dzik

Szanowni mieszkańcy Gminy Bolesław! Nadchodzi jesień. Sezon ten charakteryzuje się wzmożoną aktywnością dzików, które żerują w pobliżu siedzib ludzkich. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza samice wychodzące z młodymi.

Coraz częstsze pojawianie się dzików w sąsiedztwie siedzib ludzkich jest następstwem urbanizacji i ekspansji człowieka. Ze względu na coraz mniejszą powierzchnię upraw dziki szukają pokarmu w innych obszarach, najczęściej żerując w przydomowych ogródkach, sadach, stwarzając problemy nawet dla mieszkańców miast, w których zbliżają się do zabudowań gospodarczych i mieszkalnych.

Dziki są dużym szkodnikiem w szczególności w okresie jesiennym i wiosennym, a ich zachowanie spowodowane jest szczególnym upodobaniem smakowym. Najchętniej żywią się różnymi owocami leśnymi, grzybami, ziołami, krzewami i owadami. Niestety ich największymi przysmakami są warzywa takie jak marchew i ziemniaki, które rosną na polach uprawnych. Uwielbiają kukurydzę i zboża, a także spadające z drzew owoce.

Poniżej kilka informacji o zwyczajach dzikich zwierząt oraz wskazówek, jak należy prawidłowo zachowywać się podczas przypadkowego kontaktu z nimi.

JEŻELI STANIESZ „OKO W OKO” Z DZIKIM ZWIERZĘCIEM PAMIĘTAJ:
-upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak się stało zwierzę na pewno zaatakuje)
-nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać
-nie patrz zwierzęciu w oczy (to w świecie zwierząt oznacza wyzwanie do walki)
-nie uśmiechaj się uspokajająco (pokazywanie zębów oznacza przegląd uzbrojenia i zapowiedź rychłej walki)
-bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach)
-jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę – jeśli zdecydujesz się na walkę, możesz głośno krzyczeć i zdecydowanie ruszyć na zwierzę – może zrezygnuje, ale nie można mieć pewności.

UWAŻAJ!!! ZWIERZĘTA, KTÓRE SIĘ DZIWNIE ZACHOWUJĄ MOGĄ BYĆ CHORE NA WŚCIEKLIZNĘ!!!

PAMIĘTAJ!!! NIE WOLNO KARMIĆ DZIKÓW!!!

Zbędne, niehandlowe płody rolne oddaj leśnikom. Dokarmianie, wyrzucanie resztek pokarmów do niezabezpieczonych śmietników zachęca dziki do penetrowania zabudowań. Pozostawione w skrzynkach płody rolne, obecność pędraków i drutowców w sadzie lub trawnikach także stanowią wabik dla dzików. Ich przysmaki to kukurydza, ziarna zbóż, ziemniaki i żołędzie. Ponadto należy wykaszać ugory, zwłaszcza przy zbiornikach i ciekach wodnych. Wysokie chwasty stanowią świetne schronienie – zazwyczaj to właśnie przez tereny ugorów dziki podchodzą do siedzib ludzkich.

Dziki przeważnie nie atakują bez ostrzeżenia. Gdy wejdziesz na ich teren, ustawią się w linię i zaczną wydawać charakterystyczny dźwięk w Twoim kierunku – to dla Ciebie ostrzeżenie.

Odyniec jest bardzo niebezpieczny tylko wtedy, gdy jest zraniony (np. podczas polowania). Od końca marca do początku jesieni należy uważać na lochy pilnujące warchlaków – bywają bardzo niebezpieczne, przeczulone na punkcie bezpieczeństwa swoich małych. Jeżeli zobaczysz pasiastego prosiaczka lub usłyszysz cienkie kwiczenie – lepiej się oddal! Locha z małymi wycofa się, jeśli tylko będzie miała gdzie i kiedy.

JAK USTRZEC SIĘ PRZED DZIKAMI!!!

O ile w terenach rolniczych można się starać o odszkodowanie z tytułu strat spowodowanych przez dziki w uprawach i płodach rolnych, wchodzących w skład obwodów łowieckich, to w odniesieniu do pozostałych nieruchomości jest to bardzo trudne. Najlepszym sposobem jest w tym przypadku prewencja. Walka z dzikami nie jest łatwa. W pierwszej kolejności pamiętać należy o regularnym usuwaniu spadających z drzew owoców. Można zabezpieczać ogródki, sady i domostwa za pomocą ogrodzeń elektrycznych (tzw. „pastuchów”), odstraszaczy ultradźwiękowych, czy odblaskowych wstążek. Starą metodą jest wywieszanie na polach, czy wzdłuż granicy chronionych terenów woreczków z ludzkimi włosami umieszczonymi w pończochach. Włosy ludzkie przesiąkają wszelkimi kosmetykami oraz – co najważniejsze – potem. Metoda ta jest skuteczna – dzik, czując zapach człowieka oddala się. Jeszcze inną metodą, aczkolwiek o podobnym schemacie działania, jest stosowanie środków chemicznych w formie cieczy, które także działają na zasadzie odstraszania zwierzyny przy pomocy mieszanek zapachowych zbliżonych do zapachu ludzkiego potu. Wśród najbardziej popularnych środków należy wymienić Hukinol, Ffuuk, Biotec, Quinolen.

Gmina we współpracy z Kołem Łowieckim „Jedność” zakupiła paszę w celu dokarmiania dzików w miejscach oddalonych od siedzib ludzkich, m.in.: w lasach.

Koło Łowieckie „Jedność” zakupiło dodatkowo środki odstraszające zwierzynę, takie jak: odstraszacze hukowe, Hukinol – środek zawierający skoncentrowany zapach ludzkiego potu, który odstrasza dziki oraz inne zwierzęta mogące bezpośrednio zagrażać uprawom oraz Stop Dzik – preparat przeznaczony do ochrony upraw polowych przed szkodami od dzików. W okresie wegetacji roślin są uzupełniane pasy zaporowe (buchtowiska) czyli powierzchnie lokalizowane w lesie na drodze zwierzyny do pól. Wykłada się wiosną i latem karmę (ziarno, bulwy), w celu zatrzymania zwierzyny i ograniczania szkód rolniczych. Odstrzał zwierzyny jest zgodny z rocznym planem łowieckim na rok gospodarczy 2016/2017.

Wszyscy mieszkańcy, którzy borykają się z problemem szkód wyrządzanych przez dziki, a którzy chcą uzyskać bliższych informacji na ten temat, mogą się zwrócić bezpośrednio do Koła Łowieckiego „Jedność” w Bolesławiu”, osoby do kontaktu:
Tomasz Piekoszewski, Krzykawa 100, tel: 502 024 241,
Mirosław Ćwięczek, Podlipie 169, tel. 663 830 940,
lub do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Gruntami w Urzędzie Gminy Bolesław, tel: 32 642 45 01 wew. 219.

UG Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze