Ryczówek

Przełom sierpnia i września to czas, gdy rolnicy dziękują za plony. Z tej okazji w wielu miejscowościach organizowane są dożynki. W tym roku Gmina Klucze świętowała w Ryczówku.

Uczestnicy dożynek zebrali się na placu przez remizą miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, skąd w barwnym korowodzie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” wyruszyli na plac przy ul. Wodącej. Tam ks. kan. Marek Szeląg odprawił mszę św. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, szefów zaprzyjaźnionych instytucji i oczywiście licznie przybyłych mieszkańców z gminy Klucze i nie tylko.

W dożynkowy klimat wprowadziła wszystkich grupa „Aktywni artyści Ryczówka” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Ryczówku w inscenizacji tradycyjnego obrzędu dożynkowego, z udziałem starostów tegorocznych dożynek, Anny Haratyk i Edwarda Fila.

– Jak co roku kłaniamy się rolnikom, osobom związanym z produkcją żywności i dziękujemy za to, że siejecie, zbieracie i produkujecie. Najważniejsze, co musimy zapewnić naszym mieszkańcom, to chleb. Bez chleba, bez dachu nad głową nikt nie jest w stanie dobrze żyć. Dzisiejsze święto łączy się za chwilę z kolejnym – 8 września jest bowiem święto Matki Boskiej Siewnej.  Znowu rolnicy wyjdą w pole siać. W naszej gminie większość gruntów jest 5 i 6 klasy. Są tereny w północnej i wschodniej części gminy, gdzie gleby są 3 i 4 klasy. W jednej miejscowości jest 14 rolników, którzy mają zasiewy powyżej hektara. Mamy więc potrzebę, obowiązek i prawo organizować dożynki, bo w naszej gminie są jeszcze rolnicy. Poza tym w każdej miejscowości na mniejszych polach, zagonach również uprawiamy dla siebie żywność – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Zanim na scenie zaprezentowały się zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, nadszedł czas na tradycyjne dzielenie chleba. Wójt gminy Klucze Norbert Bień, minister Agnieszka Ścigaj, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz starosta olkuski Bogumił Sobczyk pokroili przygotowane bochny, a następnie wraz z zaproszonymi gośćmi rozdali je uczestnikom dożynek.

Później rozpoczęła się uczta dla ducha. Publiczności zaprezentowały się dobrze znane, ale za każdym razem zbierające gorące brawa za doskonałe występy zespoły Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach: „Ziemia Kluczewska” pod kierunkiem Magdaleny Nowak, „Rodaczanie” i „Tesamee…” pod kierunkiem Anny Dudek oraz chór „Enigma” pod batutą Igi Łypaczewskiej – Krawiec.

Podczas święta plonów nie mogło zabraknąć nagród dla Kół Gospodyń Wiejskich za wykonane wieńce, które dumnie prezentowały się pod sceną. W tym roku przyznano wszystkim równorzędne nagrody.

Na scenie pojawił się również Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa, a po nim gwiazda wieczoru, czyli Mateusz Mijał. Zwieńczeniem dożynkowego święta była zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „Axel bis”.

Organizatorami święta plonów byli: gmina Klucze, sołectwo Ryczówek oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Ryczówka!

Przełom sierpnia i września to czas, gdy rolnicy dziękują za plony. Z tej okazji w wielu miejscowościach organizowane są dożynki. W tym roku Gmina Klucze świętowała w Ryczówku.
« 9 z 10 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze