Od 1 lipca bieżącego roku można składać wnioski o dofinansowanie w Programie „Moja Woda” na lata 2020-2024. Celem programu jest łagodzenie skutków suszy hydrologicznej w naszym kraju. Kto może uzyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł?

Susza to problem, z którym boryka się coraz więcej państw na świecie. Pomimo dość mokrego i niezbyt gorącego lata, kwestia ta dotyczy również naszego kraju. Dlatego też rozważne podejście do gospodarowania wodą z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. W związku z tym Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęło realizację programu „Moja Woda”. Jego celem jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.

Program skierowany jest do osób fizycznych, będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny (może być nowo budowany) z kompletnym systemem orynnowania dachu. W ramach programu nożna zyskać nawet 80% (ale nie więcej niż 5 tys. zł) dofinansowania budowy przydomowych instalacji. Dotację można otrzymać na inwestycje, które zostały rozpoczęte najwcześniej 1 czerwca 2020 r. Zadanie nie może być zakończone przed datą złożenia wniosku.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że przeznaczona na realizację programu Moja Woda kwota 100 mln złotych pozwoli na sfinansowanie aż 20 tysięcy instalacji retencyjnych. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, przyznane środki można przeznaczyć np. na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody. -Dzięki tym zbiornikom około milion metrów sześciennych wody rocznie zostanie zatrzymanych na prywatnych działkach, a więc nie tylko przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego, ale pozostanie do dyspozycji właścicieli posesji – tłumaczy wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W Małopolsce operatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie internetowej https://www.wfos.krakow.pl/program-priorytetowy-moja-woda/ można się zapoznać ze szczegółowymi zasadami udzielania dotacji oraz pobrać formularz wniosku o jej udzielenie. Dokumenty można składać w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 maja 2024 r. lub do wyczerpania się środków.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze