Olkusz

24 czerwca w Galerii Fotografii Interferencje w Podziemnym Olkuszu odbył się wernisaż wystawy Tomasza Szygulskiego Usłyszeć obraz.

Gości i autora powitał ciepło Dyrektor MOK Michał Mączka, który sam jest wielbicielem fotografii czarno-białej. Kilka słów o wystawie powiedzieli Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba prowadząca galerię i Tomasz Szygulski.

Tomek dotychczas pokazywał swoje prace na „Fotografikach Olkuskich” oraz „Olkuskim Streecie”. W tym roku zadebiutował na wystawie „Artystów Olkuskich” w GSW BWA w Olkuszu. Laureat konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy” 15. Edycji.

To jego pierwsza indywidualna wystawa autorska. I od razu niezwykła. Jak, poza wyobraźnią, można usłyszeć obraz?

„Tomasz Szygulski (…) od trzech lat utrwala nie tylko obraz. Zwiększa potencjał narracyjny fotografii poprzez dodanie do niego materiału audio, zarejestrowanego podczas wykonywania zdjęć. Ale nie narzuca go nam. (…) Możemy ograniczyć się tylko do percepcji wzrokowej albo zdecydować się na interakcję. Zeskanować kod QR, odtworzyć nagranie i wejść w tworzącą się interdyscyplinarną przestrzeń.” – powiedziała Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba.

Tomasz, jako historyk, żałuje, że przeglądając na przykład XIX-wieczne zdjęcia Olkusza nie można usłyszeć dźwięków, które otaczały ówczesnych ludzi w przestrzeni publicznej. Mieszaniny języków, nawoływań, stukotu kopyt końskich. Dzięki jego projektowi stało się możliwe powiązanie obrazu z dźwiękami, jakie towarzyszyły robieniu fotografii.

Czarno-białe zdjęcia, ich specyficzny klimat, którego nigdy nie poczujemy przy kolorowych, rozlegające się z różnych stron galerii dźwięki – a to głosy ptaków, a to szum liści – wywierały niezwykłe wrażanie.

To wystawa, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

MOK Olkusz
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze