osp tydzien otwarty

Niespełna 600 osób odpowiedziało na zaproszenie olkuskich strażaków ochotników i wzięło udział w imprezach organizowanych w ramach Tygodnia Otwartego Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Wśród gości nie mogło zabraknąć najmłodszych sympatyków strażackiego fachu. Dzieciaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści druhów na temat ich zawodu i oglądały sprzęt. To nie jedyne atrakcje, jakie zaproponowało OSP Olkusz.

 

Przez cały tydzień olkuszanie mogli bezpłatnie oglądać zbiory zgromadzone w muzeum przy Floriańskiej. Zwiedzający po raz pierwszy mieli szansę zapoznać się ze strażackimi pamiątkami w nocy, w ramach sobotniej Nocy Muzeów – akcji organizowanej w krajach Wspólnoty Europejskiej. Wśród gości nie zabrakło również mieszkańców z ościennych powiatów. Nie lada gratką dla osób interesujących się historią była prelekcja Jacka Sypienia na temat zasłużonego dla olkuskiej straży Jana Jarno, wieloletniego komendanta, społecznika, ale też kronikarza dziejów miasta. Jego pamiętniki, opracowane przez autora referatu, już wkrótce ukażą się drukiem. Olkuszanie z dziada pradziada mieli szansę odnaleźć swoich przodków w księgach meldunkowych z lat 30-tych XX wieku, które znajdują się w zbiorach strażaków.

Tradycyjnie już znaczna część programu Tygodnia Otwartego była skierowana do najmłodszych mieszkańców Olkusza i okolic. Grupy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych odwiedziły swoich ulubieńców, mając niepowtarzalną okazję pooglądać sprzęt, który strażakom pomaga w akcjach i usiąść na przednim siedzeniu samochodu gaśniczego. Dużą atrakcją okazała się możliwość przymierzenia strażackich mundurów i hełmów – również tych zabytkowych. Strażacy z OSP Olkusz i Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej PSP w Olkuszu zadbali również o edukacyjny aspekt wizyt dzieci. Każdy mógł zobaczyć, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Straż pożarna w oczach dziecka”, na który w tym roku wpłynęło 300 prac dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych gminy Olkusz. Strażacy przygotowali na okoliczność Tygodnia Otwartego bezpłatną ulotkę na temat Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz znaczki.

– Cieszymy się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Dzięki niej zwiedzający mieli okazję nie tylko poznać bogate zbiory Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, prowadzonego społecznie przez naszą jednostkę OSP, ale także zapoznać się z bieżącą działalnością straży pożarnej. Chciałem serdecznie podziękować druhom i druhnom, którzy społecznie zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie akcji. Liczę, że zarówno Tydzień Otwarty Muzeum Pożarnictwa, jak i nocne zwiedzanie muzeum będą kontynuowane w następnych latach – uważa Marek Krzykawski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne organizatorzy zmuszeni byli przenieść zaplanowany na ubiegłą sobotę festyn „Strażacy dzieciom” na inny termin, o którym poinformujemy na naszych łamach.  

Akcja „Tydzień Otwarty Muzeum Pożarnictwa” została zorganizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Olkuszu we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu. Działania te były przeprowadzone w ramach projektu „Strażackie tradycje” – jubileusz 135-lecia olkuskiej straży pożarnej współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Patronat medialny objął „Przegląd Olkuski”.

osp tydzien otwarty1

osp tydzien otwarty2

osp tydzien otwarty4

osp tydzien otwarty5

osp tydzien otwarty6

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
3 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Redakcjaoo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oo
oo

Zwracam honor w takim razie. Szkoda, że mi umknęło

Redakcja
Redakcja

[quote name=”oo”]A może lepiej by było, gdyby o takich wydarzeniach informować przed, a nie po fakcie!?[/quote]

Była obszerna zapowiedź w wersji drukowanej i na stronie internetowej: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/aktualnosci/9707-w-maju-witujemy-ze-straakami

oo
oo

A może lepiej by było, gdyby o takich wydarzeniach informować przed, a nie po fakcie!?