85-lecie działalności obchodzi w tym roku Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Uroczyste obchody, w których uczestniczyło prawie 200 osób, uświetniły występy artystyczne i wyprawa urokliwymi zakątkami otaczającymi zabytkowe budynki szpitala.
Impreza rozpoczęła się w Olkuszu odsłonięciem dziewięciu tablic na rynku. Znajdują się na nich informacje dotyczące długiej historii lecznicy.
Położony w urokliwej okolicy, o wyjątkowym mikroklimacie, szpital zachęca do spacerów. W jubileuszowej wędrówce wzięło udział 60 członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz miejscowych kół gospodyń wiejskich. O turystycznych atrakcjach opowiadał im przewodnik Adam Wcisło. Uroczystości, w których wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych uświetnił występ Chóru Ziemi Kluczewskiej.
– Jednym z największych problemów leczenia gruźlicy jest niewiedza i nietolerancja. Świadomość, że jedna trzecia mieszkańców naszego globu dotknięta jest tym problemem, powinna dać do myślenia tym wszystkim, którzy dają wyraz swojej nietolerancji – podkreślał dyrektor szpitala Krzysztof Grzesik.
Szpital powstał w 1929 roku. Wtedy był on zakładem leczniczo-wychowawczym dla dzieci chorych na gruźlicę. Lokalizację zdeterminowały przede wszystkim warunki geograficzne i klimatyczne. Jaroszowiec położony jest wśród rozległych lasów sosnowych, w sąsiedztwie Pustyni Błędowskiej. Powietrze tworzy tu wspaniały mikroklimat, określane jest jako suche i balsamiczne – idealne do leczenia chorób płuc. Lecznicę wyróżnia wybudowany w 1934 budynek którego ściana frontowa łamana jest w kształcie harmonijki i prawie całkowicie przeszklona, dzięki czemu sale oświetlone są słońcem przez cały dzień. Ciekawostką jest, że Prezydent Ignacy Mościcki przyjechał na uroczyste wkopanie kamienia węgielnego w 10. rocznicę powstania Policji Państwowej.
a co ma piernik do wiatraka? szpital w jaroszowcu a jakieś 9 tablic na olkuskim rynku. W ramach rocznicy starostwo powinno zorganizować akcje bezpłatnych prześwietleń dla wszystkich mieszkańców. Jeden pkt profilaktyki „zdrowego powiatu” byłby załatwiony.