Powiat
W ubiegłym roku małopolscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń ponad 46,5 tys. razy. Na terenie powiatu olkuskiego zanotowano natomiast 1 440 interwencji jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz 1 513 wyjazdów jednostek OSP.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie poinformowała, że w ciągu minionych 12 miesięcy małopolscy strażacy wyjeżdżali do zdarzeń łącznie ponad 46,5 tys. razy. Wśród odnotowanych interwencji znaleźć możemy: 9 806 pożarów, 32 252 miejscowe zagrożenia oraz 4 452 fałszywe alarmy. Według statystyk, strażacy wyjeżdżali do zdarzeń średnio co 11 minut i 18 sekund. Jak na tym tle wypada powiat olkuski?
W ciągu ostatniego roku w naszej okolicy zanotowano łącznie 1 440 interwencji jednostek ratowniczo-gaśniczych (Olkusz: 919, Wolbrom: 521). W skład JRG wchodzą zarówno strażacy Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhowie OSP. Ci ostatni mają jednak za sobą więcej wyjazdów, jako że nie wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne uczestniczą w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Łącznie wszystkie 53 jednostki OSP z terenu naszego powiatu interweniowały w ubiegłych 12 miesiącach 1 513 razy, czyli o 49 razy mniej, niż w 2021 roku: w naszej okolicy najczęściej zdarzenia obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna w Bydlinie, która wyjeżdżała do akcji aż 119 razy, a za nimi znalazło się OSP Bukowno Miasto, które interweniowało 114 razy. Strażacy-ochotnicy z OSP Bolesław wyruszali natomiast do akcji 89 razy.
Należy zaznaczyć, że strażacy mają znacznie szerszy zakres obowiązków, niż samo gaszenie pożarów. Interweniują oni bowiem również m.in. w przypadku powalonych drzew, lokalnych podtopień czy wypadków samochodowych. Jednostki OSP stanowią również wsparcie dla oddziałów Państwowej Straży Pożarnej wyjeżdżających na akcje w terenie: OSP pełni wówczas dyżur na wypadek gdyby w tym czasie wystąpiło jakieś zagrożenie w innym rejonie.
Pomimo faktu, że za główną działalność strażaków uznaje się ratownictwo i gaszenie pożarów, warto podkreślić, że druhowie działają także aktywnie w innych dziedzinach. Zajmują się oni bowiem m.in. sportem, edukacją, wychowaniem czy kulturą: Ochotnicza Straż Pożarna organizuje zawody sportowe, pomaga w organizacji imprez masowych, jak również prowadzi Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, zespoły muzyczne czy izby tradycji. Choć najczęściej jest to działalność dodatkowa, to z pewnością ma ona niezwykłą wagę w małych, lokalnych społecznościach.
fot. OSP Gorenice