sucha zalane posesje4

Kilkanaście zalanych posesji, podtopione domy, przydrożne rowy pełne wody – tak we wtorek rano wyglądała Sucha (gmina Trzyciąż). Potężna fala wody nadciągnęła w trakcie nocnej ulewy. Taka sytuacja zdarzyła się już po raz trzeci w tym roku.

– Nawałnica przyszła około północy, intensywnie lało przez godzinę. Fala płynęła z wyżej położonej Porąbki. W tym roku to już trzeci raz: dzisiaj w nocy, wczoraj w południe i trzy tygodnie temu. Woda jest na całym podwórku, wdarła się też do domu. Wylewaliśmy ja całą noc. Na razie nie da się oszacować strat – mówi jeden z mieszkańców.

– W nocy była burza, w ciągu dwóch godzin wszystko zostało zalane. Dzień wcześniej uratował nas murek, którego woda nie przekroczyła. Mamy zalane piwnice, indyki się utopiły. To, co mieliśmy w piwnicach – ziemniaki czy drewno, teraz po prostu pływa. Wszędzie jest pełno mułu – opowiada Andrzej Gamrat.

Na miejscu pracowało ponad 30 strażaków z Dłużca, Bydlina, Budzynia, Zasępca oraz jednostki – ratowniczo gaśniczej w Wolbromiu. Strażacy do akcji przystąpili około trzeciej w nocy. – Z powodu dużego napływu wody z Porąbki i Budzynia powstała fala na około 1,5 metra. Po przyjeździe musieliśmy odczekać około pół godziny, żeby ta pierwsza fala przeszła. Wypompowywanie wody z zalanych posesji rozpoczęliśmy od strony Glanowa – mówi komendant gminny w Kluczach, emerytowany dowódca JRG Jan Mól.

Wójt gminy Trzyciąż zapewnia, że mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie samorządu. – Cały czas pomagamy mieszkańcom: na miejscu pracują ekipy strażaków, układamy worki z piaskiem. Z niepokojem patrzę w niebo, wody się nie zatrzyma. W Małyszycach zerwało most, tam podtopienia wystąpiły piąty raz w tym roku, a w Suchej czwarty. Z uwagi na ukształtowanie terenu na te miejscowości zlewa się woda z Porąbki. Po podtopieniach na początku czerwca wystąpiliśmy do wojewody małopolskiego o pomoc finansową. Interweniowaliśmy również w Zarządzie Melioracji Gospodarki Wodnej w sprawie regulacji rzeki Dłubni – mówi wójt Roman Żelazny.

Z utrudnieniami po nawałnicy zmagali się również kierowcy. Na drogach w Suchej i okolicznych miejscowościach zalegało błoto, żwir i kamienie. Niektóre ulice były nieprzejezdne.

sucha zalane posesje13

sucha zalane posesje12

sucha zalane posesje11

sucha zalane posesje10

sucha zalane posesje9

sucha zalane posesje8

sucha zalane posesje7

sucha zalane posesje6

sucha zalane posesje5

sucha zalane posesje3

 

sucha zalane posesje2

sucha zalane posesje1

sucha zalane posesje

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
x
x
8 lat temu

Pomagaja tylko w te noc jak byla powodz swiatlo uliczne wylaczyli ludzie sie topili w mroku!!!!!

czy musiało tak być?
czy musiało tak być?
9 lat temu

[quote name=”hehehe”]Pomagamy mieszkańcom. Strażacy układają worki z piaskiem. Weźmy się i zróbcie[/quote]
jak to nie pomiagaja ? „” Z niepokojem patrzę w niebo…”” mówil wójt gminy

hehehe
hehehe
9 lat temu

Pomagamy mieszkańcom. Strażacy układają worki z piaskiem. Weźmy się i zróbcie