Powiat

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na jej podstawie ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie.

W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. i o 111 tys. więcej niż w 2019 roku. W rezultacie po raz drugi z rzędu spadło średnie dalsze trwanie życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

Aby obliczyć wysokość świadczenia należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik (suma odprowadzonych składek) i mniejszy mianownik (liczba miesięcy dalszego trwania życia) tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy.

Ostatnia tablica trwania życia to emerytura osoby w wieku 60 lat wyższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 złotych. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł zyska 101,04 zł, bo wysokość jego emerytury wyniesie 2548,42 złotych.

Ważne, że ZUS korzysta z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia. Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest obliczenie na podstawie tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego.

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze