Olkusz

Sezon na imprezy plenerowe jest w pełni. W miniony weekend na zamku Rabsztyn odbył się XVI Turniej Rycerski. Impreza ta cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców naszego powiatu, jak i turystów oraz pasjonatów historii, przybyłych do olkuskiej warowni z terenu całego kraju.

 Turnieje Rycerskie na zamku w Rabsztynie mają długą historię. W tym roku odbyła się XVI odsłona tego wydarzenia. W sobotnie południe rycerskie zmagania zainaugurował Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który objął tą imprezę swoim patronatem. – Turniej Rycerski wraca do zrewitalizowanego zamku w Rabsztynie, który stał się niezwykle ciekawym punktem na mapie Szlaku Orlich Gniazd – mówił w trakcie swojego przemówienia włodarz Olkusza.

W tym roku do Rabsztyna przybyło aż 140 rekonstruktorów ubranych głównie w stroje z epoki średniowiecza. Uroczystości rozpoczął maszerujący spod zamku pochód. Stojące pierścieniem bractwa rycerskie powitał rycerz Mirek – dowódca Leo Corde, Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji historycznej.

Pierwszego dnia imprezy przybyli na zamkowe wzgórze mogli podziwiać m.in. widowiskowe zmagania wojowników przywdzianych w średniowieczne zbroje oraz pokaz  rycerzy konnych. Najbardziej widowiskowym elementem programu była jednak „Bitwa o zamek”, czyli tradycyjna rekonstrukcja szturmu na warownię w Rabsztynie. Zakończeniem pełnego atrakcji dnia był koncert muzyki dawnej w wykonaniu folkowego zespołu „Żniwa”.

W niedzielę, 3 lipca, impreza rozpoczęła się od turnieju zapaśniczego i zawodów w przeciąganiu liny. Przybyli goście mogli podziwiać również pokaz średniowiecznego alchemika oraz turniej rzutu włócznią i toporem. Przez cały dzień pod zamkiem odbywały się również warsztaty garncarza i kowala.

Organizatorem XVI Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie był Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy ze Stowarzyszeniem „Zamek Rabsztyn”. Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze