Sytuacja ZGH „Bolesław” w Bukownie trafiła wreszcie na mównicę sejmową i padły konkretne obietnice ze strony Ministerstwa Gospodarki, które udzieliło odpowiedzi na pytania skierowane oficjalnie przez posłankę Lidię Gądek. Małopolska posłanka chciała wiedzieć, jakie korzyści dla ZGH „Bolesław” w Bukownie przyniesie tzw. trójpak energetyczny, który ma być procedowany w najbliższych dniach. Wygląda na to, że sprawa wprowadzenia ulg dla zakładów energochłonnych nabrała wreszcie rozpędu. Specjaliści z ZGH nie mają wątpliwości, że jest to krok we właściwym kierunku, ale to wciąż za mało. Jest szansa, że zakłady dostaną jeszcze teraz 25-procentową ulgę na tzw. certyfikaty kolorowe, a od nowego roku będzie to 100%. Jeśli optymistyczny scenariusz się sprawdzi, zakłady zaoszczędzą nawet 20 mln zł rocznie. Związkowcy od manifestacji nie odstąpią, bo chcą walczyć do momentu, w którym trójpak energetyczny z zapisami dotyczącymi ulg dla zakładów energochłonnych nie wejdzie w życie.

W ostatnim numerze „Przeglądu Olkuskiego” pisaliśmy o tym, że związkowcy z ZGH „Bolesław” zapowiedzieli zablokowanie drogi krajowej nr 94. Mają już dość wieloletniej opieszałości rządu w kwestii wprowadzania zapisów odnośnie ulg na energię, jakie obowiązują w Unii Europejskiej. W miniony poniedziałek do ZGH przyjechał wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. O jego spotkanie z zarządem i załogą ubiegali się prezes Bogusław Ochab i posłanka Lidia Gądek. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, wszystkie strony były w miarę zadowolone z dialogu.

Przełom w sprawie nastąpił w czwartek, kiedy olkuska posłanka Lidia Gądek poprosiła o konkretne deklaracje podczas posiedzenia sejmu. – Mając na uwadze, że obecnie koszty energii elektrycznej dla ZGH „Bolesław” wynoszą niespełna jedną czwartą kosztów działalności spółki i nadal rosną, chcę zapytać czy Ministerstwo Gospodarki zna prognozę dotyczącą konkurencyjności ZGH „Bolesław” na rynkach w najbliższym dziesięcioleciu? Jakie działania i w jakim terminie ma zamiar podjąć Ministerstwo Gospodarki dla obniżenia kosztów energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych – tak, aby mogły funkcjonować na tych samych prawach co inne przedsiębiorstwa energochłonne w Europie oraz być wobec nich konkurencyjne oraz jakie będą realne skutki dla ZGH „Bolesław” wprowadzenia tzw. trójpaku energetycznego? – pytała posłanka.
Lidia Gądek zaznaczyła, że aktualna sytuacja może mieć dramatyczne skutki dla Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, które na chwilę obecną jako grupa kapitałowa dają pracę ponad trzem tysiącom osób i są największym pracodawcą w powiecie, gdzie bezrobocie jest wyższe od średniej wojewódzkiej i ogólnokrajowej. – W dodatku zwiększenie obciążeń wynikających z pozyskiwania droższej energii, w perspektywie likwidacji pionu górniczego – kopalni przynależącej do tychże Zakładów, prawdopodobnie przyczyni się do upadku przedsiębiorstwa i zwolnień pracowników. Koszty społeczne takiego scenariusza będą ogromne – zauważyła posłanka.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, który reprezentował swój resort, zapewniał, że sytuacja ZGH „Bolesław” nie jest mu obca i zmiany przewidziane w znowelizowanym prawie energetycznym będą korzystne dla Zakładów. – Trwają konsultacje międzyresortowe, ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2013. Wiemy, że klub PO złożył projekt, który zawiera realizację dyrektyw unijnych, jakie musimy wprowadzić. Jeden z zapisów jest związany z ulgami dla zakładów energochłonnych. Dla tych przedsiębiorstw chcemy wprowadzić ulgę 25 % na kolorowe certyfikaty. Przedsiębiorstwa takie jak ZGH „Bolesław” chcemy z nich w przyszłości zwolnić z opłaty. Na cenę energii ma wpływ również podatek akcyzowy, ale dzisiaj jesteśmy w okresie deficytu i zmiany w tym zakresie są niemożliwe – mówił wiceminister. Z odpowiedzi wiceministra wynika, że kryteria, według których przedsiębiorstwa będą zaliczane jako te energochłonne jeśli pobierają energię minimum 100 GWh rocznie i dla których stosunek kosztów do wartości produkcji wynosi 3-7, 7-12 i powyżej 12 %. – ZGH „Bolesław” jest wiodącym zakładem i ten krok pozwoli na ulgę do momentu, w którym sprawa zostanie załatwiona w całości – zapewniał wiceminister Tomczykiewicz.

Strona zakładowa jest zadowolona z takiego biegu spraw. – Włożyliśmy bardzo dużo pracy w to, żeby polskie prawo zostało dostosowane do dyrektyw unijnych. Od kilku lat walczyliśmy o to, żeby mieć takie same prawa jak nasza konkurencja na Zachodzie. Nasze argumenty miały zrozumienie i ze wszystkich stron słyszeliśmy, że mamy rację. Byliśmy sfrustrowani, że za każdym razem słyszymy, że mamy rację, ale nikt nic nie robi z tym, żeby ulgi zaczęły wreszcie obowiązywać – mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH „Bolesław” w Bukownie. – Jeśli rzeczywiście będzie tak, jak mówi wiceminister gospodarki, to będziemy mogli złapać oddech. Dla nas te zapisy są dobre. Jeśli okaże się, że nowelizacja wejdzie w życie w takim brzmieniu, jak to zostało powiedziane, to zwolnienie nas z opłat za certyfikaty oznacza dla nas oszczędność nawet 20 mln zł w skali roku. To dla nas bardzo dużo – dodaje.

Obietnice i deklaracje nie zmienią planów związkowców z ZGH „Bolesław”. Zapowiadana na piątek 13 lipca manifestacja zostanie przeprowadzona zgodnie z planem. – Przestaniemy walczyć o energię dopiero wtedy, gdy zapisy wejdą w życie i rzeczywiście dostaniemy te ulgi. Deklaracja Ministerstwa Gospodarki jest dla nas ważna, ale zdejmiemy flagi, jak będziemy mieć pewność, że koszty energii będą dla nas mniejsze i przez to zakład ten problem będzie miał realnie z głowy – mówi Jan Kajda, przewodniczący MNSZZ „Górników” w ZGH „Bolesław”.

Jak wynika z relacji posłanki i odpowiedzi ministra, zmiany w prawie energetycznym zostaną przeprowadzone dość szybko. – Za dwa tygodnie, 24 lipca we wtorek, na posiedzeniu Sejmu dojdzie do pierwszego czytania projektu Platformy Obywatelskiej zmiana ustawy o prawie energetycznym, który z perspektywy ZGH jest nie tylko konieczny, ale też bardzo korzystny. W obecnych okolicznościach to chyba najwięcej ile byliśmy w stanie uzyskać dla szybkiej poprawy sytuacji gospodarczej naszych Zakładów. Na dużą obniżkę akcyzy za energię nie pozwala dziś Unia Europejska, o czym decyduje wysoki wskaźnik deficytu budżetowego państwa przekraczający dziś 3%. Ten wskaźnik ma ulec obniżeniu w ciągu 2013 r, dlatego będziemy dokładać wszelkich starań, aby ulga na podatek akcyzowy dla ZGH „Bolesław” została przyznana odpowiednio wcześnie przed likwidacją pionu górniczego Kopalni „Pomorzany” – komentuje posłanka Gądek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bhpowiec
bhpowiec
10 lat temu

czekam na 24 lipca

PiSchlebca
PiSchlebca
10 lat temu

[quote name=”Pochlebca”]A ja i tym razem będę bronił obiektywizmu Pani Emili !I to nie jest żaden sarkazm ani cynizm . Pani redaktor robi to co umie i lubi najbardziej i to jest piękne .Gdyby wszyscy dziennikarze byli tak skonstruowani to mielibyśmy kraj mlekiem i miodem płynący ale tak nie jest i Pani redaktor na tym firmamencie dziennikarskim jest gwiazdą świecącą najjasniej. Gratuluję i proszę o jeszcze.[/quote]
jaki obiektywizm o czym ty mowisz pochlebco ? A zapytales sie za co taki obiektywizm ? bo chyban nie za darmo ! Dyspozycyjnosc redaktorki az jej uszami wychodzi .calkiem niedawno ogladalem ksiazke o zgh i dopiero wtedy mnie oswiecilo .ale zyc trzeba !!!!

bezrobotna
bezrobotna
10 lat temu

a ja wiem że w zgha jest nadal tak samo jak za czasów komuny!! :)))

won
won
10 lat temu

Taaaa. Bo jakby Osucha pytanie zostało przeczytane, to byloby cacy. A tak to jest beee. Byl jeden co tak robil beeeee i za dobrze na tym ne wyszedl.

A ja powiem tak – nie ma znaczenia, kto. Wazne, ze to ruszylo.

Zwykły ludź
Zwykły ludź
10 lat temu

[quote name=”wypuszczeni”]Tekst w przeglądzie to farsa… haha. Paluchy w tym tekście to maczała PO, chcąc robić wodę z mózgu zwykłym ludziom. Rząd obiecuje, że jeśli się pojawi taka możliwość to wtedy przedstawi korzystne rozwiązania… hahaha. CZY TUSK I GĄDKOWA myślą, że ludzie są idiotami???[/quote]
Ludzie idiotami są, bo ci sami którzy dzisiaj wojują z demokratycznym rządem, kiedyś wojowali o demokrację. Wniosek z tego wynika prosty, wojują, bo tylko to potrafią. Sytuacja nie jest prosta, ale na pewno nie jest taka jak usiłuje przedstawić to pisowska horda. PIS podpinając się awanturniczo pod każdy problem już dawno stracił wiarygodność. Ludzie idiotami nie są? A ja widzę, że sporo ich jeszcze. ZWYKLI LUDZIE potrafią myśleć samodzielnie, za idiotów myśli PIS, życzę im szerokiej drogi! 😆

Artykuł nie wychwala PO, jest rzeczowy i obiektywny, jeżeli nawet minister tylko obiecywał, nie jest to problem Przeglądu, tylko ministra.

won
won
10 lat temu

Farsa to pojawienie się przedstawiciela PiSu na tej manifestacji. Mowilismy – nie chcemy zadnych politykow, ale pan nie rozumie.

Misio
Misio
10 lat temu

Artykuł oczywiście dobry, merytoryczny. Inną kwestia jest subiektywna ocena faktów. Gdy już przeinwestowana część hutnicza, ta najbardziej energochłonna, zacznie przynosić zyski, co będzie możliwe po uzyskaniu ulg przez firmę, sprzeda się ją wyczekującemu na rozwój wydarzeń inwestorowi. Ten wygrał przetarg i nie kupuje zakładów, oczekując na gotowe ,czyli przyznanie ulg. Część górnicza, chociaż wciąż przynosi zyski nie jest wygodna dla inwestora – z nieznanych zresztą względów.Być może chodzi o rosnące trudności w pozyskaniu rudy?. Teraz górnicy utrzymują hutę, później nie będą potrzebni.W tym kontekście strajk i inne formy nacisku na władze w Warszawie, leży w interesie przyszłego (oczekującego) nabywcy ZGH, ale nie koniecznie w interesie załogi górniczej.

wypuszczeni
wypuszczeni
10 lat temu

Tekst w przeglądzie to farsa… haha. Paluchy w tym tekście to maczała PO, chcąc robić wodę z mózgu zwykłym ludziom.
Rzad obiecuje, że jeśli się pojawi taka możliwość to wtedy przedstawi korzystne rozwiązania… hahaha. CZY TUSK I GĄDKOWA myślą, że ludzie są idiotami???

lekko zdziwiony
lekko zdziwiony
10 lat temu

Minister przedstawił konkretne rozwiązania korzystne dla zakładu, strajk jednak odbywa się, któraś ze stron zachowuje się niepoważnie :). Ciekawe kto macza w tym strajku najwięcej paluchów, SLD, PIS czy PO?

bill
bill
10 lat temu

a czemu chcesz bronic jak nikt niczego nie zarzuca. tekst dobry i ciekawy

Pochlebca
Pochlebca
10 lat temu

A ja i tym razem będę bronił obiektywizmu Pani Emili !I to nie jest żaden sarkazm ani cynizm . Pani redaktor robi to co umie i lubi najbardziej i to jest piękne .Gdyby wszyscy dziennikarze byli tak skonstruowani to mielibyśmy kraj mlekiem i miodem płynący ale tak nie jest i Pani redaktor na tym firmamencie dziennikarskim jest gwiazdą świecącą najjasniej. Gratuluję i proszę o jeszcze.

Muniek1999999
Muniek1999999
10 lat temu

pisownia jedyne co moze teraz zrobić to wezwac nie do wiary tvn

Czytelnik 24
Czytelnik 24
10 lat temu

… nie, no fakt, trudno wyczuć co oni mieli na myśli mając na myśli, jestem przewrażliwiony! 🙂

Czytelnik 24
Czytelnik 24
10 lat temu

[quote name=”Czak”]
Tym razem jestes przewrazliwiony. noija podsumowal analfabetyzm autorow komentarzy, a nie artykulu. I nawet ja to kumam![/quote]

Jasnowidzem nie jestem, a skąd ty kumasz? Może sam(a) jesteś noijem oraz okijem?! 😆

:-* jak zwykle.

Czak
Czak
10 lat temu

[quote name=”Czytelnik 24″][quote name=”noija”]katastrofa w pisowni[/quote]

Świetny artykuł, jak poprzednie. Jako czytelnik Przeglądu chcę otrzymywać informacje prawdziwe, obiektywne, i przedstawione zrozumiałym językiem.
noija, jesteś analfabetą albo pospolitym złośliwcem jakich tutaj nie brakuje. Twoje słowa nic nie są warte, teksty pani Emilii bronią się same, każdy kto potrafi czytać może to sprawdzić, natychmiast :).

(Moje nazwisko do wiadomości redakcji)[/quote]

Tym razem jestes przewrazliwiony. noija podsumowal analfabetyzm autorow komentarzy, a nie artykulu. I nawet ja to kumam!

Dąb Zupa Dębowa
Dąb Zupa Dębowa
10 lat temu

[quote name=”cisza o Osuchu”]O Gądkowej piszą w PO, a o Osuchu cisza…
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=18&dzien=1&wyp=99&type=A&symbol=WYPOWIEDZ-POSLA&id=278%5B/quote%5D

O Osuchu napiszą w wiadomościach parafialnych 😆

Czytelnik 24
Czytelnik 24
10 lat temu

[quote name=”noija”]katastrofa w pisowni[/quote]

Świetny artykuł, jak poprzednie. Jako czytelnik Przeglądu chcę otrzymywać informacje prawdziwe, obiektywne, i przedstawione zrozumiałym językiem.
noija, jesteś analfabetą albo pospolitym złośliwcem jakich tutaj nie brakuje. Twoje słowa nic nie są warte, teksty pani Emilii bronią się same, każdy kto potrafi czytać może to sprawdzić, natychmiast :).

(Moje nazwisko do wiadomości redakcji)

okija
okija
10 lat temu

[quote name=”noija”]katastrofa w pisowni[/quote]
ok

noija
noija
10 lat temu

katastrofa w pisowni

ana
ana
10 lat temu

[quote name=”nikt2″]nie będzie słów: dziękujemy
władza ma służyć nam, a nie społeczność (nawet lokalna) władzy)[/quote]
żeby każdy atk rozumiał (innym razem „lepiej rozumiem „Ranczo”)

nikt2
nikt2
10 lat temu

nie będzie słów: dziękujemy
władza ma służyć nam, a nie społeczność (nawet lokalna) władzy)

wacek
wacek
10 lat temu

prezes – sflustrowany nie „mozet byt’ ” 🙁

noija
noija
10 lat temu

🙂 nie może być Lidzia zareagowała – 🙂