Te słowa Alberta Schweitzera stanowiły przewodnie hasło XII edycji Targów Wolontariatu, które odbyły się w czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W powiecie olkuskim osób o wielkich sercach nie brakuje. Śmiało mogą być wzorem dla innych, a pomoc niesioną potrzebującym traktują jak coś naturalnego. Młodzi społecznicy są pełni pasji, zapału i zaangażowania. Długo by wymieniać wszystkie działania, w jakie chętnie włącza się młodzież wraz ze swoimi opiekunami. Wolontariusze wielokrotnie udowodnili, że zawsze można na nich liczyć, a słowo „niemożliwe” nie istnieje. 

W czwartkowy ranek w MOK-u spotkali się właśnie ludzie, którzy najchętniej swój wolny czas poświęcają na pomoc potrzebującym. Gości przywitały prezes Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” Anna Dela oraz dyrektor ZS nr 4 w Olkuszu Marida Zoń. Tego dnia padło wiele ciepłych słów pod adresem bohaterów grudniowego święta. Życzenia składali m. in. starosta olkuski Bogumił Sobczyk, olkuska wiceburmistrz Bożena Krok oraz posłanka Agnieszka Ścigaj.

Jak co roku Targi to również okazja do nagrodzenia najlepszych wolontariuszy z naszego powiatu. Konkurs zorganizowany w ramach projektu „Potrzebujesz mnie więc jestem” miał na celu uhonorowanie osób propagujących na co dzień wolontariat i pracujących bezinteresownie dla dobra innych.

Zwycięzcami konkursu „Wolontariusz Roku 2019” zostali:

W kategorii najlepszy wolontariusz w mojej organizacji

OLGA KLUCZEWSKA

Olga Kluczewska rokrocznie pomagała w przygotowaniu i prowadzeniu stoiska Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” podczas imprez organizowanych na zamku, czyli otwarcia sezonu turystycznego, turnieju rycerskiego i Juromani. Poza tym od trzech lat pomaga w przygotowaniu i prowadzeniu Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, czyli stoiska promocyjnego Miasta i Gminy Olkusz podczas imprez organizowanych w Olkuszu i Rabsztynie, a także pomagała w obsłudze wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych wtym roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Olga nie tylko obsługiwała stoiska, ale także prowadziła konkursy wiedzy o historii izabytkach ziemi olkuskiej, inicjowała oraz prowadziła gry i zabawy dla dzieci oraz pomagała w wykonaniu dokumentacji fotograficznej. Poza tym zachęcała koleżanki i kolegów ze swej szkoły do pracy wolontariackiej, co skutkowało ich pomocą przy organizacji i obsłudze imprez. Olga wykazuje się profesjonalizmem, dużym zaangażowaniem i kreatywnością.

W kategorii najlepszy wolontariusz – uczeń

ALEKSANDRA PYŻ

Ola Pyż, uczennica III klasy IV LO w Olkuszu pomaganie innym traktuje jako część swojego życia. Jej przygoda z wolontariatem trwa od szkoły podstawowej aż do dziś. Działa na wielu obszarach, oprócz akcji organizowanych przez Szkolny Klub Wolontariatu, takich jak zbiórki żywności, turnieje charytatywne czy Dni Dawców szpiku i komórek macierzystych, Ola jest wychowawcą i animatorem

w „Ruchu Światło Życie” diecezji sosnowieckiej, gdzie pod swoją opieką ma grupy dzieci i młodzieży

w różnym wieku. Nie jest obojętna na potrzebujących z jej otoczenia, np. wspiera niewidomego, samotnego starszego pana oraz chłopca z problemami w nauce. Ola mówi skromnie: „Właśnie gdy pomagam, czuję, że żyję” .

W kategorii najlepszy wolontariusz – pedagog propagator idei wolontariatu

AGATA SPYRA

Pani Agata Spyra od czterech lat jest opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu w IV LO w Olkuszu. Uczy tam także języka angielskiego. Zachęca swoich wychowanków do pracy na rzecz innych ludzi oraz motywuje do udziału w różnorodnych akcjach, takich jak organizacja biegów ulicznych, zbiórek żywności, turniejów charytatywnych czy kwest na rzecz zwierząt ze schroniska. Pani Agata Spyra zapoczątkowała w szkole akcję rekrutowania dawców szpiku i podnoszenia świadomości młodzieży na temat dawstwa i chorób krwi. Uczniowie tak opisują panią Spyrę: „…emanuje pozytywną energią, zaraża optymizmem i czaruje uśmiechem. Jest zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy”.

Członkowie Kapituły wyróżnienie specjalne przyznali dla:

– Mileny Wróbel z ZS Nr 1

– Aleksandry Pietras z ZS Nr 4

Gościom zaprezentowali się również przedstawiciele szkolnych Klubów Wolontariackich, którym koordynatorka olkuskiego Centrum Wolontariatu Janina Learczyk wręczyła drobne upominki.

Targi uświetnił artystyczny występ w wykonaniu młodzieży z olkuskiego Zespołu Szkół nr 4. Na zakończeniu gali nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu.

Święto Wolontariatu przygotowali: Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu, działające przy Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu oraz Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wiola Woźniczko Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments