Olkusz

Nowy Szpital w Olkuszu dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Badania wykonywane są w placówce od początku marca bieżącego roku.

SMA to choroba o podłożu genetycznym powodująca zanikanie neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym. Doprowadza ona do stopniowego osłabienia mięśni aż do ich zaniku. Schorzenie wywołuje szereg powikłań, m.in. ze strony układu oddechowego, pokarmowego i kostno-szkieletowego. U połowy dzieci objawy choroby pojawiają się w pierwszym półroczu życia, a u większości – przed ukończeniem 2 lat. SMA w najcięższej postaci może doprowadzić do śmierci w wieku kilku lat.

Do niedawna była to choroba nieuleczalna. Obecnie są leki, które zatrzymują jej postęp, a podane ich, zanim objawy się rozwiną, może zapobiec ich wystąpieniu. Dlatego do katalogu badań, jakie przechodzą dzieci urodzone na oddziale porodowym w Olkuszu, dołączył test na SMA. Jedynym warunkiem przeprowadzenia badania jest pisemna zgoda matki dziecka. – Badania nie wymagają dodatkowego pobierania krwi, ponieważ są wykonywane z próbki pobieranej w ramach badań przesiewowych wykonywanych obecnie. Następnie próbki są wysyłane do warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

Program przesiewowych badań noworodków jest w Polsce wdrażany od kwietnia 2021 roku. Finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia i obejmuje wszystkie noworodki urodzone w Polsce, bez względu na narodowość, opiekunów prawnych, oraz status ubezpieczenia. Jak informuje przedstawicielka placówki, w przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka i kierowani są do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium, oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze