cordis nobilis 2013 1

W blasku reflektorów nagrody Cordis Nobilis odebrali ci, którzy oddają część siebie innym, nie czekając na pochwały, bez poklasku i bez szumu wokół siebie. Osoby te, zauważone przez środowisko, otrzymały statuetki Szlachetnego Serca, która od 2009 roku wręczana jest ludziom nietuzinkowym, widzącym w codziennej bieganinie drugiego człowieka i jego cierpienie. Są bohaterami nie tego jednego wieczoru, ale przez cały rok, kiedy bez oglądania się na nagrody wychodzą naprzeciw ludzkim słabościom i niedoskonałościom, poświęcając swój czas i pieniądze.

– Najcenniejszym skarbem naszego miasta są osoby, które potrafią dostrzec problemy innych i tym osobom pomóc. Dzięki takim ludziom nikt, kto potrzebuje pomocy, nie zostaje sam. Tą nagrodą chcemy docenić bezinteresownie poświęcających się dla innych – mówił burmistrz Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

Nagroda Cordis Nobilis przyznawana jest w pięciu kategoriach, a laureatów wyłania kapituła nagrody, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych środowisk naszego miasta: przedstawiciele Rady Miejskiej w Olkuszu, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołectw i osiedli, reprezentacja nauczycieli. W tym roku przyznano pięć statuetek i jedno wyróżnienie.

Organizacja – wyróżnienie dla Stowarzyszenia „Bractwo Rycerskie Kruk – Starostwa Rabsztyńskiego” w Olkuszu

Działające od kilu lat Bractwo jest bardzo dobrze znane w środowisku, między innymi z imprez i wydarzeń kulturalnych, podczas których jego członkowie propagują i kultywują tradycje stanu rycerskiego. To oni zainicjowali Turniej Rycerski na rabsztyńskim zamku, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez Olkusza i rokrocznie przyciąga tłumy gapiów. Prezentujący się w replikach tradycyjnych zbroi rycerze „Kruka” promują tradycję i historię, a także propagują wartości etyczne wpisane w etos rycerski wśród dorosłych, dzieci i młodzieży, często organizując dla nich lekcje żywej historii. Bezinteresownie angażują się w akcje charytatywne, które organizowane są na rodzimym terenie.

Filantrop – Barbara i Adam Węglarzowie
    
Każda instytucja, która organizuje przedsięwzięcia wymagające sponsorów, wcześniej czy później trafia do państwa Węglarzów lub ich firmy Intermag sp. z o.o., którzy wspomogli finansowo niezliczoną ilość inicjatyw. Na ich pomoc mogą liczyć ubodzy i rodziny wielodzietne.
– Wspierają organizację licznych koncertów charytatywnych, pomagają utalentowanej olkuskiej młodzieży. Państwo Węglarzowie zakupili kosztowny specjalistyczny sprzęt dla Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej. Jako przedstawiciele firmy INTERMAG nieśli pomoc poszkodowanym przez powódź w ramach akcji „SOS dla Szczurowej”.
Od wielu lat pomagają Zespołowi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Olkuszu, finansując potrzebne inwestycje, letni wypoczynek dzieci i świąteczne upominki. Przyłączają się do organizacji wielu imprez środowiskowych – argumentował przyznanie nagrody Jacek Imielski, naczelnik Wydziału spraw społecznych olkuskiego Magistratu. Zdaniem wnioskujących o tę nagrodę, państwo Węglarzowie są przykładem mądrych, życzliwych ludzi, nigdy nie odmawiających pomocy osobom jej potrzebującym.

Wolontariusz – Artur Januszek

Wyjątkowo skromny i równie wyjątkowo zaangażowany w bezinteresowną pomoc na rzecz innych Artur Januszek jest uczniem Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, w którym działa w Szkolnym Klubie Wolontariackim i współpracuje ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”. Mimo młodego wieku zebrał na swoim koncie wiele inicjatyw, za które kapituła nagrody postanowiła przyznać mu nagrodę. Artur samodzielnie organizuje przywóz towarów i dostarczenie ich osobom potrzebującym w ramach Świątecznych Zbiórek Żywności, a także pomaga w akcji rozdawania jedzenia najbiedniejszym z Banku Żywności w Krakowie. – Artur Januszek jest współorganizatorem akcji „Szlachetna Paczka”, zbierał pieniądze na zakup pralki i innych towarów dla osób ubogich. Z osobami, którym przekazał ten dar utrzymuje kontakt do dzisiaj. Z wielkim oddaniem angażuje się w akcję „Góra Grosza” i w zbieranie nakrętek na zakup wózka inwalidzkiego dla wskazanej osoby. Niezwykle życzliwy i zdyscyplinowany, jest osobą o ogromnej inicjatywie i kreatywności i na jego pomoc może zawsze każdy liczyć – podkreślają jurorzy nagrody Cordis Nobilis.

Nauczyciel – Anna Noga

Uhonorowana nagrodą Szlachetnych Serc Anna Noga to nauczycielka IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, propagatorka szerzenia idei wolontariatu wśród młodzieży. Zachęcała do pracy na rzecz innych świecąc przykładem, bo od lat aktywnie angażuje się w rozmaite akcje charytatywne. Wspomnieć należy choćby o przekazywaniu świątecznych paczek dla najbiedniejszych uczniów i dla małych pacjentów olkuskiego szpitala, spotkaniach młodzieży z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu, ogólnopolskich akcjach – Świąteczna Zbiórka Żywności, Szlachetna Paczka. To ona utworzyła w olkuskim IV LO Szkolne Koło Wolontariatu, w którym młodzi ludzie mają szansę realizować swoje zacięcie społeczne. – Pani Anna Noga uwrażliwia młodzież na pomoc potrzebującym osobom, przekonując, że dobro raz dane wróci ze zdwojoną siłą – argumentuje kapituła nagrody.

Osoba – Genowefa Bugajska i Barbara Kallista

W tym roku nagrodę za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób przyznano równorzędnie dwóm osobom.

Nazwisko Genowefy Bugajskiej pojawia się zawsze tam, gdzie mowa jest o współpracy olkuskich samorządów z miastami partnerskimi w Niemczech. Jest współzałożycielką Koła Współpracy Partnerskiej Olkusz – Schwalbach, od 13 lat działającego już jako Olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”, którego jest prezesem. Została również wybrana na przewodniczącą Zarządu Osiedla Słowiki, gdzie również realizuje swoje prospołeczne umiejętności. – Jest gorącą orędowniczką przełamywania stereotypów i uprzedzeń, w szczególności między Polakami i Niemcami. Niestrudzenie kreuje i organizuje liczne przedsięwzięcia mające przełamać te uprzedzenia. To osoba niezwykle życzliwa i aktywna, potrafiąca swoją pasją przekonać do współpracy wiele osób. Swoją działalnością buduje silne więzy między mieszkańcami Olkusza, zwiększając kapitał społeczny Olkusza. – argumentuje Jacek Imielski. Dzieje się to między innymi dzięki wymianom między mieszkańcami Olkusza a Schwalbach, spotkaniom młodzieży szkolnej i inne przedsięwzięcia, których na przestrzeni lat nie sposób zliczyć.  

Z kolei Barbara Kallista to dobrze znana pokoleniom olkuszan nauczycielka i animatorka kultury, związana przede wszystkim z dzisiejszym Zespołem Szkół nr 3 w Olkuszu. Jest autorytetem dla wychowawców, gdyż jej metody wychowywania młodzieży wzbudzały poważanie, ale jednocześnie wielką sympatię, co jest prawdziwą sztuką. Jeżeli już o sztuce mowa, to wspomnieć należy, że jako nauczycielka języka polskiego dała pierwszy szlif całkiem pokaźnemu gronu artystów, wywodzących się z Ziemi Olkuskiej. Z wielkim zaangażowaniem tworzyła przedsięwzięcia teatralne i społeczne. – Oprócz podstawowego kanonu wiedzy polonistycznej potrafiła przekazać młodzieży patriotyczne ideały, wskazywała godne naśladowania postawy i ukazywała hierarchię wartości w życiu społecznym i osobistym. Jest gorącym orędownikiem sztuki teatralnej. Zawsze przekonuje, iż teatr jest sztuką uczącą życiowej mądrości, a dzięki kulturze i tradycji ludzie identyfikują się ze swoim miejscem, wzmacniają więzi i budują swoją świadomość społeczną. To wzór nauczyciela rzetelnego i odpowiedzialnego, nauczyciela z pasją wykonującego misję kształcenia i wychowania młodzieży – uzasadniło wybór laureatki grono zasiadające w kapitule nagrody Cordis Nobilis.

Zgodnie z tradycją nagrody, po gali na scenie wystąpili utalentowani instrumentaliści i wokaliści Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, z repertuarem nawiązującym do kończącego się okresu świątecznego, przypominając tym samym, jak uzdolnioną mamy w naszym mieście młodzież.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:35446}{joomplu:35440}{joomplu:35428}{joomplu:35409}

 

cordis nobilis 2013 2

cordis nobilis 2013

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze