Piotr Kubiczek, Agnieszka Zub, Rafał Jaworski, Ewa Barczyk Powiat

W poniedziałek, 11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości. W tym dniu podniosła atmosfera mieszała się z radością życia w wolnej Polsce. Niepodległość świętowano na różne sposoby.

BOLESŁAW

Święto Niepodległości w Bolesławiu obchodzono tradycyjnie na terenie gminnego Centrum Kultury. Pod Pomnikiem Wolności delegacje różnych środowisk i profesji złożyły kwiaty, odśpiewano również Mazurek Dąbrowskiego. – Piękna, dostojna, zawsze odświętna, a przede wszystkim wolna i niepodległa jest nasza Ojczyzna. Niestety nie zawsze tak było. Święto po 1918 roku przeżywało różne momenty, do łask wróciło po 1989 roku. Od tamtego czasu co roku w ważnych dla Polaków miejscach spotykamy się aby uczcić to co wypracowali przez wieki nasi poprzednicy, aby uczcić Niepodległą. Zróbmy wszystko aby nasza Ojczyzna przez wieki była wolna. Miejmy świadomość, że raz dana niepodległość może nie trwać wiecznie – mówił do mieszkańców i gości wójt gminy Bolesław, Krzysztof Dudziński.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wydarzenia, w zwartym szeregu prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie przeszli do zabytkowego Dworu, gdzie młodzież szkolna zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny. Częstowano również żołnierską grochówką.

Zdjęcia: Piotr Kubiczek
« 3 z 4 »

BUKOWNO

W Bukownie uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się o 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli. Po Eucharystii przemaszerowano pod Pomnik ku czci Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja. Po odegraniu przez Orkiestrę Dętą ZGH „Bolesław” hymnu państwowego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 przedstawili patriotyczny program artystyczny, po którym przedstawiciele władz miasta, lokalnych instytucji, szkół, przedszkoli i stowarzyszeń złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Z krótkim występem zaprezentowały się także przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola i Przedszkola Sióstr Prezentek, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Mirosław Gajdziszewski. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w Bukownie był krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław”. W uroczystościach wzięli również udział uczniowie klasy mundurowej LO z Olkusza.

« 1 z 3 »

GMINA KLUCZE

Biegami i wspólnym odśpiewaniem hymnu uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości uczestnicy, organizatorzy i goście 25. Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Walk Legionistów. Biegowi towarzyszyły zorganizowane po raz szósty Zawody Nordic Walking. Trasa biegu głównego rozpoczęła się pod Szkołą Podstawową w Bydlinie, a meta przewidziana jest jak co roku na boisku klubu Legion Bydlin. Mężczyźni biegli dłuższą, dwunastokilometrową trasą, natomiast panie pokonywały dystans ośmiokilometrowy. Po zakończeniu biegu głównego na bieżni na boisku odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży – bieg na dystansach od 60 do 800 metrów (im starsza kategoria wiekowa tym dłuższy dystans).

Wśród pań najlepszy czas w kategorii open, a tym samym pierwsze miejsce zajęła Ewa Brych-Pająk z Częstochowy (Klub JKLA JAWOR JAWORZNO). Pani Ewa przebiegła dystans 8 km w czasie 30 minut 33 sekund. Jej kolega klubowy, Zbigniew Kalinowski, zajął pierwsze miejsce wśród panów, pokonując dystans 12 km w czasie 00:37:31.

Wśród zawodniczek z gminy Klucze najlepszy czas uzyskała Magdalena Mitusińska z Jaroszowca, zajmując 7 miejsce (czas 00:34:59). Natomiast wśród mężczyzn z gminy Klucze najwyższe miejsce (szóste) zajął Jacek Kamionka z Kolbarku (czas 00:42:29).

Zobacz pełne wyniki biegu głównego: https://www.time4s.pl/wyniki/bydlin2019open.pdf

Więcej zdjęć na www.gmina-klucze.pl

Przedstawiciele samorządu Gminy Klucze – Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Paś, Sekretarz Gminy Daniel Hickiewicz i sołtys Bydlina Dawid Wolny – złożyli wczoraj kwiaty pod mogiłą legionistów na cmentarzu w Bydlinie, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypominamy, że w tym miejscu 16 listopada odbędą się oficjalne uroczystości 105. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami, na które serdecznie zapraszamy.

KONCERT „OLKUSZANIE DLA NIEPODLEGŁEJ” W OLKUSZU

Na chwilę wracamy jeszcze do Olkusza, gdzie w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert „Olkuszanie dla Niepodległej”, w którym oprócz Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej pod batutą Wiesława Drygały, solistów MOK oraz Zespołu Pieński i Tańca Ziemi Olkuskiej wystąpili laureaci III Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych pod tą samą nazwą co tytuł koncertu. Komplet publiczności nie tylko słuchał, ale także i śpiewał, głośno świętując dzień wolności. 

