe jak i w dni powszechne zatoczki i miejsca parkingowe są zastawione samochodami ludzi sprzedającymi warzywa, owoce, ciuchy itp.
stoją na tych miejscach po całych dniach.
Dlaczego Straż Miejska nie wyjdzie z inicjatywą dla ułatwienia parkowania tym kierowcą którzy robią zakupy i parkują na ten czas. Można wstawić pod znakami tabliczkę parking wyłącznie do 1godz. mamy przecież technologię rozwiniętą na tyle że SM. może raz na godz. przejechać koło miejsc parkingowych i zrobić zdjęcia z datą i godz. wtedy kiedy ktoś naruszy ten zakaz wtedy karajmy tych kierowców.
2) bedzię problem z autami sprzedających ale oni wtedy kiedy stoją to też niech płacą.
Zajmując miejsca do parkowania na cały dzień swojego handlu oni się nie przejmują nami kierowcami a przecież kazdy ma prawo do zaparkowania w tych miejscach tak jak oni bo my też jesteśmy użytkownikami dróg jak i parkingów
Można było by wymieniać wiele takich przypadków jak jeszcze rynek Olkuski też to można by zastosować.
Wydaje mi się że nasze opinie i tak Radni i SM będą mieli gdzieś
Pozdrawiam czytelników P.O.

Aziul
Aziul
6 lat temu

A na płatnym parkingu pod Starym Cmentarzem, jak dasz pani 2 zeta i nie weźmiesz paragonu to możesz stać cały dzień…. 🙁

afete
afete
6 lat temu

[quote name=”ACpiorunDC”][quote name=”ego”][quote name=”afete”][quote name=”olkuszanin12″]Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

kto tam ma te lokale?[/quote]

syn Romana[/quote]
Jesli masz takie dane to czemu tego nie zgłosisz? To na pomówienie wygląda,jak plotka[/quote]

Romana Piaśnika, tego który niedawno został burmistrzem w Olkuszu?

ACpiorunDC
ACpiorunDC
6 lat temu

[quote name=”ego”][quote name=”afete”][quote name=”olkuszanin12″]Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

kto tam ma te lokale?[/quote]

syn Romana[/quote]
Jesli masz takie dane to czemu tego nie zgłosisz? To na pomówienie wygląda,jak plotka

Valdez76
Valdez76
6 lat temu

[quote name=”wózek”]A jak przez to że się nie mieszczę wózkiem bo ktoś zastawi chodnik że przejść się nie da ( i przejechać) i porysuję lakier na autku bo się nie mieszczę,to kto odpowiada? 😳 😳 😳 Ja czy ten co źle zaparkował :o[/quote]
Niestety Ty,bo to jest celowe uszkodzenie mienia,ale wg polskiego prawa możesz zadzwonić na służby,żeby umożliwiły Ci przejazd. Wtedy holowanie na koszt właściciela pojazdu.Rysowania nie polecam,bo nie wiesz czemu ktoś tam zaparkował i wogóle to nie jest cool!

theon
theon
6 lat temu

Na ul Kantego od strony Mickiewicza samochody parkują na obustronnym zakazie przez cały dzień. Może czas by był ten zakaz stamtąd zdjąć ?

wózek
wózek
6 lat temu

A jak przez to że się nie mieszczę wózkiem bo ktoś zastawi chodnik że przejść się nie da ( i przejechać) i porysuję lakier na autku bo się nie mieszczę,to kto odpowiada? 😳 😳 😳 Ja czy ten co źle zaparkował 😮

Valdez76
Valdez76
6 lat temu

A na Mickiewicza przy zejściu z Kościoła przy pasach po drugiej stronie jest sklep RTV-AGD.Cały czas stoją tam dostawczaki na awaryjnych światłach,blokując ruch. Może ich pouczyć mandatem i pamiątkową fotką?

Osiedlowy gosc
Osiedlowy gosc
6 lat temu

Ja bym tą straż to zlikwidował bez zastanowienia, policja nie ma co robic w dzien to niech oni sie tym zajmą. Przynajmniej bedzie cos pieniędzy dla gminy niz pieniadze wyrzucone w błoto na strażaków 🙂 pozdrawiam

stinek
stinek
6 lat temu

To teraz tez proszę się uporać z pieszymi którzy w dni targowe jak święte krowy spacerują środkiem jezdni przy starym targu

ego
ego
6 lat temu

[quote name=”afete”][quote name=”olkuszanin12″]Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

kto tam ma te lokale?[/quote]

syn Romana

...
...
6 lat temu

[quote name=”iTi”]Niech straż miejska weżmie za tych co parkują auta w zatoczkach i z samochodów na chodniku sprzedają jajka ,owoce,itp,nie dość że zajmują miejsce na cały dzień to jeszcze zajmują chodnik.[/quote]
Oj tam oj tam, jak tylko jajka są świeże od zdrowych kurek bez antybiotyków a owoce i warzywa ekologiczne nie na przedawkowanych pestycydach to niech sobie sprzedają.

iTi
iTi
6 lat temu

Niech straż miejska weżmie za tych co parkują auta w zatoczkach i z samochodów na chodniku sprzedają jajka ,owoce,itp,nie dość że zajmują miejsce na cały dzień to jeszcze zajmują chodnik.

władca lemingów
władca lemingów
6 lat temu

niech strażnicy zajmą się tymi pajacami co jeżdżą po rynku wieczorami więcej niż 20km/h na awaryjnych i haratają winkle na ręcznym ….. przy okazji nieźle hałasując.

lkuszanin12
lkuszanin12
6 lat temu

[quote name=”afete”][quote name=”olkuszanin12″]Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

kto tam ma te lokale?[/quote]
spacer i się dowiesz 😮 😮 😮 😮 😮

Olkuszek
Olkuszek
6 lat temu

Czyżby miały nastać czasy, że matka z wózkiem, w którym siedzi małe dziecko przejedzie spokojnie chodnikiem na ulicy Kazimierza Wielkiego albo Nullo lub Bylicy?! Chyba nie możliwe…

afete
afete
6 lat temu

[quote name=”olkuszanin12″]Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

kto tam ma te lokale?

P X T
P X T
6 lat temu

Mam nadzieję, że nie będą już dawać się wykorzystywać w bezsensownych interwencjach policyjnym nieudacznikom w wykraczaniu poza swoje uprawnienia, a jeśli chodzi o pilnowanie prawidłowego parkowania jestem jak najbardziej na tak, bo to ich ścisła działka. Pan Lasek wie co robi jestem całkowicie spokojny co do jego pomysłów.

rysiek
rysiek
6 lat temu

Jeśli już komendant Lasek tak ostro zabrał się za źle zaparkowane auta to proponuje aby przyjrzał się i zrobił fotkę do galerii jak parkuje jeden z radnych -ten sam który w Artykule o problemach mieszkańców ul.Sławkowskiej tak bardzo narzeka na władzę ( pomarańczowe cinquecento niedziela godzina dziesiąta skrzyżowanie Mickiewicza i Sławkowskie). Jeśli uda się komendantowi Laskowi zmienić wieloletnie przyzwyczajenia tego radnego to będzie to już duży sukces olkuskiej SM. Pozdrawiam

Młody
Młody
6 lat temu

A czy olkuskie osiedla też są w kompetencji straży miejskiej czy tylko ścisłe centrum Olkusza, tam gdzie władze miasta się pojawiają czasami ?

olkuszanin12
olkuszanin12
6 lat temu

Strażnicy nie tykają ulicy Szpitalnej bo tam na zakazie i metrowym chodniku można parkować bo tam są dwie knajpy ,wiadomo kto jest właścicielem,bo gdyby kierowcy respektowali zakazy to facet poszedł by z torbami ,ale taki mamy klimat 😆 😆 😆 😆 😆 😆

Słupek
Słupek
6 lat temu

Na Kazimierza od strony świateł ,na b wąskim chodniku,jest bezsensownie upchanych kilkadziesiąt słupków.Są za darmo,tylko wyrwać,dziurę załatać.

sprzątaczka
sprzątaczka
6 lat temu

4 auta przed wejściem do Skarbka,w ciągu dla pieszych,od lat.