Kolejny artykuł z cyklu „Poznaj z nami dawny Olkusz” poświęcamy służbie zdrowia – miejscom, gdzie leczono olkuszan oraz personelowi medycznemu. Tradycyjnie prosimy o aktywne przyłączenie się do projektu i poszukanie starych zdjęć związanych z konkretnym tematem lub rozpoczynających nowy.

Szpital św. Błażeja

Na obecnej ulicy Szpitalnej, gdzie teraz mieści się Galeria BWA i parking, przez 125 lat stał szpital św. Błażeja. Dla wielu z olkuszan miejsce to ma charakter sentymentalny, bo właśnie w nim przyszli na świat. Placówka powstała z inicjatywy lekarza Błeżeja Gutowskiego, ale pieniądze na jego budowę pochodziły z datków i ofiar ówczesnych mieszkańców. Pierwsi pacjenci trafili do niego w 1847 roku. Przełom XIX i XX wieku był niezbyt chlubnym okresem dla tego miejsca. O fatalnych warunkach sanitarnych w okresie panujących chorób zakaźnych takich jak tyfus, cholera czy ospa pisał obszernie doktor Józef Opalski w Kronice Powiatu Olkuskiego (dostępna już on-line). Sytuacja zmieniła się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy szpital przejęły lokalne władze i podjęły się jego reorganizacji. Oddzielono pacjentów z chorobami zakaźnymi od pozostałych i zwiększono niemal dwukrotnie ilość łóżek. Mieszkańcy, którzy pamiętają jeszcze zburzony w latach 1972-74 szpital, opowiadają, że do lecznicy wchodziło się wąskimi drzwiami od ulicy Szpitalnej, mijało kantorek portiera i schodami kierowano się na górę, gdzie było kilka sal i pomieszczenia gospodarcze. Do sal, w których stało 8-10 łóżek, wchodziło się z ciemnego korytarza. Sala operacyjna szpitala mieściła się od strony południowej. W oddzielnym budynku, późniejszej siedzibie LOK, mieścił się oddział zakaźny. Tam z kolei, w małych salach, stało po kilka łóżek piętrowych. Przy szpitalu mieściła się także kaplica.

Olkuska służba zdrowia

Już w 1918 roku Antoni Minkiewicz miał wizję budowy nowego szpitala. Udało się ją zrealizować dopiero w latach 70-tych, kiedy przy alei 1000-lecia wybudowano znany wszystkim mieszkańcom Szpital im. Franciszka Krzyształowicza.

Poradnię przeciwgruźliczą wybudowano przed rokiem 1927 zgodnie z założeniem kilkuletniego planu rozwoju Olkusza, przy obecnej ulicy Żuradzkiej. Przychodnia ta, z różnymi gabinetami, funkcjonuje do dzisiaj. Olkuski ośrodek zdrowia mieścił się w kilkupiętrowym budynku na Czarnej Górze, jak na tamte czasy przestronnym i nowoczesnym. Na poszczególnych piętrach, z dużych poczekalni, wchodziło się do gabinetów lekarskich. Sala zabiegowa z łóżkiem operacyjnym i dużą lampą nad nim mieściła się w suterynach. Na tej kondygnacji pobierano też próbki do badań w laboratorium. Tuż obok przychodni mieściły się garaże i zaplecze techniczne do obsługi sanitarek Pogotowia Ratunkowego, którymi przez wiele lat były przystosowane do transportu chorych, „Warszawy” kombi. W tamtych czasach funkcjonowała także przychodnia kolejowa przy Skwerze, która czasami przejmowała opiekę nad pacjentami należącymi do pobliskiej przychodzi na Czarnej Górze. Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych miała własną przychodnię dla swoich pracowników, właściwie początkowo było to ambulatorium mieszczące się na Nowym Placu Fabrycznym, które potem przeniesiono w południowo-zachodni rejon fabryki (okolica dzisiejszej Biedronki).

Zapraszamy do oglądania zdjęć!


 

 

Szpital św. Błażeja od strony dzisiejszej ulicy Szpitalnej. Lata 50-te.  Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia. Szpital św. Błażeja od strony dzisiejszej ulicy Szpitalnej. Lata 50-te. Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia.

Szpital św. Błażeja od strony południowej. Lata 50-te. Fot. Ze  zbiorów Piotra Nogiecia. Szpital św. Błażeja od strony południowej. Lata 50-te. Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia.

Doktor Julian Łapiński w otoczeniu personelu. Lata 50-te. Fot. Ze  zbiorów Piotra Nogiecia. Doktor Julian Łapiński w otoczeniu personelu. Lata 50-te. Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia.

Olkuscy lekarze podczas nieznanej uroczystości na płycie boiska w  OSW Olkuscy lekarze podczas nieznanej uroczystości na płycie boiska w OSW „Czarna Góra”. Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia.

Olkuscy lekarze przed szpitalem. Lata 50-te. Fot. Ze zbiorów Piotra  Nogiecia. Olkuscy lekarze przed szpitalem. Lata 50-te. Fot. Ze zbiorów Piotra Nogiecia.

Pielęgniarki w przychodni przeciwgruźliczej. W środku pielęgniarka Janina Wcisło, po prawej pielęgniarka Alicja Kundera. Lata 50-te. Fot. Jan  Nosowicz.Pielęgniarki w przychodni przeciwgruźliczej. Lata 50-te. Fot. Jan Nosowicz.

Pielęgniarki w przychodni przeciwgruźliczej. W środku pielęgniarka Janina Wcisło, po prawej pielęgniarka Alicja Kundera. Lata 50-te. Fot. Jan  Nosowicz. Pielęgniarki w przychodni przeciwgruźliczej. Lata 50-te. Fot. Jan Nosowicz.

Rejestracja w przychodni przeciwgruźliczej. Lata 50-te. Fot. Jan  Nosowicz. Rejestracja w przychodni przeciwgruźliczej. Lata 50-te. Fot. Jan Nosowicz.

Siostry PCK na płycie boiska w OSW Siostry PCK na płycie boiska w OSW „Czarna Góra”. Fot. Ze zbiorów Zbigniewa Witasa.

Siostry PCK na płycie boiska w OSW Siostry PCK na płycie boiska w OSW „Czarna Góra”. Fot. Ze zbiorów Zbigniewa Witasa.

Fotografia z siostrami PCK wykonana prawdopodobnie obok ceglanego wtedy jeszcze budynku PSS, w miejscu późniejszej restauracji Stylowej w latach 50-tych. W głębi po prawej stronie widać przejazd kolejowy na ulicy 29-Listopada. fot= Fotografia z siostrami PCK wykonana prawdopodobnie obok ceglanego wtedy jeszcze budynku PSS, w miejscu późniejszej restauracji Stylowej w latach 50-tych. W głębi po prawej stronie widać przejazd kolejowy na ulicy 29-Listopada. Fot. Ze zbiorów Zbigniewa Witasa.

Siostry PCK. Fot. Ze zbiorów Zbigniewa Witasa. Siostry PCK. Fot. Ze zbiorów Zbigniewa Witasa.

Wejście do przychodni OFNE na Nowym Placu Fabrycznym. Lata  60-te. Fot. Jan Nosowicz. Wejście do przychodni OFNE na Nowym Placu Fabrycznym. Lata 60-te. Fot. Jan Nosowicz.

Ambulatorium na Placu Fabrycznym przed wyburzeniem. Lata  50-te. Fot. Jan Nosowicz. Ambulatorium na Placu Fabrycznym przed wyburzeniem. Lata 50-te. Fot. Jan Nosowicz.

Generał Stefan Buchowiecki, znany olkuski lekarz. Fot. Z archiwum  rodziny Ostrowskich. Generał Stefan Buchowiecki, znany olkuski lekarz. Fot. Z archiwum rodziny Ostrowskich.

Willa Buchowieckich przy ulicy Mickiewicza, w której mieścił się  prywatny gabinet doktora Stefana Buchowieckiego. Fot. Z archiwum  rodziny Ostrowskich. Willa Buchowieckich przy ulicy Mickiewicza, w której mieścił się prywatny gabinet doktora Stefana Buchowieckiego. Fot. Z archiwum rodziny Ostrowskich.

Generał Stefan Buchowiecki był organizatorem szpitali polowych Legionów Polskich. Na zdjęciu z personelem szpitala w Żyrardowie.  Fot. Z archiwum Ryszarda Buchowieckiego. Generał Stefan Buchowiecki był organizatorem szpitali polowych Legionów Polskich. Na zdjęciu z personelem szpitala w Żyrardowie. Fot. Z archiwum Ryszarda Buchowieckiego.

Rodzina Stefana Buchowieckiego przez willą Buchowieckich przy ulicy Mickiewicza. Lata 20-te. Fot. Z archiwum Ryszarda Buchowieckiego. Rodzina Stefana Buchowieckiego przez willą Buchowieckich przy ulicy Mickiewicza. Lata 20-te. Fot. Z archiwum Ryszarda Buchowieckiego.

Ambulans w Olkuszu. Przełom lat 80/90. Fot. Jan Nosowicz. Ambulans w Olkuszu. Przełom lat 80/90. Fot. Jan Nosowicz.

Karetka pogotowia na tle szpitala. Na zdjęciu ratownik medyczny Zbigniew Barański i lek. med. Mateusz Nowak. Początek lat 90-tych. Fot.  Jan Nosowicz. Karetka pogotowia na tle szpitala. Na zdjęciu ratownik medyczny Zbigniew Barański i lek. med. Mateusz Nowak. Początek lat 90-tych. Fot. Jan Nosowicz.

Personel Szpitala św. Błażeja w Olkuszu z 1947 roku. W pierwszym rzędzie siedzą od lewej: 1. dr Marian Kiciarski, 3. Dr Marian Auerchan (Głuszecki), 5. pol. Pakosiewicz, 6. Kertzlen, 8. Dobromila Chwalińska, W drugim rzędzie: 2. Katarzyna Faralin, 3. Jadwiga Czapska, 4.Karol Kulig, 6. Dyrektor dr Julian Łapiński, 7. Janina Barczyńska, 8. Henryk Podworski, 9. Michalina Głowacka, 10. dr Wacław Kallista, 11. felczer Wladyslaw Woźniak, Czesław Bik. Stoją od lewej: 1. niemowa Acia, 3. Zofia Wąs, 9. woźny Majcherek, Zofia Spyra, woźny Tyksiński. Fot. Ze zbiorów Romana Czerwińskiego. Personel Szpitala św. Błażeja w Olkuszu z 1947 roku. W pierwszym rzędzie siedzą od lewej: 1. dr Marian Kiciarski, 3. Dr Marian Auerchan (Głuszecki), 5. pol. Pakosiewicz, 6. Kertzlen, 8. Dobromila Chwalińska, W drugim rzędzie: 2. Katarzyna Faralin, 3. Jadwiga Czapska, 4.Karol Kulig, 6. Dyrektor dr Julian Łapiński, 7. Janina Barczyńska, 8. Henryk Podworski, 9. Michalina Głowacka, 10. dr Wacław Kallista, 11. felczer Wladyslaw Woźniak, Czesław Bik. Stoją od lewej: 1. niemowa Acia, 3. Zofia Wąs, 9. woźny Majcherek, Zofia Spyra, woźny Tyksiński. Fot. Ze zbiorów Romana Czerwińskiego.

Więcej zdjęć z cyklu
staryolkuszbaner

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
popierający
popierający
11 lat temu

[quote name=”uczciwy”]Do hugo knote
jesteś pan nudny i żenujący tym ciągłym wyzywaniem innych od głupków i ciemnogrodu. To stara metoda komunistów, który nie mająć rzeczowych argumentów robili to samo. A ja tak mysle że najwiekszym ciemnogrodem dla Polski to był okres zniewolenia przez system socjalistyczny a najwiekszą głupotą to bronienie dzisiaj tego systemu kłamliwymi argumentami.[/quote]
Absolutnie popieram każde słowo, i pozdrawiam.

uczciwy
uczciwy
11 lat temu

Do hugo knote
jesteś pan nudny i żenujący tym ciągłym wyzywaniem innych od głupków i ciemnogrodu. To stara metoda komunistów, który nie mająć rzeczowych argumentów robili to samo. A ja tak mysle że najwiekszym ciemnogrodem dla Polski to był okres zniewolenia przez system socjalistyczny a najwiekszą głupotą to bronienie dzisiaj tego systemu kłamliwymi argumentami.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

„Przemyślenia” „uczciwego” inaczej i jego klakierów sprowadzają Olkusz i Olkuszan do miana Ciemnogrodu, gratuluję! 😛

uczciwy
uczciwy
11 lat temu

do hugo knote
szanowny pan znowu sie myli. Pan nie masz alergi na głupote, tylko to pan sam rżnesz głupa.
pa, pa, pa, pa,

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Wybaczcie moi drodzy fani, wielbiciele i nie tylko. Znikam, ta dyskusja zeszła na psy. Jak już kiedyś nadmieniłem, mam alergię na oszołomstwo i głupotę.
Pa, pa, pa, pa 😆

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

[quote name=”Krzysztof. S”]do hugo knote
Pański wpis nr 21 to nic innego tylko komunistyczna propaganda nienawiści do wszystkich i wszystkiego co swiadczyło przeciwko głupiemu, niepostepowego ustroju socjalistycznego. Nic nowego pan żeś nie wymyslił, to juz było. To komunistyczna kłamliwa propaganda: Akowcy to bandyci. 56 r to kontrewolucja, w 70 rok Gdansk to chuligani, 76 rok to warchoły, 80 rok to, poplecznicy CIA i głupcy. A dzisiaj szanowny pan piszesz to samo – krytykańci socjalizmu to oszołomy i debile a katolicy do głupcy.
Niestety historia was ciągle ocenia negatywnie, mimo waszej gebelswowskiej propaganndy.[/quote]
Czuję się zaszczycony tak wnikliwą oceną mojej skromnej osoby. Pana znajomość historii współczesnej jest godna podziwu i naśladowania. 😛

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

[quote name=”uczciwy”]do hugo knote
Wyznajesz pan prawo Kalego. Jak Kali ukraść krowe to dobrze, jak Kalemu ukraść krowe to żle. W wpisie nr 21 piszesz pan, że mieliśmy tylko wspominac dawne lata słuzby zdrowia. Więć pytam się, kto pierwszy wmieszał słuzbę zdrowia do polityki?. Oczywiście to pan, panie hugo knote ,poprzez swój własny wpis nr 12: cytuje; „lecz profilaktyka tak dla dzieci jak i dorosłych w tamtym okresie była lepsza niż obecnie’, koniec cytatu Panie hugo knote to co pan uprawiasz, jest niczym nowym, tylko komunistyczna manipulacja, socjalistyczne kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa.[/quote]
Mam dla Ciebie mój drogi przykrą wiadomość, tego się nie leczy 🙁

uczciwy
uczciwy
11 lat temu

do hugo knote
Wyznajesz pan prawo Kalego. Jak Kali ukraść krowe to dobrze, jak Kalemu ukraść krowe to żle. W wpisie nr 21 piszesz pan, że mieliśmy tylko wspominac dawne lata słuzby zdrowia. Więć pytam się, kto pierwszy wmieszał słuzbę zdrowia do polityki?. Oczywiście to pan, panie hugo knote ,poprzez swój własny wpis nr 12: cytuje; „lecz profilaktyka tak dla dzieci jak i dorosłych w tamtym okresie była lepsza niż obecnie’, koniec cytatu Panie hugo knote to co pan uprawiasz, jest niczym nowym, tylko komunistyczna manipulacja, socjalistyczne kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa.

Krzysztof. S
Krzysztof. S
11 lat temu

do hugo knote
Pański wpis nr 21 to nic innego tylko komunistyczna propaganda nienawiści do wszystkich i wszystkiego co swiadczyło przeciwko głupiemu, niepostepowego ustroju socjalistycznego. Nic nowego pan żeś nie wymyslił, to juz było. To komunistyczna kłamliwa propaganda: Akowcy to bandyci. 56 r to kontrewolucja, w 70 rok Gdansk to chuligani, 76 rok to warchoły, 80 rok to, poplecznicy CIA i głupcy. A dzisiaj szanowny pan piszesz to samo – krytykańci socjalizmu to oszołomy i debile a katolicy do głupcy.
Niestety historia was ciągle ocenia negatywnie, mimo waszej gebelswowskiej propaganndy.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Do szlachetny i „uczciwy”

(moderacja) Mieliśmy tutaj, o co zresztą prosił i zabiegał między innymi Piotr Nogieć dyskutować i wspominać dawne lata olkuskiej służby zdrowia. Tobie natomiast wszystko kojarzy się z polityką jak zresztą odbyt z obyciem. W swoich postach nie chwaliłem minionego ustroju, od czego jestem daleki, lecz jedynie wspominałem wycinkowo znaną mi służbę zdrowia i jej dokonania w mojej dzielnicy rodzinnego miasta. Przykro mi to stwierdzić, lecz jesteś ekstremistą nieumiejącym konstruktywnie dyskutować. Obce jest Ci motto „pięknie się różnić”. Na pocieszenie powiem Ci, iż nie jesteś osamotniony w swoich dywagacjach. Matka natura stworzyła niestety i takie indywidua.

uczciwy
uczciwy
11 lat temu

do hugo knote
przypominam kto zainastalował w Polsce socjalizm – to niejaki Stalin, Który również jest odpowiedzialny za najazd na Polske w 1920 r. Wbicie nam noża w plecy 17 wrzesnia 1939 r. Wymordowanie w katyniu 22 tyś oficerów i nie tylko. Wysiedlenie na wschód 3 mil polskich rodzin a 300 tys tych wysiedlonych nie przeżyło tej zsyłki. Zabranie nam połowy terytorium. Prześladowanie AK po wojnie. itd. Wychwalanie utopijnego i niepostępowego ustroju socjalistycznego na podstawie wątpliwych a w rzeczywistości nieprawdziwych sukcesów to szczyt kłamstwa równego propagandzie sukcesu stosowanej w czasach rządów PZPR. Bądż pan zdrów i zniknij z tego forum albo zacznij wytrzeźwiej i zacznij pisac prawdę.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Mała korekta: Otworze Gębowy, AAdamie, Uczciwy i HGW, kim jeszcze jesteś!

Pielęgniarka oprócz tej bardzo ważnej czynności jak sprawdzanie czystości naszych głów, o której z taką pogardą wzmiankowałeś była odpowiedzialna za okresowe szczepienia, prowadzenie kartoteki medycznej ucznia oraz opatrywanie ran, skaleczeń, o które nie było trudno. Co do stomatologicznych „bor maszyn” na „sznurku” w całej rozciągłości zgadzam się z Tobą nie było to przyjemne tylko w tamtych czasach innych niestety nie było.[/quote]
I jeszcze jedno, gruźlica w tamtym czasie niestety była obecna na szeroką skalę, lecz już dzięki wysiłkowi służby zdrowia pod kontrolą!

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Mała korekta: Otworze Gębowy, AAdamie, Uczciwy i HGW, kim jeszcze jesteś!

Pielęgniarka oprócz tej bardzo ważnej czynności jak sprawdzanie czystości naszych głów, o której z taką pogardą wzmiankowałeś była odpowiedzialna za okresowe szczepienia, prowadzenie kartoteki medycznej ucznia oraz opatrywanie ran, skaleczeń, o które nie było trudno. Co do stomatologicznych „bor maszyn” na „sznurku” w całej rozciągłości zgadzam się z Tobą nie było to przyjemne tylko w tamtych czasach innych niestety nie było.

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Przychodnia OFNE obok nowego biurowca miała kilka gabinetów a mianowicie:
– trzy gabinety lekarskie: dr Ignacy Słuszniak, dr Saracki i dr Emilia (Emalia) Saracka
– dwa stomatologiczne: dr Ścisłowska i ??
– gabinet chirurgiczny: dr Pyrzowski
– gabinet ginekologiczny
– psycholog: dr Drela
– rehabilitacja
– RTG
Kierownikiem przychodni był dr Saracki

adalbertini
adalbertini
11 lat temu

Przepraszam za pomyłkę lek.Andrzej Słowikowski był oczywiście internistą nie pediatrą jak podałem w poprzednim opisie.Przepraszam 🙂

Otwór gębowy
Otwór gębowy
11 lat temu

[quote name=”Lupus”]Do Otwór gębowy
AAdam, Uczciwy czy jak Ci tam
Jednak jesteś (moderacja)..![/quote]
Jednak brzeszczot, ty jesteś tylko(moderacja) 😉

Lupus
Lupus
11 lat temu

Do Otwór gębowy

AAdam, Uczciwy czy jak Ci tam

Jednak jesteś (moderacja)

Otwór gębowy
Otwór gębowy
11 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Co niektórzy na tym forum zaraz zaczną kłapać otworem gębowym, lecz profilaktyka tak dla dzieci jak i dla dorosłych w tamtym okresie była lepsza niż obecnie.[/quote]
No cóż, każda mądra matka stara się o to, aby jej dzieci były mądre, dobrze wychowane i miały zapewnioną przyszłość. Matka socjalistyczna niby dbała o zęby dzieci (wolałbym jednak nie mieć zębów będąc torturowanym tak jak za socjalizmu maszyną napędzaną sznurkiem). Rola pielęgniarki w szkołach ograniczała się do sprawdzania u uczniów wszy, które wtedy, pod opieką matki socjalistycznej, były powszechne. Gruźlica? Czyżby gruźlica opanowała Olkusz? Nic o tym nie wiem?
Każda matka powinna dbać o dzieci i zapewnić im przyszłość, matka socjalistyczna swoje dzieci skazała na ocet i drzem śliwkowy na półkach, dlatego większość Polaków troskliwej matce socjalistycznej pokazała fakju… i wolę być biednym przy matce kapitalistycznej, niż bogatym pod opieką tej octowej, socjalistycznej 😆

enigma1952
enigma1952
11 lat temu

Dawna Olkuska służba zdrowia, co prawda siermiężna, lecz była masowa i ogólno dostępna. Każda szkoła miała swoją pielęgniarkę a i nierzadko stomatologa. W trójce pielęgniarką była Pani Grosicka a opiekę lekarską zabezpieczał doktor Ignacy Słuszniak. Kto pamięta autobusy radiologiczne, które regularnie przyjeżdżały do OFNE a ich obsługa robiła załodze zdjęcia przesiewowe płuc? Dzięki temu mniej było chorych na gruźlicę mimo ciężkich czasów niż obecnie. Co niektórzy na tym forum zaraz zaczną kłapać otworem gębowym, lecz profilaktyka tak dla dzieci jak i dla dorosłych w tamtym okresie była lepsza niż obecnie.

emilia
emilia
11 lat temu

[quote name=”zbyszek b.”]Dziękuje za przyjazne słowa pod moim adresem. Szkoda,że nie wiedziałem o planie napisania przez panią Emilie tego artykułu ,na pewno wzbogaciłbym wiedzą oraz zdjęciami z tamtych lat.Od pierwszych dni uczestniczyłem w organizacji pierwszego zespołu ,R, jako jedynego!! w wschodnia część województwa Śląskiego.Zdjęcie mercedesa to rok 1991 ,karetka została pozyskana z Holandii (w ramach wymiany bratnich miast) z racji koloru zwana przez nas ,,Czerwony Październik,, a dostosowany do wymogów polskich w moim garażu.Podobny mercedes zasilił podstację Wolbrom w 1993r.Strona tytułowa ,,Muzeum ratownictwa w Krakowie,,zaczyna się od zdjęcia które wykonałem 1994r,,trzy pokolenia karetek w Olkuszu-wszyscy żyją i mają się dobrze(a tak niedawno to było) pozdrawiam[/quote]

Panie Zbyszku idea tego projektu jest taka, że my proponujemy temat i publikujemy zdjęcia, którymi dysponujemy, a mieszkańcy pomagają nam w opisach, podsyłają własne zdjęcia i wymieniają się wspomnieniami w komentarzach. Jeśli znajdzie Pan czas, będziemy bardzo zadowoleni z Pańskiego uzupełnienia dotyczącego tego tematu 🙂 Serdecznie pozdrawiam!

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

[quote name=”zbyszek b.”]Dziękuje za przyjazne słowa pod moim adresem. Szkoda, że nie wiedziałem o planie napisania przez panią Emilię tego artykułu, na pewno wzbogaciłbym wiedzą oraz zdjęciami z tamtych lat.[/quote]
Cykl ilustrowanych artykułów w Przeglądzie Olkuskim, oraz inne publikacje o charakterze wspomnieniowym, mają także za cel zachęcać olkuszan do wspomnień, bardzo dobrze, jeżeli wzbogaconych fotografiami. Cykl jest otwarty i rozwojowy, przekazane wspomnienia i fotografie na pewno zostaną wykorzystane. Czuję się odpowiedzialny za część fotograficzną, nowe, nieznane dotąd fotografie dostarczają nie tylko mnie, ale zapewne większości czytelnikom sporo radości 🙂 .

zbyszek b.
zbyszek b.
11 lat temu

Dziękuje za przyjazne słowa pod moim adresem. Szkoda,że nie wiedziałem o planie napisania przez panią Emilie tego artykułu ,na pewno wzbogaciłbym wiedzą oraz zdjęciami z tamtych lat.Od pierwszych dni uczestniczyłem w organizacji pierwszego zespołu ,R, jako jedynego!! w wschodnia część województwa Śląskiego.Zdjęcie mercedesa to rok 1991 ,karetka została pozyskana z Holandii (w ramach wymiany bratnich miast) z racji koloru zwana przez nas ,,Czerwony Październik,, a dostosowany do wymogów polskich w moim garażu.Podobny mercedes zasilił podstację Wolbrom w 1993r.Strona tytułowa ,,Muzeum ratownictwa w Krakowie,,zaczyna się od zdjęcia które wykonałem 1994r,,trzy pokolenia karetek w Olkuszu-wszyscy żyją i mają się dobrze(a tak niedawno to było) pozdrawiam

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
11 lat temu

Zwiedzajmy dawny Olkusz. Aby uniknąć nieprzyjemnych dyskusji starajmy się jednak w żaden sposób nie oceniać obecnych na fotografiach osób. Przedstawiane fotografie mają charakter nostalgiczny, przywołują nasze dzieciństwo, młodość i związane z tamtymi czasami miejsca. Tak się jednak składa, że na większości fotografii występują olkuszanie, a nie chcemy, aby dobro osobiste kogokolwiek zostało naruszone, co może w znacznym stopniu ograniczyć ilość wystawianych fotografii. Proszę więc, powstrzymajmy się od jakichkolwiek ocen 🙂 .

adalbertini
adalbertini
11 lat temu

Na fot.na boisku OSW w pierwszym rzędzie drugi od lewej to lek.Andrzej Słowikowski-pediatra,3.Wacław Glanc-ginekolog,4.Jerzy Lis – radiolog, 7.lek.Kiciarska- pediatra 8.Tadeusz Puskarczyk – pediatra,dyr.szpitala,9.lek.Baran-ginekolog/?/,11.Wł.Mitka-pediatra,w drugim rzędzie pierwszy z prawej lek.Maciej Burakowski

posterunkowy
posterunkowy
11 lat temu

[quote name=”Łukasz Czyż”]Na zdjęciu obok mecedesa (pierwszy z dołu) jest po lewej Zbyszek Barański, ratownik, a przede wszystkim człowiek, któremu wiele osób zawdzięcza życie (pracuje do dzisiaj, również jako społecznik), a po prawej lek. med. Mateusz Nowak, który m. in. w 1997 roku był kandydatem Unii Wolności do Sejmu RP. Zdobył całkiem sporo głosów. Po raz kolejny gratuluję Emilii wspaniałego cyklu![/quote]Ratownikowi płacą za ratowanie ludzi, nie przypominam sobie jakiś szczególnych zasług lek.med. Nowaka.

emilia
emilia
11 lat temu

[quote name=”Łukasz Czyż”]Na drugiej z dołu fotografii znajduje się polonez caro w wersji sanitarka. Samochód ten był produkowany przez warszawską FSO od czerwca 1991 roku (w wersji podstawowej, sanitarka na pewno rok, dwa później), więc zdjęcie Pana Jana Nosowicza pochodzi z lat 90. Pozdrawiam.[/quote]

Dziękuję za aktywność, już uzupełniłam info. Twoja wiedza z branży karetkowo-motoryzacyjnej jest doprawdy imponująca. Zostałeś mianowany zaocznie na naszego konsultanta w tej dziedzinie 🙂

Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
11 lat temu

Na drugiej z dołu fotografii znajduje się polonez caro w wersji sanitarka. Samochód ten był produkowany przez warszawską FSO od czerwca 1991 roku (w wersji podstawowej, sanitarka na pewno rok, dwa później), więc zdjęcie Pana Jana Nosowicza pochodzi z lat 90. Pozdrawiam.

Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
11 lat temu

Na zdjęciu obok mecedesa (pierwszy z dołu) jest po lewej Zbyszek Barański, ratownik, a przede wszystkim człowiek, któremu wiele osób zawdzięcza życie (pracuje do dzisiaj, również jako społecznik), a po prawej lek. med. Mateusz Nowak, który m. in. w 1997 roku był kandydatem Unii Wolności do Sejmu RP. Zdobył całkiem sporo głosów. Po raz kolejny gratuluję Emilii wspaniałego cyklu!

emilia
emilia
11 lat temu

Dopisałam! Dziękujemy.

czytelnik 6 na 9
czytelnik 6 na 9
11 lat temu

Trzecia fotografia z siostrami PCK została wykonana prawdopodobnie obok ceglanego wtedy jeszcze budynku PSS, w miejscu późniejszej restauracji Stylowej w latach 50-tych. W głębi po prawej stronie widać przejazd kolejowy na ulicy 29-Listopada.