Zdjęcia: Piotr kubiczek
« 1 z 4 »

GMINA TRZYCIĄŻ

Pamięć o 101. rocznicy odzyskania niepodległości kultywowali także mieszkańcy gminy Trzyciąż. W lokalnych placówkach oświatowych odbyły się okolicznościowe apele, pogadanki, specjalne lekcje historii. W akcję popularyzacji specjalnego celebrowania radosnego Święta Niepodległości włączył się wójt Roman Żelazny, który odwiedził maluchy w niedawno otwartym Przedszkolu Samorządowym i podarował im biało-czerwone flagi.

– Proszę, przekażcie te flagi rodzicom, niech oprawią je na drzewcach i wywieszą na znak patriotycznej łączności we wspólnym świętowaniu – apelował do dzieci wójt, zapraszając wszystkich mieszkańców do wywieszenia flag, a także do zachowania szczególnej pamięci o naszych przodkach, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny.

W lokalnych miejscach pamięci zostały też złożone kwiaty i zapalone znicze. Tradycyjnie obchodzono też Święto Odzyskania Niepodległości w Imbramowicach, gdzie w kościele parafialnym odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej przybyli na uroczystości udali się na stary cmentarz, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na mogile powstańców z 1863 r. Następnie zgromadzeni udali się do wnętrza remizy strażackiej w Imbramowicach, gdzie odśpiewano wspólnie hymn narodowy, a potem odbyła się biesiada, podczas której swoje patriotyczne wiersze czytała poetka Danuta Mucharska i śpiewano legionowe pieśni. Krótki koncert pieśni patriotycznych dała też orkiestra OSP w Zagórowej.

GMINA WOLBROM

Do wspólnego świętowania w różny sposób włączyli się mieszkańcy gminy Wolbrom. Barwy narodowe w postaci flag pojawiły się na domach i instytucjach, na biało-czerwono został oświetlony budynek Urzędu Miasta i Gminy oraz kapliczka w centrum Chrząstowic – miejsce kultu religijnego i częsty świadek wydarzeń patriotycznych. Mimo dość niesprzyjającej aury odbył się, zorganizowany przez Klub Sportowy Wolbrom Team, IV Bieg Niepodległości, w którym pobiegło i przeszło z kijkami 139 uczestników z narodowymi symbolami, a w gościnnej hali przy SP w Dłużcu rozegrano Turniej Siatkarski z okazji Święta Niepodległości. Poprzez wspólny przejazd na motocyklach przez okolicę w patriotycznych barwach w obchody Święta Niepodległości włączyli się członkowie Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy. W intencji Ojczyzny odprawiono msze święte w kilku kościołach parafialnych, m. in. w Gołaczewach i Wolbromiu, gdzie wierni słuchali słów o najważniejszych dla Polaków wartościach, historii i celach, które powinni sobie stawiać budując przyszłość.

Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 2 z 2 »

WOLBROM

Centralne uroczystości narodowego święta tradycyjnie odbyły się Wolbromiu, gdzie spod budynku urzędu wyruszył, jak co roku, pochód złożony z reprezentujących różne instytucje, placówki oświatowe i strażackie pocztów sztandarowych, a także przedstawicieli władz i pracowników samorządowych oraz mieszkańców, który skierował się do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tam zgromadzeni wzięli udział we wspólnej modlitwie za Ojczyznę. Mszę św. odprawił i wygłosił okolicznościowe kazanie proboszcz najstarszej wolbromskiej parafii ks. Zbigniew Luty, który, cytując słowa wielkich polskich twórców, przypominał o wartościach, które konsolidowały naród polski w chwilach trudnych i powinny być trwałą podstawą do budowania przyszłości wolnej i niepodległej Polski w przyszłości. Apelując, aby Polacy nie zapominali o swoich chrześcijańskich korzeniach i nie dali się omamić przez napływające zewsząd propozycje fałszywej wolności, ksiądz Luty podkreślał, że tylko sprawdzone trwałe wartości pozwolą zachować narodową tożsamość obywateli naszej Ojczyzny, za wolność której przelewali krew nasi przodkowie.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod tablicę poświęconą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty, a na zakończenie kilka słów wygłosili burmistrz Adam Zielnik oraz przewodniczący Rady Miejskiej Bartłomiej Żurek.

Uroczystość uświetnił krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej pod batutą Tadeusza Mąki.

Zdjęcia: Ewa Barczyk
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze