dymy-komin

Jak co roku z nadejściem chłodów pojawia się problem spalania śmieci w domowych piecach. Zwłaszcza wieczorami, przy pochmurnej pogodzie, kiedy dymy kładą się nisko nad rynkiem czy ulicami starej części Wolbromia, uderza przechodniów swąd spalanego plastiku, gumy i innych łatwopalnych odpadów. Na szczęście coraz więcej, zwłaszcza młodych mieszkańców świadomych zagrożenia, jakie niosą z sobą niebezpieczne substancje wydobywające się z kominów, coraz głośniej z tego powodu zaczyna wyrażać  niezadowolenie. Straż Miejska też dłużej nie zamierza biernie się temu przyglądać i zapowiada kontrole pieców. Pojawia się w związku z tym nadzieja, że podnoszony od kilku lat przez organizacje ekologiczne problem przeciwdziałania nierozważnym zachowaniom niektórych użytkowników pieców zaczyna również w Wolbromiu przynosić pierwsze efekty. Zwłaszcza, że znikają kontrowersje wokół przepisów prawa, dotyczących legalności kontroli domowych palenisk.

dymy-plakatDlaczego palenie w domowych warunkach odpadów współczesnej cywilizacji jest tak szkodliwe dla naszego zdrowia? Jak informuje Fundacja Ekologiczna ARKA z Bielska Białej, prowadząca kampanię „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”, domowe piece nie są przystosowane do spalania tego typu materiałów. W profesjonalnej spalarni odpadów, sam proces spalania odbywa się w o wiele wyższej temperaturze, a używane piece zaopatrzone są w odpowiednie filtry. Spalanie śmieci w zwykłych piecach powoduje, że przez komin, do atmosfery przedostaje się wiele trujących substancji. Do najgroźniejszych należą: tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór czy cyjanowodór. Do tej wyliczanki dodać należy jeszcze rakotwórcze dioksyny, będące jednym z najbardziej toksycznych związków, bo nie wydalających się z organizmu człowieka. Głównym źródłem tych związków jest spalanie w piecach i kotłowniach domowych tworzyw sztucznych, czyli opakowań plastikowych po sokach, mleku, butelek PET, laminatów, butów, worków foliowych, opon, lakierów, pampersów…

Do niedawna straże miejskie niechętnie podejmowały się działań związanych z kontrolą domowych palenisk i nakładaniem mandatów za spalanie śmieci. Tłumaczyli się tym, że chociaż obowiązujące prawo zasadniczo zabrania spalania odpadów w piecach przydomowych, a kary grzywny mogą sięgać nawet 5 tys. zł, to jednak przepisy ustawy o strażach gminnych przyznają im bardzo niewielki zakres kompetencji, aby je egzekwować. M.in. na ich podstawie strażnicy miejscy nie mają prawa wejścia na teren nieruchomości bez zgody jej właściciela. Jednakże – jak wynika z analizy sporządzonej przez renomowaną kancelarię prawniczą Gide Loyrette Nouel dla Fundacji Ekologicznej ARKA – obowiązujące przepisy stanowią wystarczającą podstawę prawną w celu dyscyplinowania właścicieli nieruchomości naruszających obowiązujące zasady gospodarowania odpadami. Organy gminy (wójt, burmistrz, prezydent) powinny skorzystać przede wszystkim z szerokich uprawnień przyznanych przez art. 379 Prawa ochrony środowiska. Kontrole straży miejskiej powinny być dokonywane w oparciu o upoważnienie wydane na podstawie tego przepisu, bowiem odmowa przez właściciela nieruchomości poddania się takiej kontroli stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Obecne prawo – jak wynika z przedstawionej analizy – pozwala wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast na skuteczne przeciwdziałanie spalaniu śmieci w domowych paleniskach. Tak naprawdę to od ich decyzji w znacznej mierze zależy jakość powietrza, którym oddychamy i pośrednio stan naszego zdrowia. Władze samorządowe, jak sama nazwa wskazuje, dysponując odpowiednimi narzędziami mają rządzić się same, a nie czekać, aż ktoś za nich rozwiąże problem. Komendant wolbromskiej Straży Miejskiej Marian Hat zapowiada wzmożone kontrole pieców. Czy będą na tyle skuteczne, aby rozwiać trujące dymy znad Wolbromia?

22
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
22 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
4 Autorzy komentarzy
AdamZielnikbabaNos 3qwertyBrony w plecach Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AdamZielnik
AdamZielnik

Oto Polska właśnie. Najlepszym rozwiązaniem jest penalizacja wszystkiego. Po co budowac drogi? Lepiej wstawić znaki, ograniczenia, zakazy, fotoradary i karać, karać, karać. Po co opracować kompleksowy program np:” poprawa warunków zdrowotnych mieszkaców i walorów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej poprzez kompleksową modernizację zystemów ogrzewania budynków”. I w ramach takiego projektu uzyskac dofinansowanie na gruntowną wymianę starych pieców, instalacji, jak trzeba okien i ocieplenie budynków, oczywiscie z udziałem zainteresowanych, ale i z dużym dofinansowaniem. No, ale trzeba by ruszyć cztery litery. Lepiej karać, karać, karać,

AdamZielnik
AdamZielnik

[quote name=”baba”]rzadzący powinni raczej stworzyc warunki aby nas bylo stac na opalanie gazem czy zakup węgla, a nie straszyc mandatem ktorego i tak nie wyegzekwuja z uwagi na niską rente czy zasilek z mopsu.[/quote]
I tyle w tym temacie.

baba
baba

rzadzący powinni raczej stworzyc warunki aby nas bylo stac na opalanie gazem czy zakup węgla, a nie straszyc mandatem ktorego i tak nie wyegzekwuja z uwagi na niską rente czy zasilek z mopsu.

Nos 3
Nos 3

[quote name=”qwerty”]Dym jaśnieszy to habemus papam, czarny wiadomo to jest porażka. Proponuję posprawdzać domy na ulicy Listopadowej oraz na Targowej i Ordona. Co ciekawe nawet na głównej ulicy miasta – Krakowskiej palą śmieci !

[quote name=”Ania”]Ludzie ale jak taka kontrola ma wyglądać, co na czuja? Ten dym jasniejszy to dobrze, a tamten ciemniejszy to mandat.
Chyba, że bedą sprawdzać umowy na wywóz śmieci[/quote][/quote]
UL. Targowa samo CO2 . Itp….itd……..

qwerty
qwerty

Dym jaśnieszy to habemus papam, czarny wiadomo to jest porażka. Proponuję posprawdzać domy na ulicy Listopadowej oraz na Targowej i Ordona. Co ciekawe nawet na głównej ulicy miasta – Krakowskiej palą śmieci !

[quote name=”Ania”]Ludzie ale jak taka kontrola ma wyglądać, co na czuja? Ten dym jasniejszy to dobrze, a tamten ciemniejszy to mandat.
Chyba, że bedą sprawdzać umowy na wywóz śmieci[/quote]

Brony w plecach
Brony w plecach

[quote name=”Broda”][quote name=”Taxus”]Wolbromianie mały konkurs !! Kto najbardziej truje w Wolbromiu ?????[/quote]
Wali i cuchnie na błoniach ….”senator” z Jeżówki lubi takie klimaty ..elektorat pokazał że nie barany…[/quote]
na błoniach same kupy …panie radny sejmiku krakowskiego oborę po sobie czas pozamiatać !

Czytelniczka
Czytelniczka

Szkoda, że tylko w Wolbromiu się tym interesują. Proponowałabym zrobienie takich kontroli w Bolesławiu, byłoby do kogo się przyczepić. To skandal czym ludzie pala w domach!!!

Ew.elina
Ew.elina

w Gołaczewach na kol. chełmskiej dym czarny !!!!

Broda
Broda

[quote name=”Taxus”]Wolbromianie mały konkurs !! Kto najbardziej truje w Wolbromiu ?????[/quote]
Wali i cuchnie na błoniach ….”senator” z Jeżówki lubi takie klimaty ..elektorat pokazał że nie barany…

Ania
Ania

Ludzie ale jak taka kontrola ma wyglądać, co na czuja? Ten dym jasniejszy to dobrze, a tamten ciemniejszy to mandat.
Chyba, że bedą sprawdzać umowy na wywóz śmieci

Taxus
Taxus

Do Adama Z . Adaś Ty co czujesz …????

Hannibal Lekter
Hannibal Lekter

W UMiG w Wolbromiu to ja palę w piecu mam godnych pomocników ….

Kasia z Podlasia
Kasia z Podlasia

[quote name=”Sławomir Sztaba”]Szanowny Czytelniku,Uważam, że właściwym organem do którego powinniście się w tej sprawie zwrócić jest burmistrz, z uwagi na służby którymi dysponuje (choć w myśl przepisów prawa może to być również starosta bądź marszałek województwa). Jest on zobowiązany mocą ustawy o utrzymaniu czystości i ustawy o odpadach do podjęcia kroków w celu likwidacji procederu spalania śmieci w miejscach do tego nieodpowiednich.[/quote]Drogi Panie Redaktorze, Olkusz rządzi się własnym prawem, czyli BEZPRAWIEM. Burmistrzowie? Starosta? Materiały? Czy Pan żartuje? Henia z Lichenia niech lepiej zamknie dziób bo ją zniszczą. Wynajdą Heni jakąś wadę, dorobią scenariusz, wyreżyserują resztę, powłóczą po sądach i… hulaj… Czytaj więcej »

Nos 2
Nos 2

[quote name=”Nos”][quote name=”Taxus”]Wolbromianie mały konkurs !! Kto najbardziej truje w Wolbromiu ?????[/quote]
Wg. mojego rozumu swąd wali od strony UMiG w Wolbromiu[/quote]
dobry czuj ..to pali się stołek …pod …nieudacznikami !!!!!1

Nos
Nos

[quote name=”Taxus”]Wolbromianie mały konkurs !! Kto najbardziej truje w Wolbromiu ?????[/quote]
Wg. mojego rozumu swąd wali od strony UMiG w Wolbromiu

Taxus
Taxus

Wolbromianie mały konkurs !! Kto najbardziej truje w Wolbromiu ?????

Sławomir Sztaba
Sławomir Sztaba

[quote name=”Henia z Lichenia”]Do olkuskiego starostwa od dawna wplywają skargi na caly czas bardzo zadymiane osiedle przy ulicach Polnej i Korczaka lącznie ze wskazaniem winnych, ale nikt tym się nie przejmuje. Nie dalej jak wczoraj znowu zadymiona byla cala pólnocno-wschodnia część miasta. Wskazano i przeslano fotografie komina i miejsca w którym urządzono SPALARNIĘ, gdyż z tego komina dym strasznie cuchnie, ale w Olkuszu nikogo to nie interesuje, odsylają od Iwana do Pogana. Z komina zaczynają czarne gęste dymy lecieć zaraz po zapadnięciu zmroku. Od śledztwa nie są mieszkańcy, ale odpowiednie urzędy i slużby miejskie które mają swoją robotę w d.[/quote]Szanowny… Czytaj więcej »

obserwator
obserwator

Władze powinny coś zrobić z tym paleniem śmieci, z paleniem miałem itp. trującymi substancjami. Popatrzcie na Oś. Glinianki pod wieczór- widzicie to osiedle? te kłęby chmur- to Dymy, nie trujcie nas ludzi-ludzie.

Henia
Henia

Do olkuskiego starostwa od dawna wplywają skargi na caly czas bardzo zadymiane osiedle przy ulicach Polnej i Korczaka lącznie ze wskazaniem winnych, ale nikt tym się nie przejmuje. Nie dalej jak wczoraj znowu zadymiona byla cala pólnocno-wschodnia część miasta. Wskazano i przeslano fotografie komina i miejsca w którym urządzono SPALARNIĘ, gdyż z tego komina dym strasznie cuchnie, ale w Olkuszu nikogo to nie interesuje, odsylają od Iwana do Pogana. Z komina zaczynają czarne gęste dymy lecieć zaraz po zapadnięciu zmroku. Od śledztwa nie są mieszkańcy, ale odpowiednie urzędy i slużby miejskie które mają swoją robotę w d. Panie Sztaba dzięki… Czytaj więcej »

Zaczadzony blokers
Zaczadzony blokers

Mieszkam na Osiedlu Młodych przy drodze do Chrzanowa. Nasze władze olkuskie tak o nas zadbały że pozwoliły zabudować budownictwem jednorodzinnym zachodnią część osiedla wzdłuż drogi do Chrzanowa. Mieszkańcy tych domów zbierają z naszych kontenerów wszystko co nadaje się do spalenia łącznie z butami, oponami i plastikiem i w taki oszczędnościowy sposób starają się przetrwać chłody. Wiatr prawie zawsze wieje z zachodu, efekt jest więc taki że jeden tak opalany dom za drogą potrafi codziennie przyprawić o ból głowy setki mieszkańców Osiedla Młodych. Przewietrzenie naszych mieszkań przed snem jest niemożliwe bo smród natychmiast wdziera się przez okno. Ranki są identyczne a… Czytaj więcej »

gwiazdka
gwiazdka

Piece kontrolować będzie Mikołaj, zdjecia zrobią ekolodzy a świstaki zapakują je w sreberka i wyślą w prezencie Komendantowi 😀

czytelnik
czytelnik

wszystko sprawiła bieda w tym kraju :sigh: -ludzi nie stać na oddawanie koszy, bo za to mogą mieć kilka bochenków chleba i masełko. węgiel też drogi, to ludzie palą czym mogą żeby się ogrzać. śmieci palono od dawien dawna, a teraz ktoś mądry widzi z tego problem. jeżeli ktoś pali opony i inne rzeczy które dymią na całą wioskę to wtedy ma to sens.

Jestem ciekaw jak będą kontrolować te piece?