bukiety Kraków2

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane w Polsce świętem Matki Boskiej Zielnej, wiąże się z trochę zanikającym, pięknym zwyczajem święcenia bukietów z kwiatów i ziół, a także pierwszych wieńców dożynkowych. Tradycji hołdują od lat mieszkańcy gminy Wolbrom, którzy nie tylko święcą zielne bukiety w kościołach, ale także biorą udział w krakowskim konkursie „Cudowna moc bukietów”.

 

Tradycja dziękowania za Boże dary, poprzez przynoszenie do święcenia kwiatów i ziół podtrzymywana jest do dziś zwłaszcza na terenach wiejskich. Nasi przodkowie od wieków traktowali święcone, zasuszone bukiety jako ochronę przed gromami, nawałnicami, gradobiciem i innymi zagrożeniami ze strony natury. Takie, złożone z przeróżnego ziela, przechowywane w domach bukiety, pełniły też funkcję domowych apteczek dla ludzi i zwierząt.

Współczesne wiązanki zwane w różnych regionach Polski zielem, ograbką lub rózgą, w porównaniu z bukietami, które do świątyń przynosili nasi dziadkowie nie są już tak okazałe. Dawniej obowiązkowymi elementami takich bukietów były kłosy zbóż, len, makówki, macierzanka, mięta, nabite na patyk warzywa i owoce, takie jak marchew, jabłka i ziemniaki, gałązki późnych wiśni i leszczyny z orzechami itp. Wierzono, że poświęcony bukiet nabiera niezwykłych właściwości leczniczych. Zioła z bukietu stosowano do naparów. Okadzano nimi domy i budynki gospodarskie, co miało chronić przed nieszczęściem. Dziś święcenie ziół traktuje się jako pamiątkę przeszłości.

Do tego starodawnego zwyczaju nawiązuje też doroczny krakowski konkurs „Cudowna moc bukietów”. Zadaniem jego uczestników jest zebranie najpiękniejszego tradycyjnego bukietu, złożonego z jak największego bogactwa roślin z pól i ogrodów. Również w tym roku na Małym Rynku w Krakowie 15 sierpnia stawili się do rywalizacji o miano twórców najwspanialszego bukietu zielnego przedstawiciele sołectw z gminy Wolbrom. Wyróżnienia w swoich kategoriach uzyskali Dominik Tabor z Chrząstowic  i Alicja Przyjemska z Kalisia. Bukiet na konkurs przygotowali tez uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Wolbromia.

bukiety Kraków

bukiet Dominik

W miejsko-wiejskiej parafii św. Katarzyny w Wolbromiu 15 sierpnia jest też tradycyjnie dniem dziękowania za plony. Podobnie jak w latach ubiegłych rolnicy z Łobzowa w kolorowych krakowskich strojach przynieśli na świąteczną mszę św. wspaniały dożynkowy wieniec, który został poświęcany razem z zielnymi bukietami. Potem wieniec ten będzie wraz ze swoimi twórczyniami uczestniczył w kolejnych uroczystościach dożynkowych: gminnych – tym razem w Gołaczewach i Jasnogórskich – w Częstochowie.

MB Zielna

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze