Bukowno

W czwartek, 7 lipca 2022 roku, podpisana została umowa potwierdzająca przyznanie gminie Bukowno dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg o wartości ponad 23,7 mln zł. W ramach inwestycji powstanie wiadukt nad torami kolejowymi w centrum miasta.

To kolejny kamień milowy w dążeniu władz Bukowna do wybudowania wiaduktu samochodowego nad torami kolejowymi, łączącego obie części miasta. W czwartek, 7 lipca 2022 r., wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z burmistrzem Mirosławem Gajdziszewskim podpisali stosowną umowę potwierdzającą przyznanie dofinansowania na ten cel o wartości 23 752 857 zł.

Przyznane wsparcie jest wynikiem kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Małopolski trafi pula łącznie prawie 203 mln zł na realizację 180 zadań. Nie jest to jednak jedyne źródło współfinansowania inwestycji. Samorząd otrzymał również na realizację tego zadania 10,9 mln zł z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Ogólna wartość tego przedsięwzięcia wynosi 47 505 715,27 zł.

 – Realizacja tej inwestycji była marzeniem zarówno moim jak i mieszkańców. Na ten wiadukt oczekiwaliśmy kilkadziesiąt lat. Mam nadzieję, że nastał czas, kiedy ziszczą się nasze oczekiwania. Dzięki środkom uruchomionym przez polski rząd, Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg i Polskiemu Ładowi, uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości prawie 35 mln zł. To olbrzymia kwota jak na małe, liczące 10 tys. mieszkańców miasto. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy się do tego przyczynili – podkreśla burmistrz Mirosław Gajdziszewski.

Obiekt, który powstanie, będzie miał około 115 metrów długości, łukową konstrukcję i jednopasmową jezdnię o szerokości około 7 m. Jego realizacja połączona będzie z przebudową układu komunikacyjnego tej części miasta. W ramach inwestycji powstanie też nowy dworzec autobusowy oraz parking na blisko 40 miejsc postojowych. Prace budowlane mają ruszyć za niespełna miesiąc. Planowany czas ich zakończenia to grudzień 2024 roku.

Wiadukt, który powstanie w Bukownie dzięki środkom przyznanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, połączy dwie części miasta. To znacznie ułatwi komunikację. Powstanie tego bezkolizyjnego połączenia to będzie prawdziwy „oddech ulgi” dla wszystkich, którzy korzystali z tamtego przejazdu. Rogatki przed torami kolejowymi wstrzymywały samochody osobowe i dostawcze, ale także pojazdy straży pożarnej czy karetki pogotowia. Budowa wiaduktu to oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa Małopolan. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w konkretny sposób wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, co doskonale widać na przykładzie tej inwestycji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

1 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

I na wuj ten wiadukt? 40 lat go nie było i jakoś dało się żyć. Zapisano w kosztach odszkodowania dla okolicznych mieszkańców za 2 lata życia w ciągłym huku?
Nie ma pilniejszych spraw? A może by tak wybudować ciepłownię w południowej części miasta. Jest nawet świetne miejsce: wystarczy wyburzyć zbędny basen.