Olkusz

21 i 22 stycznia to Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedstawiciele olkuskiej Policji w piątek (20.01. br.) spotkali się z wychowankami Dziennego Domu Seniora w Olkuszu. Brali również udział w uroczystościach organizowanych przez przedszkolaków z zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osieku. Funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o współczesnych zagrożeniach, na jakie narażone są osoby starsze.

Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć seniorom o zasadach bezpieczeństwa i przestrzec ich przed oszustami. Doskonałym momentem na wspólne spotkanie jest między innymi Dzień Babci i Dziadka. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu na spotkaniach z seniorami zwracali uwagę na zagrożenia, na które najczęściej narażone są osoby starsze. Omówili metody oszustw dokonywanych na tzw. legendę „na wnuczka”,  „na policjanta”, „na wypadek”, czy  „na pracownika banku”. Mundurowi przestrzegali przed zbytnią ufnością w kontaktach z obcymi, jednocześnie apelując o ostrożność i rozwagę. Przedstawili współczesne niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z bankowości elektronicznej i posługiwaniem się kartami płatniczymi. Policjanci wspomnieli również, jak ważna jest ochrona danych osobowych i bezpieczne posługiwanie się dowodem osobistym. Podczas spotkań przypominali również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o najważniejszych przepisach, interpretując istotne zmiany, jakie w nich zaszły w ostatnim czasie. Szczególną uwagę poświęcili odblaskom, zachęcając uczestników do ich noszenia. Na koniec spotkania seniorom życzono zdrowia oraz wszelkiej pomyślności i  przekazano im opaski odblaskowe, ulotki i broszury informacyjne.

Policja olkuska przypomina, jak uchronić się przed oszustami:

– W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

– Nie wolno działać w pośpiechu i nie wolno ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

– Należy pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

– We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

I pamiętaj seniorze nie baw się granatnikiem który twój ojciec w 1945 r ukrył na strychu albo zakopał w ogrodzie.