Jak informują służby prasowe Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego: będzie kontynuacja projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Województwo małopolskie przeznaczy na ten cel 125 mln zł. O efektach etapu pilotażowego oraz planach realizacji programu w najbliższej przyszłości rozmawiano niedawno podczas posiedzenia Rady Programowej projektu.
Sukces pilotażu oraz duże zainteresowanie projektem spowodowały, że Województwo zdecydowało się na realizację sprawdzonego w testach pomysłu. Przypomnijmy, Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt realizowany w partnerstwie i współpracy pomiędzy województwem małopolskim oraz największymi krakowskimi uczelniami wyższymi tj.: Akademią Górniczo- Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Rolniczym, Uniwersytetem Pedagogicznym oraz 15 organami prowadzącymi szkoły ponadgimnazjalne (10 techników i 11 liceów). Projekt oparty jest na współpracy ekspertów z uczelni i szkół w przygotowaniu dodatkowych zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem techniki chmurowej w 10 obszarach tematycznych tj. fizyka, informatyka, matematyka, biologia, chemia, budownictwo, języki obce, społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorczość, środowisko i żywność.
Możliwość skorzystania z dobrodziejstw testowanej Małopolskiej Chmury Edukacyjnej mieli w minionym roku szkolnym uczniowie olkuskiej „Czwórki”. – Dzięki udziałowi w tym projekcie zyskaliśmy dostęp do zupełnie nowych możliwości edukacyjnych – potwierdza Piotr Grojec, dyrektor IV LO w Olkuszu. – Nasi uczniowie „na żywo” i z możliwością aktywnego uczestnictwa brali udział w zajęciach prowadzonych na odległość przez cenionych wykładowców, co było możliwe dzięki transmisji przez łącza szerokopasmowego Internetu. Jeżeli tylko będzie taka możliwość, chcemy kontynuować tego typu przedsięwzięcia, bo jest to duża szansa dla naszych uczniów i wymóg czasów – tłumaczy dyrektor olkuskiego liceum.
Małopolska Chmura Edukacyjna umożliwia prowadzenie innowacyjnych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem potencjału szkół wyższych poprzez realizację wspólnych projektów badawczych, prowadzenie wirtualnych zajęć wykładowych i laboratoryjnych w oparciu o infrastrukturę i technologię nowoczesnych technik telekomunikacyjnych. Pozwala to podnosić poziom nauczania szkół średnich oraz kształtować kompetencje kluczowe uczniów, dzięki czemu młodzież ma możliwość rozwijać swoje zainteresowania i talenty przy wsparciu najlepszych uczelni, co ułatwi im wybór właściwego kierunku studiów. Z kolei uczelnie będą miały możliwość współpracy z najzdolniejszymi uczniami w Małopolsce już na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego. Zajęcia dla uczniów liceów i techników prowadzone są przez pracowników naukowych uczelni wyższych, przy współpracy z nauczycielami ze szkół, do których uczęszczają uczniowie, w oparciu o nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, umożliwiające wytwarzanie i przetwarzanie materiałów dydaktyczno-edukacyjnych oraz zdalną współpracę nauczycieli akademickich i szkół.
Zgodnie z zapowiedzią olkuskiego starostwa wszystkie prowadzone przez powiat placówki oświatowe są przygotowane na możliwość uczestnictwa w projekcie, ponieważ wszystkie zostały wyposażone w niezbędne nowoczesne łącza światłowodowe.