Po półrocznym okresie działalności Spółdzielni Socjalnej „OPOKA” można jednoznacznie powiedzieć, że to przedsięwzięcie naprawdę się udało. Agnieszka Ścigaj – wiceprezes Spółdzielni stwierdza, że choć początki były trudne, to teraz Spółdzielnia pracuje już pełną parą i nie narzeka na brak zleceń. Głównym zadaniem Spółdzielni jest przygotowywanie gorących posiłków dla klientów Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczach, których sytuacja osobista i finansowa jest bardzo trudna.
Spółdzielnia, która powstała pod koniec ubiegłego roku, wygrała w otwartym konkursie ofert na finansowanie zadania z zakresu pomocy społecznej – dożywianie osób dorosłych i ich rodzin w 2010 roku, organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach.

Od 19 kwietnia br. pracownicy Spółdzielni przygotowują gorące posiłki obiadowe dla 243 osób, które są klientami OPS. Na terenie gminy jest 7 punktów, gdzie są wydawane posiłki: w Kluczach, Chechle, Ryczówku, Rodakach, Bydlinie, Jaroszowcu i Kwaśniowie Dolnym.  Osobom, którym stan zdrowia czy sytuacja osobista nie pozwala odebrać posiłków w punkcie, dowożone są onei do domu. Służy temu specjalny samochód, który w użytkowanie przekazał Spółdzielni Urząd Gminy w Kluczach.
– Wiele osób jest zadowolonych z naszych obiadów, bardzo nas chwalą za smaczne i treściwe posiłki. Zawsze gotujemy ze świeżych produktów, warzyw i mięsa, przez co nasze obiady są pełnowartościowe i dobre – mówi Monika Solecka, szefowa kuchni. Zadowoleni są również i pracownicy Spółdzielni, ponieważ teraz mają pracę, dzięki czemu poprawiła się ich sytuacja finansowa. Pracownikami Spółdzielni są osoby długotrwale bezrobotne, w tym i niepełnosprawne, które były zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu.
– Dzięki dofinansowaniu ze źródeł zewnętrznych, z których pierwszy był grant z Ośrodka Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej w kwocie 20 tys. zł, ruszyliśmy z przygotowaniami i zakupiliśmy niezbędny sprzęt do gotowania i podawania posiłków. Obecnie Spółdzielnia dysponuje wyposażeniem wartym 30 tys. zł – informuje Agata Swędzioł, prezes „OPOKI”. Złożyliśmy kilka wniosków o dofinansowanie, m.in. z EFS, FIO, i bardzo liczymy na to, że uda się zrealizować kilka dużych działań, które opracowywaliśmy przez ostatnie miesiące. To pozwoli zwiększyć zatrudnienie w Spółdzielni, które znajdą tutaj osoby długotrwale bezrobotne, korzystające z pomocy społecznej, po 50 roku życia, czyli wszystkie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. To byłaby duża szansa dla nich na powrót do pełnego i aktywnego życia – dodaje.
Pomimo pełnego zaangażowania naszych pracownic w codzienne gotowanie, dodatkowo cały czas mamy zlecenia na obsługę kateringową szkoleń, spotkań służbowych oraz imprez okolicznościowych. Do końca tego roku obsługujemy szkolenia organizowane przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie w ramach projektu Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej – uzupełnia Agnieszka Ścigaj. Codzienne gotowanie oraz przygotowanie posiłków na katering wraz z obsługą pochłania dużo czasu, ale mamy tak energiczny i pracowity zespół, że jesteśmy w stanie zająć się wszystkim – podkreśla z uśmiechem.
O Spółdzielni, którą założyły wspólnie dwa stowarzyszenia: ChSD i Stowarzyszenie „KLUCZ”, zrobiło się głośno  już w lutym  tego roku, kiedy Fundacja Fuga Mundi z Lublina wraz z TVP Lublin przyjechali nakręcić krótki film o powstaniu „OPOKI”. Potem zjawiła się kolejna organizacja – Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Chorzowa wraz z TVP Katowice i nakręcili kolejny reportaż. Oba filmiki były emitowane w TVP regionalnych, a poza tym są zamieszczone na stronach internetowych obydwóch organizacji, gdzie można w każdej chwili je zobaczyć. Dzięki tym reportażom do gminy przyjechała delegacja przedstawicieli z dwóch powiatów województwa lubelskiego: tomaszowskiego i zamojskiego, a spodziewamy się już kolejnej wizyty kierowników i pracowników OPS z Lublina w dniach 26-28.05.2010. Obydwie wizyty studyjne mają na celu zapoznanie się z formami współpracy pomiędzy samorządem gminnym a organizacjami pozarządowymi na tym terenie, poznanie samej spółdzielni oraz stowarzyszeń założycieli.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze