58-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego uwierzyła, że koresponduje z amerykańskim inżynierem, pracującym na platformie wiertniczej na Morzu Północnym i przelała na jego konto 120 tys. złotych….

Olkuscy policjanci apelują o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności w nawiązywaniu kontaktów w sieci. Oszuści podczas korespondencji „grają”  na ludzkich uczuciach.  Opowiadane przez nich historie są starannie przemyślane i nakierowane na budzenie emocji. W ten sposób zdobywają zaufanie osób, zaprzyjaźniają się z nimi, poznają ich codzienne życie i ich słabości. A kiedy przyjdzie odpowiedni moment… proszą o pieniądze.   Nieświadome podstępu ofiary, przekazują gotówkę na rachunki bankowe przestępców, niejednokrotnie tracąc swoje oszczędności. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom!

26 maja br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjęli zawiadomienie o oszustwie, popełnionym  na 58-letniej mieszkance powiatu. Kobieta we wrześniu ubiegłego roku zawarła znajomość z mężczyzną na jednym z  portali społecznościowych. Oszust pisał, że pracuje na platformie wiertniczej na Morzu Północnym w Szkocji, a pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.  Wyznał też, że ma 14-letniego syna. Internetowa znajomość  przebiegała bardzo dynamicznie.  Po kilku miesiącach mężczyzna obiecywał, że przyjedzie do kobiety  na Święta Bożego Narodzenia. Pisał również, że napotkał trudności, albowiem firma, w której pracował, nie wyrażała zgody na jego przyjazd do Polski. Mężczyzna przekonywał 58-latkę, że w Polsce zamierza otworzyć własną firmę. Nie mógł jednak opłacić rachunków związanych z podróżą, ponieważ miał zablokowane konto. Prosił, by kobieta zapłaciła depozyt oraz uiściła inne opłaty związane z jego przyjazdem do Polski. Obiecywał zwrot wszystkich pieniędzy.  Kobieta miała pokryć te koszty i szybko odzyskać pieniądze. Łącznie przelała ponad 120 tysięcy złotych. Dopiero wtedy zorientowała się, że to najprawdopodobniej oszustwo i powiadomiła  policję.

Policjanci ustalają teraz mechanizm działania sprawcy. Gromadzą wszystkie możliwe szczegóły, które pozwolą trafić na ślad przestępcy.

Policja apeluje i ostrzega!

Historie, które opowiadają oszuści, czy to pod legendą na lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, na żołnierza będącego na misji,  na inżyniera pracującego na platformie wiertniczej w Europie nie polegają na prawdzie. Ten oszukańczy proceder trwa od wielu lat i nadal jest doskonalony przez przestępców. Każdy z nich próbuje uzyskać swój cel. Pragnie szybko i łatwo zdobyć pieniądze. Nie dajmy się więc oszukać. W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze.

Jeśli zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, należy o tym jak najszybciej powiadomić policję!

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o